Վրաստանի կենդանաբանական այգում հրդեհ է բռնկվել
Դեկտեմբերի 13-ին Թբիլիսիի կենդանաբանական այգում հրդեհ է բռնկվել: Այն ընդգրկել է կենդանաբանական այգու 80 քառակուսի մետր տարածքը, որտեղ մեծ քանակությամբ խոտ է պահվել:
Ինչպես տեղեկացնում է ria.ru-ն` հղում անելով Վրաստանի Արտակարգ իրավիճակների ծառայության տարածած հայտարարությանը, հրդեհի առաջացման պատճառներն անհայտ են: Դեպքի վայրում աշխատել է հրշեջ ծառայության 7 մարտական հաշվարկ, որի շնորհիվ հրդեհը մարվել է:
«Մենք գիտենք, որ հրդեհն արագ տեղայնացվել է և դեպքի վայրում եղած մեր աշխատակիցները կարողացել են ժամանակին փրկել կենդանիներին» ,-հայտարարել է կենդանաբանական այգու տնօրեն Զուրաբ Գուրիելիձեն:
Հիշեցնենք,  որ Թբիլիսիի կենդանաբանական այգին այս տարի  արդեն երկրորդ անգամն է աղետի ենթարկվում: Ամռանը այգին լրջորեն տուժել էր տեղի ունեցած ջրհեղեղի հետևանքով: Այգու թվով 600 կենդանիների կեսից ավելիին հնարավոր չէր եղել  փրկել: Որոշ կենդանիներ, այդ թվում նաև գիշատիչներ փախել էին այգուց: Գիշատիչների մի մասին հաջողվել էր քնեցնել և տեղափոխել կենդանաբանական այգի,իսկ մյուս մասին  ստիպված էին եղել սպանել:

Пожар произошел в тбилисском зоопарке, животных удалось спасти
Пожар охватил 80 квадратных метров территории тбилисского зоопарка, где хранилось большое количество сена, заявили журналистам в Службе по чрезвычайным ситуациям Грузии.
"Точная причина возникновения огня не известна. На месте работали 7 пожарных бригад, в результате пожар ликвидирован", — заявили в Службе.
В результате пожара никто не пострадал.
"Причины для меня не известны, эксперты работают над этим. Мы знаем, что огонь быстро был локализован и наши сотрудники, которые находились на месте, сумели вовремя спасти животных", — заявил директор зоопарка Зураб Гуриелидзе.
Тбилисский зоопарк сильно пострадал в результате стихийного бедствия летом текущего года. Из 600 обитателей зоопарка выжили меньше половины. Некоторые животные, в том числе хищники, сбежали из зоопарка. Часть хищников удалось на время усыпить и вернуть в зоопарк, некоторых пришлось застрелить.