Բունդեսթագը հաստատել է Գերմանիայի զորքերի մասնակցությունը ԻՊ-ի դեմ պայքարին Սիրիայում
Գերմանիայի Դաշնության խորհրդարանը (Բունդեսթագ) լիազորել է գերմանական զորքերի մասնակցությունը Սիրիայում «Իսլամական Պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ մղվող հակաահաբեկչական գործողություններում:
Ինչպես տեղեկացնում է tass.ru-ն, 598  ներկա պատգամավորից որոշմանը կողմ է քվեարկել  445-ը, դեմ ` 146-ը, իսկ 7-ը` ձեռնպահ են մնացել:
Նշվում է, որ Գերմանիայի իշխանությունները մտադիր չեն շահագործել ցամաքային զորքերը:
«Որոշումը չի նախատեսում գրունտային զորքերի մասնակցությունը ցամաքային զորքերի  առաքելությանը, և Գերմանիայի կառավարությունից ոչ ոք նման պլաններ չունի»,- ասել է Գերմանիայի կառավարության ներկայացուցիչ Շտեֆեն Զայբերգը:
Ավելի վաղ, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը «ողջունել էր Գերմանիայի`  կոալիցիային աջակցելու համար  զինվորականների և նոր սարքավորումների տրամադրման մասին որոշումը»:

• 04-12-2015 19:18:14   | Германия  |  Политика
Парламент ФРГ (бундестаг) санкционировал участие немецких военнослужащих в операции против террористической группировки "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ) в Сирии, передает tass.ru.
"За" проголосовали 445 депутатов из 598 присутствовавших, против выступили 146 парламентариев. Семеро воздержались.
Правительство ФРГ не планирует задействовать в операции наземные войска.
"Мандат не предусматривает участие в миссии наземных войск. И никто в правительстве ФРГ не имеет таких планов", - заявил на брифинге для журналистов официальный представитель кабмина ФРГ Штеффен Зайберт.
Ранее премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон «приветствовал решение Германии направить военных, а также оборудование в поддержку усилий коалиции».