Ստրկական աշխատանքից ազատվել է ավելի քան 50 երեխա
Մեքսիկայի Դաշնային ոստիկանության և դատախազության աշխատակիցները  փրկել են Չյապաս նահանգի սուրճի պլանտացիաներում ստրկական աշխատանք կատարող ավելի քան 50 երեխայի։
Ինչպես տեղեկացնում է gazeta.ru-ն՝  հղում անելով «Տելևիսա» մեդիահոլդինգին, բոլոր անչափահասները և նրանց ծնողները, ընդհանուր առմամբ 18 ընտանիք, Գվատեմալայի քաղաքացիներ են:
Չյապասում Գվատեմալայի գլխավոր հյուպատոս Էկտոր Սիպակի փոխանցմամբ՝ այդ 18 ընտանիքներում եղել է  54 անչափահաս, որոնք շաբաթը 6 օր, 10-ական  ժամ աշխատել են` զատելով սուրճի հատիկները: Յուրաքանչյուր  կիլոգրամ սուրճի համար նրանց վճարել են ընդամենը 1.5 պեսո (0.09 դոլար) և վատ են կերակրել: Իշխանության ներկայացուցիչները պլանտացիաների սեփականատերերին տուգանել են  երեխաներին շահագործելու համար: Դրանից  հետո բոլոր ընտանիքները վերադարձել են Գվատեմալա:
Նշվում է, որ Չյապասը սուրճի արտադրանքով զբաղվող մեքսիկական 12 նահանգներից ամենաառաջատարն  է: Միգրացիայի ազգային ինստիտուտի տվյալներով` գյուղատնտեսական աշխատանքներով զբաղվելու համար ամեն տարի այս շրջան է ժամանում 75 հազար գվատեմալացի:

На юге Мексики полиция освободила более 50 детей из трудового рабства
Сотрудники Федеральной полиции Мексики и прокуратуры спасли более 50 детей из трудового рабства на кофейной плантации в штате Чиапас. Все несовершеннолетние и их родители, в общей сложности 18 семей, имеют гватемальское гражданство, сообщил  tass.ru.
"В этих 18 семьях было в общей сложности 54 несовершеннолетних", - заявил генеральный консул Гватемалы в Чиапасе Эктор Сипак. По его словам, они работали по 10 часов шесть дней в неделю, выбирая кофейные зерна. За каждый килограмм кофе им платили всего 1,5 песо ($0,09) и скудно кормили. Представители властей оштрафовали хозяев плантации за эксплуатацию детей. После этого все семьи вернулись в Гватемалу.
Среди 12 мексиканских штатов, где производится кофе, Чиапас занимает лидирующие позиции. По данным Национального института миграции, в регион на сельскохозяйственные работы ежегодно приезжают порядка 75 тысяч гватемальцев.