Եգիպտոսը կոչ է անում Թուրքիային Իրաքից դուրս բերել զորքերը
Կահիրեն դատապարտում է թուրքական զորքերի տեղակայումը Իրաքում և կոչ  անում Թուրքիային դուրս բերել դրանք:
ria.ru-ի փոխանցմամբ, հինգշաբթի օրն Արաբական պետությունների լիգայի արտակարգ նիստի բացման ժամանակ այս մասին հայտարարել է Եգիպտոսի Արտաքին գործերի նախարար Սամեհ Շուկրին:
Արաբական լիգայի անդամ երկրների արտգործնախարարները հավաքվելով կազմակերպության գլխամասային գրասենյակում արտակարգ նիստ են ունեցել ՝ քննարկելով Իրաքում թուրքական զորքերի ներկայության հարցը:
Ըստ Իրաքյան իշխանությունների, դեկտեմբերի 4-ին թուրք զինվորականները և ռազմատեխնիկան մտել են Իրաքի Նայնավա նահանգ՝ տեղացի տղամարդկանց ահաբեկիչների դեմ պայքարի համար պատրաստելու պատրվակով:
Իրաքի Արտաքին գործերի և Պաշտպանության նախարարությունները թուրքական զինյալների ներկայությունը Իրաքում որակել են որպես «թշնամական գորշողություն» և հայտարարել երկրի ինքնիշխանության խախտման մասին:

Египет требует от Турции вывести войска из Ирака
Каир осуждает ввод Турцией своих войск на территорию Ирака и требует их вывода, об этом в четверг на открытии экстренной сессии ЛАГ заявил глава МИД Египта Самех Шукри. "Осуждаем Анкару за вхождение на территорию Ирака и требуем от нее вывода своих войск", — сказал Шукри.
Главы МИД Лиги арабских государств собрались в четверг в штаб-квартире организации в Каире на экстренное заседание для того, чтобы обсудить присутствие турецких войск в Ираке.
По данным иракских властей, 4 декабря турецкие военные и бронетехника вошли в иракскую провинцию Найнава под предлогом подготовки бойцов народных отрядов, воюющих с террористами.
Иракские МИД и Минобороны назвали присутствие турецких военных "враждебным действием" и заявили о нарушении суверенитета. По данным СМИ, речь идет о 150 турецких солдатах.