«Սադրանք է անկախ Վրաստանի գոյությունը, որը հրաժարվում է Ռուսաստանի հետ գոյություն ունենալուց» Վրաստանի Պաշտպանության նախարար
• 24-11-2015 14:07:03   | Վրաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
«ՆԱՏՕ-ի գոյությունն արդեն իսկ բավական է, որ Ռուսաստանը համարի, որ իրեն սադրում են: Սադրանք է նաև անկախ Վրաստանի գոյությունը, որը հրաժարվում է Ռուսաստանի հետ գոյություն ունենալուց, որը հայտարարում է, որ ինքնուրույն ընտրություն է կատարել: Այդ ամենն արդեն բավական է, որպեսզի Ռուսաստանը Վրաստանի հետ անի այն, ինչ արեց 2008թ.-ին:
Բոլորն ասում են, որ ռուս-վրացական պատերազմը սկսվել է 2008թ.: Իրականում այդ պատերազմը սկսվել է ավելի շուտ` 1991թ.-ին, երբ Վրաստանը հայտարարեց իր անկախության մասին: Երբ Վրաստանը հրաժարվեց գտնվել Ռուսաստանի ազգեցության գոտում: Դրանից հետո Վրաստանն անցել է շատ տարբեր փուլեր: Նման փուլերից մեկը 2008թ. պատերազմն էր: Մենք անդադար գտնվում ենք պատերազմական իրավիճակում: Եվ չնայած բազմաթիվ կորուստների, չնայած մարդկանց, գյուղերի և քաղաքների կորուստներին` մենք 25 տարվա ընթացքում շարունակում ենք ուղին դեպի ՆԱՏՕ և ասում ենք «ոչ» այն ամենին, ինչ մեզ առաջարկում է Ռուսաստանը խաղաղության փոխարեն», -նոյեմբերի 23-ին հայտարարել է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը:
«Ինձ դուր չի գալիս, որ մեր Կառավարությունն անընդհատ հայտարարում է, որ երկրում ամեն ինչ լավ է: Նրանք անընդհատ ասում են, որ մեզ մոտ ամեն ինչ լավ է: Բայց դա բոլորովին էլ այդպես չէ: Չի´ կարելի անգործությամբ զբաղվել` տեսնելով այն, ինչ տեղի է ունենում», -նոյեմբերի 23-ին հայտարարել է Պաատա Բուրճուլաձեն: Հիշեցնենք, որ մի քանի օր առաջ հայտնի վրացի օպերային երգիչ Պաատա Բուրճուլաձեն հայտարարել է «Վրաստանի Զարգացման Ֆոնդի» հիմնադրման մասին և օպերային կարիերայի ավարտի մասին: Վրացի փորձագետների կարծիքով հարկ է սպասել, որ շուտով օպերային երգչի կողմից հիմնադրված «Վրաստանի Զարգացման Ֆոնդը» կձևավորվի որպես քաղաքական կուսակցություն:
«Նոյեմբերի 22-ի գիշերը Պետանվտանգության ծառայությանը կից հակաահաբեկչական Կենտրոնի աշխատակիցները Թուրքիայի սահմանին ձերբակալել են քաղաքացի Դավիթ Բորչաշվիլուն, որը մեղադրվում է արտասահմանյան ահաբեկչական կազմակերպության գործունեությունում մասնակցություն ունենալու մեջ», -ասված է Պետական Անվտանգության Ծառայության հայտարարությունում: Հարկ է նշել, որ ըստ տարածված տեղեկատվության` Վրաստանի քաղաքացի Բորչաշվիլին նոյեմբերի 22-ին անարգել հատել է Թուրքիայի ուղղությամբ վրացական սահմանը, մինչդեռ որոշ ժամանակ անց թուրք սահմանապահները ձերբակալել են նրան և ուղարկել վրացական կողմին: Նաև նոյեմբերի 22-ի գիշերը Պանկիսիի կիրճի բնակիչները բողոքի ակցիա են անցկացրել Պանկիսիի 29 ամյա բնակչի ձերբակալման կապակցությամբ: Բորչաշվիլու հարազատների հայտարարությունների համաձայն` երկար տարիների ընթացքում նա հաճախ էր գնում Թուրքիա, մինչդեռ մասնակցել է արդյոք նա «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության գործունեությանը, հարազատները չգիտեն: Պետական Անվտանգության Ծառայության հայտարարության համաձայն`«եթե հաստատվի, որ Դավիթ Բորչաշվիլին մասնակցել է ահաբեկչական կազմակերպությունների գործունեությանը, նրան սպառնում է 10-18 տարվա ազատազրկում»:
Վրաստանի Ազգային Վիճակագրական տվյալների համաձայն` «Վրաստանում խոշոր եղջերավոր ընտանի անասունների քանակը կազմում է 1 370 000 գլուխ, ինչը 3.1%-ով ավելի է, քան 2014թ. երրորդ եռամսյակում»: «Մշակված մսի ապրանքաշրջանառությունը կազմում է 11 400 տոննա: Ընտանի այծերի և ոչխարների քանակությունը երկրում կազմում է 1 060 000 գլուխ, ինչը 8%-ով ավելի է, քան անցյալ տարի: Ընտանի խոզերի քանակը ևս աճել է 23%-ով և կազմել 328 000 գլուխ: Ինչ վերաբերում է տնային թռչուններին, Վրաստանում 2015թ. երրորդ եռամսյակի դրությամբ բուծվում է 10 600 000 տնային թռչուն, ինչը 9.8%-ով ավելի է, քան անցյալ տարի: Արտադրված հավկիթի քանակությունը կազմել է 138 800 000 հատ, ինչը 9,2%-ով ավելի է, քան անցյալ տարի», -ասված է պաշտոնական վիճակագրությունում:

«Само существования НАТО уже является достаточным для того, что бы Россия считала бы, что ее провоцируют. Провокацией так же является существование независимой Грузии, которая отказывается на сосуществование с Россией, которая заявляет, что сделала самостоятельный выбор. Всего этого уже достаточно для того, что бы Россия делала с Грузией то, что она уже сделала в 2008 году. Все говорят, что грузино0российская война началась в августе 2008 года. На самом деле эта война началась гораздо раньше, в 1991 году, когда Грузия объявила о своей независимости. Когда Грузия отказалась находиться в зоне российского влияния. После этого Грузия прошла много разных этапов. Одним из таких этапов была война 2008 года. Мы постоянно находимся в режиме войны. И не смотря на многочисленные потери. Не смотря на потерю городов, деревень, людей, мы на протяжении 25 лет продолжаем путь к НАТо и говорит «нет» всему, что предлагает нам Россия взамен мира», -23 ноября заявила министр Обороны Грузии.
«Мне не нравиться, что наше Правительство постоянно заявляет, что в стране все хорошо. Они постоянно говорят, что все у нас хорошо. Но это далеко не так. Нельзя бездействовать видя все происходящее», -23 ноября заявил Паата Бурчуладзе. Напомним, что несколько дней назад известный грузинский оперный певец Паата Бурчуладзе заявил, о основании «Фонда Развития Грузии» и окончании оперной карьеры. По мнению грузинских экспертов, в скором времени следует ожидать, что основанный популярным оперным певцом «Фонд Развития Грузии» трансформируется в политическую партию.
«Ночью 22 ноября сотрудники контр террористического Центра при Службе Государственной Безопасности, на границе с Турцией задержали гражданина Давита Бочоришвили, обвиняемого в участии в деятельности иностранной террористической организации», -сказано в заявлении Службы Государственной Безопасности. Следует отметить, что согласно распространившейся информации задержанный гражданин Грузии –Бочоришвили, 22 ноября, беспрепятственно пересек грузинскую границу, по направлению с Турцией, однако, через некоторое время турецкие пограничники задержали его и передали грузинской стороне. Так же 22 ноября ночью жители Панкисского ущелья провели акцию протеста против задержания 29 летнего жителя Панкиси. Согласно заявлениям родственников Бочоришвили, на протяжении нескольких лет он часто ездил в Турцию, однако участвовал ли он в деятельности террористической организации «Исламское государство» родственники не знают. Согласно заявлению Службы Государственной Безопасности, «если подтвердится, что Давит Бочоришвили участвовал в деятельности террористической организации, ему грозит лишение свободы сроком от 10 до 18 лет».
Согласно данным Национального Статистического Агентства Грузии, «поголовье крупного рогатого скота в Грузии, составляет 1 370 000 голов, что на 3,1% больше, чем это было в третьем квартале 2014 года». «Объем обработанного мяса составляет 11 400 тонн. Количество поголовья коз и овец в стране составляет 1 060 000 голов, что на 8% больше, чем в прошлом году. Поголовье свиней так же выросло на 23% и составило 328 000 голов. Что касается домашней птицы, в Грузии, на момент третьего квартала 2015 года выращивается 10 600 000 домашней птицы, что на 8,9% больше, чем в прошлом году. Количество произведенных куриных яиц составило 138 800 000 штук, что на 9,2% больше, чем в прошлом году», -сказано в официальной статистике.