«Վրաստանն ամբողջությամբ կախված է իր հարևանների բարի կամքից». Փոխնախարար
«Երբ սկսվեցին խոսակցություններն այն մասին, թե Վրաստանը կարող է Գազպրոմից գազի լրացուցիչ ծավալներ գնել, տվյալ թեման միանգամից քաղաքական երանգ ստացավ:
Եթե խոսենք տնտեսության տեսանկյունից, երկիրը ռեսուրսի ինչքան շատ մատակարարող աղբյուր ունենա, այնքան ավելի շահավետ կլինի գնել տվյալ ռեսուրսը: Այդպիսին են շուկայական տնտեսության կանոնները: Մինչդեռ, գազպրոմի դեպքում միանգամից սկսվեց քննադատություն` նրանք բռնագրավել են մեր տարածքները, ինչպե՞ս կարելի է բանակցություններ վարել Գազպրոմի հետ… Այսինքն, կանաչի և գինի նրանց կարելի՞ է վաճառել: Եթե նայենք այդ տեսանկյունից, Թուրքիայից մենք ներմուծում ենք բազում զանազան աղբեր… Նրանք չե՞ն բռնագրավել մեր տարածքները», -մարտի 9-ին ելույթ ունենալով Վրաստանի Խորհրդարանում` հայտնել է խորհրդարանական մեծամասնության անդամ Գոգի Թոփաձեն:
Թուրքական շահերը պաշտպանելու համար անմիջապես գործի անցավ «Ազգային շարժում» կուսակցության պատգամավոր Գիգի Ծերեթելին: «Կարծում եմ, Թոփաձեի ելույթից հետո մենք, այնուամենայնիվ, կկարողանանք խուսափել աշխարհաքաղաքական բախումից և ճգնաժամից: Կարծում եմ Թուրքիան չի նեղանա մեզնից և կմնա մեր ռազմավարական համագործակիցը», -Թոփաձեի հայտարարությանն ի պատասխան` ասել է Գիգի Ծերեթելին:
Գիգի Թոփաձեի հայտարարությունը քննադատել են նաև խորհրդարանական մեծամասնությանից իր թիմակիցները: «Խորհրդարանական մեծամասնությունը և իշխող կոալիցիան չի աջակցում Թուրքիայի մասին պատգամավոր Թոփաձեի այսօրվա հայտարարությանը: Մենք հայտարարում ենք, որ տվյալ հայտարարությունը լիովին հակասում է մեծամասնության դիրքորոշմանը», -հայտնել է խորհրդարանական մեծամասնության ներկայացուցիչ Զազա Կվաճանտիրաձեն:
«Եթե մեր երկրին անհրաժեշտ լինեն գազի լրացուցիչ ծավալներ, մենք չկարողանանք այն վերցնել մեր հարևան Ադրբեջանից, ապա ոչ մի խնդիր չկա, որ մենք գնենք այդ գազը Ռուսաստանից: Իհա´րկե, լավ չի լինի, եթե մենք սկսենք խոսել մեր ռազմավարական համագործակից Ադրբեջանին ամբողջությամբ ռուսական Գազպրոմով փոխարինելու մասին», -երկրի Խորհրդարանում ելույթ ունենալիս հայտնել է Վրաստանի Էներգետիկայի նախարարը:
«Առաջիկա 15-20 տարիների ընթացքում էլեկտտրաէներգիայի գործածումն ամեն տարի կաճի 5%-ով: Մեր երկրի համար ամենամեծ սպառնալիքը էլեկտրաէներգիայի աճող դեֆիցիտն է, հատկապես ձմռան ամիսներին: Երկիրը, որի էլեկտրէներգիայի դեֆիցիտը կազմում է 14 000 000 000 կվտ, անհեռանկարային է: Այստեղ ոչ մի զարգացման մասին չի կարելի խոսել: Ոչ մի գործարար չի ցանկանա գումար ներդնել մի երկրում, որը խնդրի լուծման տեսություն չունի և որն ամբողջությամբ կախված է արտաքին գործոններից: Վրաստանն այսօր ամբողջությամբ կախված է իր հարևանների բարի կամքից: Այսօր մեր երկիրն անհեռանկարային է, երկիր, որը էներգետիկա չունի և որը խաղահրապարակ է այլ խաղացողների համար», -ելույթ ունենալով Վրաստանի Խորհրդարանում` մարտի 9-ին հայտարարել է Վրաստանի Էներգետիկայի փոխնախարարը: Նրա խոսքերի համաձայն` «Էներգետիկայի նախարարությունը անում է հնարավորինս, որպեսզի դուրս բերի երկիրն այս տխուր իրավիճակից»: «Էներգետիկայի նախարարությունն արդեն մշակել է մեր էներգետիկ ցանցի զարգացման ծրագիրը: Արդեն ավարտված է 15 ՀԷԿ-ի և 1 ՋԷԿ-ի շինարարությունը: Այսօրվա դրությամբ երկրում ևս 20 հիդրոէլեկտրակայանների շինարարություն է ընթանում»:
Մարտի 9-ին ԱՄՆ-ի Եվրոպական բանակի հրամանատար գեներալ Բեն Հոջերսը հայտարարել է, որ մայիս ամսին Վրաստանում տեղի կունենան զորավարժություններ ամերիկացի զինծառայողների, ինչպես նաև ամերիկյան տանկային ջոկատի մասնակցությամբ: «Մայիսին Վրաստանում տեղի կունենան «Noble Partner» զորավարժությունները: Նման զորավարժություններ անցկացվել են նաև անցյալ տարիներին: Զորավարժությունների նպատակն է վրացական Ազգային բանակի մարզումը: Նշված զորավարժություններին մասնակցելու համար Սև ծովով Վրաստան կմտնեն ԱՄՆ-ի տանկային և օդային ջոկատներ: Զորավարժությունների ընթացքում ամերիկացի զինվորները կենթարկվեն վրացի հրամանատարի հրամաններին», -մարտի 9-ին հայտարարել է ամերիկացի գեներալը:
Վրաստանի փոխվարչապետի հայտարարության համաձայն` «մոտակա ժամանակներս վարչապետը ծրագրում է հանդիպումներ անցկացնել իշխող կոալիցիայի կազմում մտնող կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ»: «Ես լսել եմ այն հայտարարությունը, որն արել է երկրի Խորհրդարանի նախագահը: Ուզում եմ ասել, որ մամուլը տվյալ հայտարարության միտքը փոքր-ինչ այլ համատեքստով է ներկայացրել: Ինչ վերաբերում է միջկուսակցային համաձայնությանը, մենք անպայման այն կստորագրենք: Վարչապետը կհանդիպի բոլոր կուսակցությունների հետ, և բոլորի հետ կհստակեցվեն մեր հարաբերությունները», -մարտի 9-ին հայտնել է Վրաստանի փոխվարչապետը:

События дня. 9 марта, Грузия
«Когда начались разговоры о том, что Грузия может покупать у Газпрома дополнительные объемы газа, данная тема сразу же приобрела политический окрас. Если говорить с точки зрения экономики, чем больше у страны будет поставщиков ресурса, тем более экономно будет данный ресурс закупаться. Таковы правила рыночной экономики. Однако, в случае с Газпромом, сразу же началась критика –они оккупировали наши территории, как можно вести переговоры с Газпромом…? То есть –зелень и вино им продавать можно? Если уж стоять на данной позиции, -из Турции мы завозим множество разного мусора… Они не оккупировали наши земли?!», -9 марта, выступая в парламенте Грузии заявил член парламентского большинства Гоги Топадзе.
Тут же защищать турецкие интересы вызвался депутат от партии «Национально Движение» -Гиги Церетели. «Думаю, что после выступления Топадзе мы все же сможем избежать нового геополитического столкновения и кризиса. Надеюсь Турция на нас не обидится и останется нашим стратегическим партнером», -в ответ на заявление Топадзе сказал Гиги Церетели.
Заявление Гоги Топадзе так же осудили и его соратники по парламентскому большинству. «Парламентское большинство и правящая коалиция не поддерживает сегодняшнее заявление депутата Топадзе о Турции. Мы заявляем, что данное заявление полностью противоречит позиции большинства», -заявил представитель парламентского большинства Заза Квачантирадзе.
«Если нашей стране понадобятся дополнительные объемы газа, и мы не сможем их взять у нашего соседа Азербайджана, тогда нет никакой проблемы в том, что бы купить этот газ у России. Конечно же будет очень нехорошо если мы начнем говорить о полном замещении нашего стратегического партнера Азербайджана российским Газпромом», -выступая в Парламенте страны заявил министр Энергетики Грузии.
«В течении ближайших 15-20 лет потребление электроэнергии, ежегодно будет увеличиваться на 5%. Самой большой угрозой для нашей страны является растущий дефицит электроэнергии, особенно в зимние месяцы. Страна, у которой дефицит электроэнергии составляет 14 000 000 000 КвТ –обречена на бесперспективность. Тут нельзя говорить о никаком развитии. Ни один бизнесмен не захочет вкладывать деньги в страну, у которой нет виденья решения проблемы и которая полностью зависит от внешних факторов. Грузия сегодня полностью зависит от доброй воли своих соседей. Сегодня наша страна является бесперспективной, страна, у которой нет энергетики и которая является полем торговых игр для других игроков», -выступая в Парламенте Грузии, 9 марта заявил заместитель министра Энергетики Грузии. По его словам, «министерство энергетики делает все возможное, что бы вывести страну из этого печального состояния». «Министерство энергетики уже разработало план развития наших энергетических сетей. Уже завершено строительство 15 ГЭС и одной теплоэлектростанции. На сегодняшний день в стране ведется строительство еще 20 гидроэлектростанций».
9 марта командующий Европейской армии США –генерал Бен Ходжерс заявил, что в мае месяце в Грузии состоятся военные ученья с участием американских военнослужащих, а так же американской танковой бригады. «В мае в Грузии пройдут военные ученья «Noble Partner». Такие ученья проходили и в предыдущих годах. Цель учение –тренировка Национальной грузинской армии. Для участия в указанных ученьях, через Черное море в Грузию войдет танковая и воздушно-десантная сотня вооруженных сил США. В ходе учений американские военные будут подчинятся приказам грузинского командования», -9 марта заявил американский генерал.
Согласно заявлению вице премьер министра Грузии, «в ближайшее время премьер министр планирует провести встречи с представителями партий, входящих в состав правящей коалиции». «Я слышал то заявление, которое сделал председатель парламента страны. Хочу сказать, что пресса передала смысл данного заявления в несколько другом контексте. Что касается двухпартийного соглашения, мы обязательно его подпишем. Премьер министр встретится со всеми партиями и со всеми будут уточнены наши отношения», -9 марта заявил вице премьер министр Грузии.