Դեկտեմբերի 9. օրվա իրադարձություններ. Վրաստան
«Գազպրոմը» և Վրաստանը շարունակել են գազի մատակարարման և տարանցիկության հարցերի քննարկումը: «Դեկտեմբերի 8-ին Լյուքսեմբուրգում տեղի է ունեցել աշխատանքային հանդիպում Գազմպրոմի ղեկավարման նախագահ Ալեքսեյ Միլլերի, փոխվարչապետի, Վրաստանի Բնապահպանության և Էներգետիկայի նախարար Կախի Կալաձեի միջև: Կողմերը շարունակել են քննարկել Վրաստանի տարածքով ռուսական գազի տարանցիկության և հանրապետությունում նրա առևտրային մատակարարումների հարցը», -ասված է «Գազմպրոմի» հայտարարությունում:
Ֆինանսական մոնիտորինգի տվյալների համաձայն` «2015թ. «Վրացական երազանք» իշխող կոալիցիան նվիրատվության տեսքով ստացել է 536 355 լարի, որոնցից 526 000 լարին գումարային նվիրատվություն է, ոչ գումարային օգնություն` 10 095 լարիի չափով, ինչպես նաև անդամակցության ներդրումներ` 260 լարի: «Ազատ Ժողովրդավարներ» կուսակցությունը 2015թ. ստացել է 279 710 լարի նվիրատվություն, «Միացյալ Ազգային Շարժումը»` 260 240 լարի, իսկ «Հայրենասերների Միություն» կուսակցությունը 2015թ. ստացել է 171 170 լարիի չափով նվիրատվություն»:
Դեկտեմբերի 9-ին Վրաստանի Կրթության նախարարությունում տեղի է ունեցել «ազգային փոքրամասնությունների կրթության քաղաքականության մասին» փաստաթղթի շնորհանդեսը: Ըստ նախարարության հայտարարության` տվյալ փաստաթղթի մշակմանը մասնակցել են նաև միջազգային փորձագետներ: «Վրաստանի Կրթության նախարարության առաջնայնություններից մեկն է ազգային փոքրամասնություններին մշտական և որակյալ կրթությամբ ապահովելը, ինչպես նաև ազգային փոքրամասնությունների լեզվական-մշակութային ինքնության պաշտպանությունը: Տվյալ փաստաթղթի մշակման շրջանակներում կազմակերպվել է եռօրյա վեհաժողով տեղի և միջազգային փորձագետների մասնակցությամբ: Վեհաժողովի աշխատանքի ընթացքում  ընդգծվել է Վրաստանի` Եվրոպական կառույցների առջև վերցրած լեզվական փոքրամասնությունների իրավունքների հետևմանը վերաբերող պարտականությունների իրագործման կարևորությունը: Նաև ընդգծվել է վրացական հասարակությունումազգային փոքրամասնությունների լիարժեք ներգրավման  հարցի կարևորությունը: Վեհաժողովի աշխատանքի ընթացքում նշվել է ազգային փոքրամասնությունների իրավահավասարության ապահոման կարևորությունը ինչպես քաղաքացիական, այնպես էլ իրավական-օրենսդրական մակարդակում», -ասված է Վրաստանի Կրթության նախարարության հայտարարությունում:
Պաշտոնական վիճակագրական տվյալների ամաձայն` 2015թ. երրորդ քառորդում Վրատսանում կատարված անմիջական արտասահմանյան ներդրումների ծավալը կազմել է 489 000 000 դոլար, ինչը 33%-ով քիչ է 2014թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ: 2015թ. հունվար-սեպտեմբերի ժամանակահատվածում ներդրումների ծավալը կազմել է 1 000 000 000 դոլար, ինչը 17%-ով քիչ է, քան 2014թ.: Ներդրումները կրճատվել են հետևյալ բնագավառներում. Էներգետիկա` 22 000 000 դոլար (-57%), մշակվող արդյունաբերություն` 33 000 000 դոլար (-40%), շինարարություն` 63 000 000 դոլար (-65%), անշարժ գույք` 22 000 000 դոլար (-8%), հյուրանոցներ և ռեստորաններ` 10 000 000 դոլար (-84%): Ներդրումների աճ է հաստավել տրանսպորտի և կապի բնագավառում` 38%-անոց աճ, գյուղատնտեսությունում` +67%, ֆինանսական բաժնում` +44%, ինչպես նաև լեռնային արդյունաբերության բաժնում` +38%:

• 10-12-2015 12:53:12   | Грузия  |  Пресс-релизы
«Газпром» и Грузия продолжили обсуждение вопросов транзита и поставок газа. «8 декабря, в Люксембурге состоялась рабочая встреча Председателя Правления «Газпрома» -Алексея Миллера и вице-премьера, министра энергетики и природных ресурсов Грузии Кахи Каладзе. Стороны продолжили обсуждение вопросов транзита российского газа по территории Грузии и его коммерческих поставок в республику», -сказано в заявлении Газпром.
Согласно данным финансового мониторинга, «в 2015 году правящая партия «Грузинская Мечта», в виде пожертвований получила 536 355 лари, из которых 526 000 лари-денежные пожертвования, нефинансовая помощь размером в 10 095 лари, а так же членские взносы -260 лари. Партия «Свободные Демократы» в 2015 году получили пожертвования размером в 279 710 лари, партия «Единое Национальное Движение» -260 240 лари, а партия «Альянс Патриотов» в 2015 году получила пожертвования размером в 171 170 лари».
9 декабря в министерстве Образования Грузии состоялась презентация документа «о политики образования для национальных меньшинств». Согласно заявлению министерства в разработке данного документа принимали участие и международные эксперты. «Обеспечение национальных меньшинств непрерывным и качественным образованием, а так же защита языково-культурной идентичности национальных меньшинств является одним из приоритетов министерства Образования Грузии. В рамках разработки данного документа была организована трехднвная конференция с участием местных и международных экспертов. В ходе работы конференции была подчеркнута важность выполнения Грузией взятых ею перед Европейскими структурами обязательств, касающихся защиты и соблюдения прав лингвистических меньшинств. Так же была подчеркнута важность полноценной интеграции групп национальных меньшинств в грузинское общество. В ходе работы конференции была отмечена важность обеспечения равноправия для национальных меньшинств как на гражданском, так и на правовом -законодательном уровне», -сказано в заявлении министерства Образования Грузии.
Согласно официальным статистическим данным, в третьем квартале 2015 года объем прямых иностранных инвестиций в Грузию составил 489 000 000 долларов, что на 33% меньше, чем в аналогичном периоде 2014 года. В периоде январь-сентябрь 2015 года объем инвестиций составил 1 000 000 000 долларов, что на 17% меньше, чем в 2014 году. Инвестиции сократились в следующих сферах: энергетика -22 000 000 долларов (-57%), обрабатывающая промышленность -33 000 000 долларов (-40%), строительство -63 000 000 долларов (-65%), недвижимость -22 000 000 долларов (-8%), гостиницы и рестораны -10 000 000 долларов (-84%). Рост инвестиций зафиксирован в сфере транспорта и связи -38%-ый рост, сельское хозяйство +67%, финансовый сектор +44%, а так же горнодобывающая промышленность +38%.