Մեծ Բրիտանիայում բացահայտվել է ԻՊ-ի շարքերը հավաքագրողների ընդհատակյա ցանց
Մեծ Բրիտանիայի իրավապահ մարմիններին հաջողվել է բացահայտել ծպտյալ ծայրահեղականների ցանց, որի նպատակը «Իսլամական Պետություն » (ԻՊ) ահաբեկչական խմբավորման շարքեր կամավորականների հավաքագրումն է:
Ինչպես տեղեկացնում է tass.ru-ն` հղում անելով Scotland Yard-ին, ցանցի կազմակերպիչներն են համարվում 4 բրիտանացիներ,  ովքեր անցյալ շաբաթ ահաբեկչական գործողություններ կատարելու մեղադրանքով ձերբակալվել են Լուտոն քաղաքում:
Բոլոր 4 մեղադրյալները Մերձավոր Արևելքից և Հյուսիսային Աֆրիկայից 35-38 տարեկան ներգաղթյալներ են: Նրանք մեղադրվում են «ի աջակցություն արգելված կազմակերպության հավաքների կազմակերպման և ելույթներ ունենալու մեջ », որի տակ նկատի է առնվում ԻՊ-ը :
Ավելի վաղ,  Մեծ Բրիտանիայի Ներքին գործերի նախարարությունից տեղեկացրել էին, որ երկրում ահաբեկչության հետ կապված ձերբակալությունները 2014 թվականի մարտից մինչև 2015թվականի մարտն ավելացել են 31 %-ով` մինչև 299 դեպք:

В Великобритании раскрыта подпольная сеть вербовщиков в ряды ИГ
Правоохранительным органам Великобритании удалось раскрыть законспирированную сеть экстремистов, целью которых была вербовка добровольцев в ряды террористической группировки "Исламское государство" (ИГ).
Как сообщили в Скотленд-Ярде, ее организаторами являются четверо британских подданных, которые на прошлой неделе были арестованы в городе Лутон по подозрению в террористической деятельности.
Все четверо являются выходцами с Ближнего Востока и из Северной Африки в возрасте 35-38 лет. Им инкриминируется "организация и выступления на собраниях в поддержку запрещенной организации", под которой подразумевается ИГ.
Ранее МВД информировало, что количество связанных с терроризмом арестов с марта 2014 года по март 2015 года в Великобритании выросло на 31% - до 299.