Իրաքից Լիտվա է ժամանել առաջին փախստական ընտանիքը
Եվրամիության սահմնած քվոտաների համաձայն` Իրաքից Լիտվա է  ժամանել առաջին փախստական ընտանիքը, որը բաղկացած է չորս անդամներից:
Tass.ru-ի փոխանցմամբ` փախստականները ինքնաթիռով Լիտվա են ժամանել Հունաստանից, որտեղ նրանք հասել էին ընթացիկ տարվա ընթացքում: Լիտվայում նրանց առաջարկվել է ապաստան և համաձայնություն տեղափոխվել Բալթյան պետություններում: Այնուհետև լիտվացի պաշտոնյանները ստուգել են փախստականներին` ելնելով ընդունող կողմի անվտանգությունից:
Լիտվայի Ներքին գործերի նախարարության տեղեկություններով` փախստականների ընտանիքը բաղկացած է երկու երեխաներից. նրանցից ավագը 5 տարեկան է, իսկ ծնողները` 40:  Ընտանիքի հայրն ունի բարձրագույն կրթություն և մենեջերի աշխատանքային փորձ, իսկ նրա կինը հայրենիքում չի աշխատել:
Լիտվայում ապաստան գտած փախստականները պետք է երեք ամիս բնակվեն փախստականների համար նախատեսված կենտրոնում, որից հետո նրանց համար բնակության վայր կընտրվի այդ  երկրի շրջաններից մեկում:
ԵՄ քվոտաների համաձայն` Սիրիայից, Իրաքից և Էրիթրեայից Լիտվա երկու տարվա ընթացքում կարող է գաղթել 1105 մարդ, սակայն բնակչության շրջանում անցկացված հարցումները ցույց են տվել, որ բնակչության 70 տոկոսը դեմ է ներգաղթյալների հոսքին իրենց երկիր:

В Литву прибыли первые беженцы - иракская семья
Первые беженцы по установленным квотам Евросоюза прибыли в Литву. Это - мусульманская семья из четырех человек из Ирака.
Встреченные многочисленными журналистами переселенцы прилетели в столицу Литвы на самолете из Греции, куда перебрались в текущем году. Там Литву им предложили в качестве убежища и получили согласие на перемещение в балтийскую республику. Затем литовские должностные лица провели проверку переселенцев, в том числе в отношении безопасности для принимающей их стороны.
По информации МВД Литвы, в семье - двое детей, старшему - пять лет, родителям - до 40. Глава семьи - человек с высшим образованием и опытом работы менеджером, а также в сфере строительства, говорит по-английски. Его супруга на родине не работала.
Нашедшим в Литве приют переселенцам предстоит три месяца провести в центре приема беженцев в городке Рукла, после чего им подберут место жительства в одном из самоуправлений страны.
Согласно квотам ЕС, в Литву из Сирии, Ирака и Эритреи смогут в течение двух лет перебраться 1105 человек. Как свидетельствуют опросы, около 70% населения не хотели бы их приезда в страну.