ՅԱՐՈՒԹ ՍԱՍՈՒՆԵԱՆ.Հանդիպում Իսրայէլի Նախագահին Հետ Եւ Ելոյթ Հայոց Ցեղասպանութեան Գիտաժողովին
Անցեալ շաբաթ ելոյթ ունեցայ Իսրայէլի մէջ Հայոց ցեղասպանութեան նուիրուած առաջին գիտաժողովի ընթացքին, դասախօսութիւն կարդացի Երուսաղէմի Հայոց պատրիարքարանին մէջ եւ մասնակցեցայ Իսրայէլի նախագահ Ռուվըն Ռիվլընի հետ հանդիպումին:
Նախագահ Ռիվլըն Հայոց ցեղասպանութեան ճանաչման ջատագով էր Քընեսեթի (խորհրդարան) նախագահ եղած ժամանակ: Որպէս նախագահ, ան այժմ աւելի զուսպ է` չցանկանալով հակադրուիլ Հայոց ցեղասպանութեան վերաբերեալ իր կառավարութեան դատապարտելի լռութեան: Սակայն, անցեալ շաբաթ գիտաժողովի մասնակիցներուն հետ հանդիպման ժամանակ, նախագահ Ռիվլըն կասկած չձգեց, որ իր դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանութեան վերաբերեալ մնացած է անփոփոխ: Այդ hանդիպման ժամանակ ան նոյնիսկ օգտագործեց «Հայոց ցեղասպանութիւն» եզրը: Ան նաեւ յիշեց այս տարուան սկիզբը ՄԱԿ-ի Գլխաւոր ասամպլէայի մէջ իր ունեցած ելոյթը, ուր ան յատուկ յղում ըրած էր Հայոց ցեղասպանութեան:
Նախագահ Ռիվլընին յիշեցուցի, որ աւելի քան երկու տասնեակ երկիրներ արդէն ճանչցած են Հայոց ցեղասպանութիւնը, եւ Իսրայէլ նոյնպէս պէտք է ճանչնայ զայն պարզ պատճառով մը` ճիշդը ատիկա է…  Ես յոյս յայտնեցի, որ Իսրայէլ ատոր շարունակական աջակցութեամբ պիտի լրացնէ իմ գիրքի «բացակայող էջը», ուր թուարկուած եմ Հայոց ցեղասպանութիւնը ճանչցած բոլոր երկիրները:
Այնուհետեւ նախագահ Ռիվլընին յանձնեցի իմ գիրքս` «Հայոց ցեղասպանութիւն. Կը խօսի աշխարհը: 1915-2015 թթ., փաստաթուղթեր եւ հռչակագիրներ», գիտաժողովի ընթացքին ունեցած ելոյթիս պատճէնը եւ «Քալիֆորնիա Քուրիըր» թերթի թիւերէն:
Հայոց ցեղասպանութեան գիտաժողովը կազմակերպած էին փրոֆէսոր Եէյր Աուրըն եւ Իսրայէլի Բաց համալսարանի ընկերաբանութեան, քաղաքագիտութեան եւ հաղորդակցութեան բաժանմունքը: Ականաւոր բանախօսներու շարքին էին Իսրայէլի Բաց համալսարանի նախագահ Ճէյքըպ Մեցըր, փրոֆէսորներ Եէիր Աուրըն, Իսրայէլ Չարնի, Էլիու Ռիքթըր, «Եատ Վաշըմ» Հոլոքոսթի թանգարանի գլխաւոր պատմաբան, պրոֆ. Տայնա Փորաթ, դոկտ. Սթեֆան Իրիք` «Աթաթուրքը նացիստական երեւակայութեան մէջ» գիրքի հեղինակ, յայտնի իրաւապաշտպան Ռակըպ Զարաքօղլու Թուրքիայէն, Սթամպուլի Պիլկիի համալսարանի փրոֆ. Այհան Աքթար, Իսրայէլի հեռուստակայանի 1-ին ալիքի միջազգային լուրերու տեսութեան լրագրող եւ խմբագիր Եակով Ահիմեր, «Հաարեթց» թերթի գրականութեան եւ մշակոյթի բաժնի խմբագիր Պենի Զիֆըր եւ Երուսաղէմի հայկական համայնքէն Ճորճ Հինթլեան:
Գիտաժողովի ընթացքին ունեցած իմ ելոյթիս մէջ ափսոսանք յայտնեցի, որ Իսրայէլի պետութիւնը դեռ չէ ճանչցած Հայոց ցեղասպանութիւնը: Ահա որոշ հատուածներ իմ ելոյթէս.
«Ես նախ պէտք է կարեւոր տարանջատում մը ընեմ Իսրայէլի կառավարութեան եւ Իսրայէլի ժողովուրդին ու ամբողջ աշխարհի հրեաներուն միջեւ, որոնք Հայոց ցեղասպանութեան եւ անոր ճանաչման ուշադրութիւն դարձնելու կոչով հանդէս եկող  վճռական ձայներէն էին.
«- Հենրի Մորկենթաու, ԱՄՆ-ի դեսպանը Օսմանեան կայսրութեան մէջ Ցեղասպանութեան ժամանակ.
«- Ֆրանց Վերֆել,  հրեական ծագում ունեցող աւստրիացի հեղինակ, որ 1933-ին գրեց իր հանրայայտ «Մուսա լերան քառասուն օրը» վէպը: 1934 թուականին անոր գիրքը թարգմանուեցաւ եբրայերէն եւ ամէնուրեք լայն տարածում գտաւ հրեայ ընթերցողներու շրջանակին մէջ, մասնաւորապէս Վարշաւայի կեթթոյի մէջ, դառնալով գոյատեւման եւ նացիստներու դէմ դիմադրութեան ոգեշնչման աղբիւր Շոայի ժամանակ.
«- Ռաֆայէլ Լեմքին, հրէական ծագում ունեցող լեհ փաստաբան, որ ստեղծած է ցեղասպանութիւն եզրը: 1949-ին CBS-ի «Դիմակայելով ազգին» (Face the Nation) հեռուստածրագրին հարցազրոյցի ժամանակ դոկտ. Լեմքին բացայայտեց. «Ես հետաքրքրուեցայ ցեղասպանութեամբ, որովհետեւ ան տեղի ունեցած էր հայերու հետ».
«- Կը ցանկայի այս պատմական դէմքերու շարքին աւելցնել նաեւ Եոսի Պայլընի անունը, որ 2000-ի  Ապրիլ 24-ին խօսեցաւ Հայոց ցեղասպանութեան մասին որպէս Իսրայէլի արդարադատութեան նախարար, իսկ 1994 թուականին` որպէս փոխարտաքին գործոց նախարար` հակառակ իսրայէլի կառավարութեան կողմէ խիստ ճնշումներուն եւ քննադատութեան.
«- Մենք նաեւ սիրով կը յիշենք Կրթութեան նախարար Եոսի Սայրիտը, որ Երուսաղէմի մէջ 2000-ի Ապրիլ 24-ին Հայոց ցեղասպանութեան 85-ամեակի ձեռնարկին գլխաւոր բանախօսն էր: Ան յայտարարեց. «Ես այստեղ ձեզի հետ եմ որպէս մարդ, որպէս հրեայ, որպէս իսրայէլցի եւ որպէս Իսրայէլի պետութեան կրթութեան նախարար…  Ան ով անտարբեր կանգնած է ատոր [ցեղասպանութեան] դիմաց, ով կ՛անտեսէ, ով հաշուարկներ կ՛ընէ, ով կը լռէ, ան միշտ կ՛օգնէ  ոճրագործներուն եւ ոչ թէ սպաննուածներուն»:
«- Ես այս ցանկին մէջ պէտք է աւելցնեմ նաեւ առաքինի հրեաներ, փրոֆէսորներ Իսրայէլ Չարնիի, Եէյր Աուրընի, Եհուտա Պաուըր, Խաղաղութեան Նոպելեան մրցանակակիր Էլի Վիզելի եւ բազմաթիւ այլ հրեայ մտաւորականներու անունները, որոնք Հայոց ցեղասպանութեան մասին յօդուածներ եւ գիրքեր գրելու առաջամարտիկներն էին, նոյնիսկ հայ մտաւորականներէն առաջ:
«- Ես պէտք է նաեւ գովասանքի խօսքեր ըսեմ Քընեսեթի անդամներուն եւ Քընեսեթի նախկին նախագահ Ռէուվըն Ռիվլընին` Իսրայէլի ներկայիս նախագահին, որ Հայոց ցեղասպանութեան ճանաչման ջատագով էր` հակառակ իր կառավարութեան ուժեղ ընդդիմութեան:
«Ինչպէս յայտնի է, Հայոց ցեղասպանութիւնը Շոայի «նախատիպն» է` Օսմանեան կայսրութեան մէջ հայերու բնաջնջման գերմանական մեղսակցութեան տեսանկիւնէ: Այդ յանցաւոր համագործակցութեան ընթացքին գերմանացի զինուորականներն իրենց թուրք դաշնակիցներէն դաժանութեան գործնական դասեր քաղեցին, թէ ինչպէս կազմակերպել եւ իրագործել ամբողջ ազգի մը բնաջնջումը…  հայերու ոչնչացման օրերուն աշխարհի լռութենէն քաջալերուած, Հիթլեր 1939 թուականին Լեհաստան ներխուժելու նախօրէին ինքնավստահ յայտարարեց. «Ո՞վ, ի վերջոյ, այսօր կը խօսի հայերու բնաջնջման մասին»:
«Հետեւաբար, Իսրայէլի պետութիւնը պէտք է ըլլար առաջին երկիրը, եւ յուսով էինք` ոչ վերջինը, որ կը ճանչնար Հայոց ցեղասպանութիւնը… Որո՞նք պէտք է աւելի կարեկից ըլլային ցեղասպանութեան զոհերուն, եթէ ոչ անոնք, որոնք նոյն ճակատագիրին արժանացած էին:
«Անոնք, որոնք Գործնական քաղաքականութեան փաստարկներով կ՛արդարացնեն Իսրայէլի կողմէ Հայոց ցեղասպանութեան ճանաչման դժկամութիւնը, պէտք է պատասխանեն հետեւեալ հարցումին. Արդեօք անոնք կ՛ընդունի՞ն Շոայի ժխտումը որեւէ երկրի կողմէ, այն պարզ պատճառով, որ անիկա կը բխի տուեալ երկրի ռազմավարական շահերէն:
«Նոյնքան անտրամաբանական է այն պնդումը, թէ հիմա Հայոց ցեղասպանութիւնը ճանչնալու ճիշտ ժամանակը չէ… Իսկ ե՞րբ է Ցեղասպանութեան ճանաչման ճիշդ  ժամանակը: Միթէ 100 տարի սպասելը բաւարար չէ՞:
«Բացի այդ, տարիներ շարունակ մեզի ըսած են, որ Հայոց ցեղասպանութեան ճանաչումը պիտի փչացնէ Իսրայէլի լաւ յարաբերութիւնները Թուրքիոյ հետ: Իսկ հիմա մեզի կ՛ըսեն, որ Իսրայէլ չի կրնար ճանչնալ Հայոց ցեղասպանութիւնը, որպէսզի աւելի չվատթարացնէ իր արդէն վատ յարաբերութիւնները Թուրքիոյ հետ…
«Անբարոյական պիտի ըլլայ Հայոց ցեղասպանութեան ճանաչումը շահարկել որպէս խաղաքարտ Թուրքիոյ եւ Իսրայէլի միջեւ: Ոչ մէկ քաղաքական, տնտեսական կամ ռազմական շահ պէտք չէ ոտնակոխ ընի որեւէ ցեղասպանութեան ճանաչում…

Harut Sassounian.Met with Israel’s President, and Spoke at Armenian Genocide Conference
Last week I spoke at the first conference on the Armenian Genocide in Israel, gave a lecture at the Armenian Patriarchate in Jerusalem, and attended a meeting with Israel’s President Reuven Rivlin.
Pres. Rivlin was a staunch supporter of Armenian Genocide recognition while he was Chairman of the Knesset (parliament). As President, he is now more circumspect, not wishing to contradict his government’s reprehensible silence regarding the Armenian Genocide. However, during his meeting with the scholars attending the genocide conference last week, Pres. Rivlin left no doubt that his position on the Armenian Genocide has not changed. He even used the term “Armenian Genocide” during the meeting. He also recalled his speech at the UN General Assembly earlier this year in which he specifically referenced the Armenian Genocide.
I reminded Pres. Rivlin that over two dozen countries have already recognized the Armenian Genocide and that Israel should also acknowledge it simply because it is the right thing to do! I expressed the hope that with his continued support Israel would complete ‘the missing page’ of my book which lists the countries that have recognized the Armenian Genocide!
I then handed Pres. Rivlin my book, “The Armenian Genocide, The World Speaks Out: 1915-2015, Documents & Declarations,” a copy of the speech I delivered at the conference, and my newspaper, The California Courier.
The Armenian Genocide conference was organized By Prof. Yair Auron and the Department of Sociology, Political Science and Communication at The Open University of Israel. Among the distinguished speakers were: Jacob Metzer, President of The Open University of Israel; Prof. Yair Auron; Prof. Israel Charny; Prof. Elihu Richter; Prof. Dina Porat, Chief Historian of Yad Vashem; Dr. Stefan Ihrig, author of “Ataturk in the Nazi Imagination”; Ragip Zarakolu, a prominent human rights activist from Turkey; Prof. Ayhan Aktar from Istanbul Bilgi University; Ya’akov Ahimeir, Journalist and Editor of Israel Broadcasting Authority’s weekly international news survey on Channel 1; Benny Ziffer, Editor of the literary and cultural section of Haaretz newspaper; and George Hintlian from Jerusalem’s Armenian community.
In my conference presentation, I expressed regret that The State of Israel has yet to acknowledge the Armenian Genocide. Here are excerpts from my remarks:
“I must first draw an important distinction between the position of the Israeli government and the people of Israel and Jews around the world who have been some of the leading voices calling attention to the Armenian Genocide and its recognition:
-- Henry Morgenthau, U.S. Ambassador to the Ottoman Empire, during the Genocide;
-- Franz Werfel, the Austrian Jewish novelist, who wrote in 1933 the international bestselling novel, “The Forty Days of Musa Dagh.” His book was translated into Hebrew in 1934 and was widely read by Jews everywhere, particularly in the Warsaw ghetto, as a source of inspiration for survival and resistance to the Nazis during the Shoah;
-- Raphael Lemkin, the Polish Jewish lawyer, who coined the term genocide. He disclosed during a 1949 interview on the CBS-TV Program Face the Nation: “I became interested in genocide because it happened to the Armenians”;
-- I would add to these historical figures the name of Yossi Beilin, who spoke out on the Armenian Genocide as Israel’s Minister of Justice on April 24, 2000, and as Deputy Foreign Minister in 1994, despite heavy pressures and criticisms from the Israeli government;
-- We also fondly remember Minister of Education Yossi Sarid who was the keynote speaker in Jerusalem on April 24, 2000, the 85th anniversary of the Armenian Genocide. He declared: “I am here, with you, as a human being, as a Jew, as an Israeli, and as Education Minister of the State of Israel…. Whoever stands indifferent in front of it [genocide], or ignores it, whoever makes calculations, whoever is silent always helps the perpetrator of the crime and not the murdered.”
-- I must include in this list of Righteous Jews, Professors Israel Charny, Yair Auron, Yehuda Bauer, Nobel Peace Prize winner Elie Wiesel, and a large number of Jewish scholars who were the trailblazers in writing articles and books on the Armenian Genocide, even before Armenian scholars.
-- I must also commend Knesset members and former Knesset Chairman Reuven Rivlin -- the current President of Israel -- who staunchly supported Armenian Genocide recognition despite his government’s vehement opposition.
As it is well known, the Armenian Genocide was the ‘prototype’ of the Shoah in view of German complicity in the extermination of Armenians in the Ottoman Empire. In the process of that criminal cooperation, the German military learned from its Turkish ally practical evil lessons on how to organize and implement the elimination of an entire race! Hitler was emboldened by the silence of the world while Armenians were getting wiped out, to confidently declare on the eve of his invasion of Poland in 1939, “Who, after all, speaks today of the annihilation of the Armenians?”
Consequently, The State of Israel should have been the first country, and hopefully not the last, to recognize the Armenian Genocide! Who should empathize more with the victims of a genocide than those who have suffered a similar fate?
Those who give Realpolitik reasons to justify Israel’s reluctance to acknowledge the Armenian Genocide, should answer the following question: Would they accept the denial of the Shoah by another country, simply because it is in that country's strategic interest to do so?
Equally illogical is the claim that now is not the right time to recognize the Armenian Genocide! When is a good time to recognize a genocide? Isn’t 100 years of waiting long enough?
Moreover, for years, we were told that acknowledging the Armenian Genocide would ruin Israel’s good relations with Turkey. Now, we are being told that Israel cannot acknowledge it in order not to make its bad relations with Turkey worse!
It would be immoral to exploit the recognition of the Armenian Genocide as a bargaining chip between Turkey and Israel. No political, economic or military interest should override the recognition of any genocide!