Կոռուպցիայի պատճառով Չինաստանում պատժվել են 300 պաշտոնյաներ
Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցությունը նախորդ տարվա ընթացքում կոռուպցիայի համար պատասխանատվության է ենթարկել 300 պաշտոնյաների: korrespondent.net-ի փոխանցմամբ՝ նրանց երկու երրորդը ենթարկվել են թեթև պատժի, մասնավորապես, նրնացից մի քանիսը հեռացվել են աշխատանքից: Շուրջ 80 պատժվել են ամենայն խստությամբ:
Ավելի վաղ, Չինաստանի Ժողովրդական պետության ներկայացուցիչ Սի Ցզինպին ազդարարել էր հակակոռուպցիոն արշավի մեկնարկի մասին: Հանցագործություն կատարելիս բռնվել էին կուսակցության որոշ բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ: Կոռուպցիայի կասկածանքով ձերբակալություններ իրականացվել են գրեթե ամեն շաբաթ: Նախորդ տարի մեղավոր պաշտոնյանների ընդհանուր թիվը հայտնի է դարձել Պեկինում անցկացվող ամենամյա խորհրդարանական նստաշրջանի ընթացքում:
Ավելի վաղհայտնի էր դարձել, որ իրանցի գործարար Բաբակ Զանջանին կոռուպցիայի համար  դատապարտվել էր մահապատժի:

Китай наказал 300 тысяч чиновников за коррупцию
Коммунистическая партия Китая за прошедший год привлекла к ответственности 300 тысяч чиновников за коррупцию, сообщила в воскресенье BBC News.
Две трети из них подверглись "легкому наказанию", в частности, некоторые были отправлены в отставку. Около 80 тысяч наказаны более жестко.
Ранее председатель Китайской народной республики Си Цзиньпин объявил о начале антикоррупционной кампании. На преступлениях попались некоторые высокопоставленные представители партии.
Задержания по подозрению в коррупции происходили почти каждую неделю.
Общее количество провинившихся в прошлом году чиновников стало известно на ежегодной парламентской сессии в Пекине.
Как ранее сообщалось, иранский бизнесмен Бабак Занджани приговорен к смертной казни по делу о коррупции.