ԻՊ-ին վտարում են Պալմիրայից և Մոսուլից
Սիրիական կառավարական ուժերը մտել են Պալմիրա, որը «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման կողմից բռնագրավվել էր 2015 թվականի մայիսին: korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` Պալմիրան ազատագրելու գործողությունները մեկնարկել էին նախորդ շաբաթ: Մարտի 23-ին հայտնի է դարձել, որ սիրիական կառավարական ուժերը բարձր դիրքեր են զբաղեցրել Պալմիրայի ծայրամասերում: Զինվորականները խոստացել են քաղաք մտնել մի քանի ժամվա ընթացքում:
Բացի այդ, այսօր Իրաքում սկսվել են Մոսուլն ահաբեկիչներից ազատագրելուն ուղղված գործողությունները: Իրաքի Պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ Մոսուլի որոշ արվարձաններում տեղակայված գյուղերի մի մասն անցել է բանակի վերահսկողության ներքո:
Նշենք, որ փետրվարի վերջին Բաշար Ասադի բանակը վերահսկողության տակ է առել Հանասեր քաղաքը, որը գտնվում է Հալեպ քաղաք մտնող առանցքային ճանապարհի վրա:

Правительственные войска Сирии вошли в Пальмиру, захваченную в мае 2015 года боевиками "Исламского государства", сообщают Associated Press. Операция по освобождению Пальмиры стартовала на прошлой неделе.
23 марта стало известно, что сирийские правительственные войска заняли господствующие высоты на подступах к Пальмире. Военные обещали войти в город в течение нескольких часов.
Кроме того, сегодня в Ираке началась операция по освобождению города Мосул, считающегося "столицей" ИГ, сообщает агентство Anadolu.
"Началась первая фаза операции "Conquest", - заявили в минобороны Ирака.
Кроме этого, сообщается, что некоторые деревни, расположенные в окрестностях Мосула, уже перешли под контроль армии.
Отметим, в конце февраля армия Асада вернула контроль над городом Ханасер, который находится на ключевой дороге снабжения города Алеппо.