F-16 ամերիկյան կործանիչի ոչնչացման պատասխանատվությունը ստանձնել են թալիբները
«Թալիբան» ահաբեկչական խմբավորումն իր վրա է վերցրել Աֆղանստանում F-16 ամերիկյան կործանիչի ոչնչացման պատասխանատվությունը:
korrespondent.net-ի փոխանցմամբ`  զինյալները հայտարարել են, որ ամերիկյան ինքնաթիռը գնդակոծել են Բահրամում` այդպիսով սպանելով օդաչուին:
Նշենք, որ ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի մամլո ծառայությունը թաքցրել է Բահրամում կործանված ինքնաթիռի լուրը և հաղորդել էր, թե «բացված կրակը չի եղել ինքնաթիռի կործանման պատճառ», և պատկան մարմինները կհետաքննեն ավիավթարի պատճառները:
Մարտի 29-ին Պենտագոնից հաղորդել էին, Աֆղանստանի Բահրամ ավիաբազայում թռիչքի ընթացքում կործանվել է F-16 ամերիկյան կործանիչը, իսկ օդաչուն դուրս էր նետվել և նրան գտել են կոալիցիոն ուժերը:

Талибы взяли ответственность за крушение F-16 США
Террористическая организация Талибан взял ответственность за крушение американского истребителя F-16 в Афганистане, сообщает агентство Khaama, ссылаясь на заявление группировки.
Боевики заявили, что обстреляли американский самолет в Баграме и пилот при этом погиб.
Отметим, что пресс-служба крыла ВВС США в Баграме сообщает что "вражеский огонь не был причиной крушения" и должностные лица ведомства будут расследовать причины аварии.
29 марта в Пентагоне сообщили, что на авиабазе Баграм в Афганистане при взлете разбился истребитель F-16, пилот катапультировался и был подобран силами коалиции.