Հարութ Սասունյան. Ցեղասպանությունը ժխտող ամերիկացի թրքուհու դիմանկարը
Չնայած ամերիկահայերը ուշի ուշով հետևում են Թուրքիայի և նրա լոբբիստական ընկերությունների չարամիտ ջանքերին, սակայն նրանք հազվադեպ են ուշադրություն դարձնում փոքրաթիվ ամերիկացի թուրքերի վրա, որոնք կամ Թուրքիայի կառավարությունից վճարվելով կամ կուրորեն թյուր հայրենասիրական զգացումներից ելնելով քարոզչական գործունեություն են ծավալում...
Նման ամերիկացի թուրքերից մեկը Օյա Բեյնն է, որը թուրքական ժխտողական  HistoryofTruth.com կայքում վերջերս հրապարակված հարցազրույցում ներկայացվում է որպես «Ամերիկայի թուրքական սփյուռքի առավել ակտիվ անուններից մեկը»: Նա Միացյալ Նահանգներում գործող թյուրքալեզու 60 միությունների համախմբում հանդիսացող Թուրք-ամերիկյան ասոցիացիաների համագումարի (ATAA) խորհրդի անդամ է:
Բեյնը պնդում է, որ ATAA-ի երկար տարիների ջանքերից հետո՝ կազմակերպելով «դասախոսություններ, համաժողովներ, ծրագրեր հայկական կեղծ պնդումների մասին ԱՄՆ-ի ողջ տարածքում, 2015 թվականին [Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակ] նման ծրագրերն իրենց հաճախականությամբ և թափով հասան իրենց գագաթնակետին»: Նա հավելում է, որ «զգալիորեն աճել է լուրջ  մտավորականների և ակադեմիկոսների թիվը, որոնք անաչառորեն ուսումնասիրում են օսմանյան ժամանակաշրջանը Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում և հրապարակում իրենց եզրակացությունները առանց նախորդ տարիների հայկական սպառնալիքների և ահաբեկման»:
Հետաքրքրական է, որ Բեյնը օգտագործում է՝ «մենք ունենք լուրջ մտավորականներ» ձևակերպումը, երբ թվարկում է ժխտողական գրողների անունները՝ Էդ Էրիքսոն, Մայքլ Գունտր, Գյունտեր Լուի, Թալ Բուենոս,  Ջերեմի Սոլթ, Նորման Սթոուն, Քրիստոֆեր Գան, Մաքսիմ Գոյին և Փեթ Ուոլշ: Կոնկրետ ի՞նչ նկատի ուներ Բեյնը՝ ասելով «մենք ունենք» նրանց: Այս արտահայտությունը անշուշտ «մահացու հարված» է իրեն հարգող ցանկացած մտավորականի համար...
Պատասխանելով Վաշինգտոնում հայերի և թուրքերի միջև հարաբերությունների վերաբերյալ հարցին, Բեյնն օգտվելով առիթից հարձակվում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի վրա. «Այո, մենք բարեկամներ ունենք հայկական համայնքում: Թուրքիայի հայերը ջերմ են, ընկերական և սիրում են մեզ: Սակայն մենք բախվում ենք Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի նման մի կառույցի, որն անդրդվելիորեն թշնամական և բացասական կազմակերպություն է, ինչպես նաև՝ նախապաշարմունքների, չափազանցությունների և բացահայտ կեղծիքների լրատվամիջոցներում, քաղաքական և գիտական շրջանակներում»: Նրան նաև դուր չեն գալիս իմ շաբաթական հոդվածները. «Հենց վերջերս, ծայրահեղական գրող Հարութ Սասունյանի 2015 թ. հոկտեմբերի 20-ի հոդվածը վերնագրված էր՝ «Ցեղասպանության ժխտումն արգելելու համար՝ Եվրադատարանը հայերին հրահրում է բռնության»:
Փակելով իր աչքերը Թուրքիայի կառավարության կողմից ամեն տարի ծախսվող միլիոնավոր դոլարների վրա՝ քաղաքական գործիչներին, լրագրողներին, հեղինակներին և այսպես կոչված մտավորականներին շահագործելու համար, Բեյնը չափազանցնում է Հայ Դատի հանձնախմբի և Հայկական համագումարի չնչին միջոցները, նրանց կեղծորեն նկարագրելով որպես «լավ ֆինանսավորված, շքեղ գրասենյակներ և մեծ աշխատակազմ ունեցող կառույցներ.... Դա անկասկած մի հսկա առևտուր է»:
Բեյնը հպարտորեն հայտնում է, որ Թուրքական խմբավորումը Ներկայացուցիչների պալատում 2005 թվականի 62-ի փոխարեն այժմ ունի 151 անդամ: Ընդունելով, որ փողով քվեներ են գնվում, ինչպես Ներկայացուցիչների պալատի նախկին խոսնակ Դենիս Հասթերթի դեպքում, նա պնդում է. «Մենք այնքան քվերներ չունենք, ինչպես հայկական և հունական համայնքները, սակայն կարող ենք ֆինանսական և կամավորական աջակցություն ապահովել»: Բեյնը հարձակվում է սենատոր Մենենդեսի և Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ Փալոնեի և Փելոսիի վրա, նրանց բնութագրելով որպես «[Կոնգրեսի] անուղղելի անդամներ, որոնք շատ կարծր և թշնամական են թուրքերի հանդեպ»:
Որպես վարժ քարոզչություն անող, Բեյնը նշում է, որ իր կազմակերպությունը փորձում է սիրաշահել, ես կասեի «խաբել», Կոնգրեսի անդամներին, նրանց ներկայացնելով «Հայաստանի հետ հաշտեցման պատգամ»: Որպես օրինակ, նա մեջբերում է «ATAA-ի աջակցությունը 2009 թվականի Հայ-թուրքական արձանագրություններին, հատկապես անաչառ պատմաբաններից կազմված անկախ հանձնաժողովի ստեղծմանը՝ հայ-օսմանյան հակամարտությունը ուսումնասիրելու համար»: Նրան շատ ձեռնտու է  մոռացության տալ, որ Թուրքիան համառորեն հրաժարվում է վավերացնել այդ Արձանագրությունները...
Ընդունելով, որ ATAA-ն հիմնադրվել է 1979 թ.-ին, այն ժամանակ ԱՄՆ-ում Թուրքիայի դեսպան Շյուքրու Էլեքդաղի կողմից, Բեյնը ակամա բացահայտում է ATAA-ի ընդարձակ քաղաքական գործունեությունը, որը խախտում է կազմակերպության ոչ շահութաբեր կարգավիճակը... Նա անխոհեմորեն կոչ է անում ATAA-ի խմբերին «դուրս գալ այն վտանգավոր մտածելակերպից, թե որպես 501-c-3 [ոչ շահութաբեր] կազմակերպություն, նրանք չեն կարող քաղաքականապես ակտիվ լինել: Այս մոտեցումը լրջորեն խոչընդոտում է մեր ջանքերին՝ վիճարկելու տարածաշրջանային հայկական ամբաստանությունները»: Բողոք պետք է ներկացնել Ամերիկայի Ներքին եկամուտների ծառայություն (IRS)՝ սահմանափակելու կամ դադարեցնելու  ATAA-ի լոբբիստական գործունեությունը:
Հնարավոր է, որ ATAA-ն խախտում է նաև Միացյալ Նահանգների այլ օրենքները: ATAA-ի և Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանատան միջև հարաբերոթյունները որակելով որպես «գերազանց», Բեյնն ընդունում է, որ Վաշինգտոնում իրար հաջորդող թուրք դեսպանները մշտապես «մեծ աջակցություն» են ցուցաբերել ATAA-ին, ինչպես օրինակ «դեսպանատանը տեղի ունեցող բազմաթիվ հոյակապ դրամահավաք միջոցառումների» հովանավորումը: Թվում է, թե նա չի գիտակցում, որ իր ինքնահավան բացահայտումներով կարող է ATAA-ին լուրջ իրավական խնդրի առաջ կանգնեցնել, որը պահանջում է գրանցվել ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունում որպես «օտարերկրյա գործակալ»:
Իր  եզրափակիչ խոսքում Բեյնը մեղադրում է ամերիկյան լրատվամիջոցներին՝ «կողմնակալության, Թուրքիայի մասին ցանկացած լավ լուր արգելելու, քողարկված  խտրականության համար»: Այնուհետև նա հավելում է. «Լրատվամիջոցների կողմնակալությունը շատ ավելի վատթարացավ 2015 թ. ապրիլի 24-ին՝ հարյուրամյակի հայկական պահանջների ժամանակ.... Ամենայն հավանականությամբ, ևս 100 տարի կպահանջվի հակադարձելու և թյուրըմբռնումները ուղղելու համար»: Բեյնը ապարդյուն հույսեր է փայփայում, որ «առաջիկա 100 տարում հայկական կեղծիքը և քարոզչությունը կմաքրվի և երևան կգա հավասարակշռված տեսակետ հայ-թուրքական ողբերգության վերաբերյալ՝ հարգելով երկու ժողովուրդների տառապանքները և կորուստները 1915-ի ընթացքում: Ես կարծում եմ, որ հայկական ողբերգությունն այժմ այնքան է արժեզրկվել գռեհիկ քարոզչության պատճառով, որ ավելի ցած իջնելու տեղ չունի.... Ցանկալի է, որ համացանցը ի վերջո մաքրվի հայկական պահանջատիրության մասին կեղծ տեղեկատվական աղբից: Ես լիահույս եմ հաջորդ 100 տարվա համար: Հոսանքի ուղղությունը փոխվում է»:
Անհրաժեշտ է, որ հայերը հակազդեն ոչ միայն Թուրքիայի կառավարության լոբբիստական քարոզարշավներին, այլև Օյա Բեյնի նման «միայնակ գայլերին»՝ առանց անցնելու բարեկրթությաև և օրինականության սահմանները...

• 27-01-2016 16:07:21   | USA  |  Articles and Analyses
While Armenian-Americans closely follow the sinister efforts of Turkey and its lobbying firms, they rarely pay attention to a handful of Turkish-Americans who are either on the payroll of the Turkish government or blindly carry out propagandistic activities out of a misguided sense of patriotism!
One such Turkish-American is Oya Bain who was described in a recent interview by the Turkish denialist website HistoryofTruth.com as “one of the most active names in the Turkish American Diaspora.” She is a Board Member of the Assembly of Turkish American Associations (ATAA), a coalition of 60 Turkic associations in the United States.
Bain claims that after many years of ATAA’s efforts in organizing “lectures, conferences, programs about the false Armenian claims throughout the U.S., in 2015 [Armenian Genocide Centennial], the frequency and the intensity of such programs reached the highest number.” She adds that there has been a significant “increase in the number of serious scholars and academicians studying the Ottoman period during WWI objectively and publishing their findings without the Armenian threats and intimidation of the previous years.”
Curiously, Bain uses the wording, “we have serious scholars,” when naming denialist writers Ed Erickson, Michael Gunter, Guenter Lewy, Tal Buenos, Jeremy Salt, Norman Stone, Christopher Gunn, Maxime Gauin, and Pat Walsh. What exactly does Bain mean by saying, “we have” them? This phraseology is surely a “kiss of death” for any self-respecting scholar!
Responding to a question regarding relations between Armenians and Turks in Washington, DC, Bain takes advantage of the opportunity to attack the Armenian National Committee of America (ANCA): “Yes, we have friends in the Armenian community. Turkish Armenians are warm, friendly and like us. Then, we face entities like ANCA, a relentlessly hostile and negative organization, prejudice, exaggerations and outright lies in the media, political circles, academia.” She is also not too fond of my weekly columns: “Just recently, an Oct. 20, 2015 article by extremist writer Harut Sassounian was headlined as ‘To Ban Genocide Denial, [European] Court Incites Armenians to Commit Violence.’”
Closing her eyes to the millions of dollars spent every year by the Turkish government to manipulate politicians, journalists, authors, and so-called scholars, Bain exaggerates the measly budgets of ANCA and Armenian Assembly, falsely describing them as “well-funded, have plush offices and large staff…. It is definitely an industry.”
Bain proudly reports that the Turkish Caucus in the House of Representatives has grown from 62 in 2005 to 151 members. Acknowledging that money buys votes, as in the case of former House Speaker Dennis Hastert, she asserts: “We don’t have as many votes as the Armenian and Greek communities, but we can provide financial and volunteer support.” Bain lashes out at Senator Menendez and House members Pallone and Pelosi by describing them as “die hard members [of Congress] who are very rigid and very antagonistic to Turks.”
As a seasoned propagandist, Bain states that her organization tries to win over -- I would say ‘fool’ -- members of Congress by presenting to them “a message of reconciliation with Armenia.” As an example, she cites “ATAA’s support for the 2009 Armenian Turkish Protocols, especially the formation of an independent committee of objective historians to study the Armenian-Ottoman conflict.” She conveniently forgets to mention that Turkey has persistently refused to ratify the Protocols!
Acknowledging that ATAA was established in 1979 by Sukru Elekdag, then Turkish Ambassador to the United States, Bain inadvertently discloses ATAA’s extensive political activities which violate the organization’s non-profit status! She unwisely urges ATAA groups “to get out of the harmful mindset that as 501-c-3 [non-profit] organizations they ‘cannot be active politically.’ This attitude has seriously hampered our efforts to challenge the regional Armenian allegations.” Complaints should be filed with the IRS to restrict or terminate ATAA’s lobbying activities.
ATAA may also be in violation of other U.S. laws. Qualifying as “excellent” the relationship between ATAA and the Turkish Embassy in Washington DC, Bain acknowledges that successive Turkish Ambassadors in Washington have provided “much support” to ATAA, such as sponsoring “many fabulous fund-raising events at the Embassy.” She does not seem to realize that her self-aggrandizing revelations could land ATAA in legal trouble, requiring registration with the U.S. Department of Justice as a “foreign agent.”
In her concluding remarks, Bain accuses the American media of “bias, suppression of any good news of Turkey, subtle discrimination.” She then adds: “The media bias became much worse during April 24, 2015, the centenary of the Armenian claims…. It will probably take another 100 years to reverse and correct the misconceptions.” Bain vainly hopes that “in the next 100 years the Armenian lies and propaganda will be purged and a balanced view of the Turkish Armenian tragedy will emerge, respecting the suffering and death of both peoples during 1915. I think the Armenian tragedy is now so debased by vulgar propaganda that it cannot get lower…. One wishes that the Internet may eventually be cleansed of the garbage of wrong information about the Armenian claims. I am hopeful about the next 100 years. The tide is turning around.”
It is imperative that Armenians counter the lobbying campaigns of not only the Turkish government but also ‘Lone Wolves’ like Oya Bain, without overstepping the bounds of civility and legality!