Սիրիական պատերազմը երկրին հասցրել է 200 մլրդ դոլարի վնաս
Սիրիացի առաջնորդ Բաշար Ասադը Սիրիայում 2011 թվականից սկսված քաղաքացիական պատերազմի հետևանքով հասված վնասները գնահատել է 200 մլրդ դոլար:
korrespondent.net-ի փոխանցմամբ`  նա նշել է, որ տնտեսական հարցերը կարելի է լուծել Սիրիայում իրավիճակի կարգավորումից անմիջապես հետո, իսկ ենթակառուցվածքների վերականգնումը պահանջում է երկար ժամանակ:
Բ. Ասադը նաև ընդգծել է, որ սիրիական իշխանությունները միջոցներ են ձեռք առնում, որպեսզի քաղաքացիներն այլևս պատճառներ չունենան արտագաղթելու:
Նրա կարծիքով` սիրիացիների միգրացիաի պատճառ են դարձել ինչպես ահաբեկչությունը, այնպես էլ արևմտյան պատճամիջոցները:

Асад оценил ущерб от войны в Сирии
Сирийский лидер Башар Асад оценил в 200 миллиардов долларов ущерб, нанесенный Сирии за годы гражданской войны, которая началась в 2011 году, передает РИА Новости.
"Экономические вопросы можно уладить непосредственно, когда в Сирии стабилизируется обстановка. Но восстановление инфраструктуры требует длительного времени", - добавил Асад.
Он также отметил, что сирийские власти принимают меры, чтобы у граждан было меньше причин для миграции.
"Мы приступили к работе по восстановлению инфраструктуры страны еще до того, как закончится кризис, с тем чтобы по возможности смягчить влияние последствий экономического ущерба. Возможно, некоторые захотят вернуться, когда увидят, что есть надежда на улучшение ситуации", - подчеркнул президент Сирии.