Սիրիական բանակը հարձակումներ է կատարել ԻՊ-ի կողմից գրավված Էլ Քարյաթան քրիստոնեական քաղաքի վրա
Սիրիական բանակն աշխարհազորայինների աջակցությամբ ճնշումներ է սկսել Էլ Քարյաթան քրիստոնեական քաղաքում, որն համարվում է Հոմս նախանգում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման ամենամեծ հենակետը:
gazeta.ru-ի փոխանցմամբ` քաղաքի երեք ուղղություններով ներկայումս թեժ մարտեր են ընթանում:  Սիրիական բանակը մարտեր է մղում Էլ Քարյաթանից 4 կմ բարձրության վրա: Զինյալները դիմադրություն են ցուցաբերում, իսկ մարտերի ընթացքում օգտագործվում է ծանր գրնդացրեր և զրահատեխնիկա: Զինյալների կրակակետերը գտնվում են քաղաքի ծայրամասերում:
Սիրիական բանակի ապստամբության ջոկատի հրամանատարի խոսքերով`  ամպստամբության պահից ոչնչացվել են շուրջ 30 ահաբեկիչներ: Նշվում է, որ քաղաքում խաղաղ բնակիչներ չկան:  Հարձակումները դժվարացել են քաղաքի շրջակայքում ահաբեկիչների կողմից տեղադրված ականների և պայթուցիկ սարքերի պատճառով:
Ավելի վաղ, հաղորդվել էր, որ սիրիացի զինվորականներն ականազերծել են Պալմիրայից Դեյր Զոր գնացող ճանապարհի 4 կմ-ը:

Армия Сирии начала наступление на захваченный ИГ христианский город Эль-Карьятейн
Сирийская армия при поддержке отрядов ополчения начала наступление на христианский город Эль-Карьятейн, крупнейший в провинции Хомс оплот террористической группировки «Исламское государство», передает РИА «Новости».
Отмечается, что ожесточенные бои идут на трех направлениях от города. Сирийская армия ведет бои за высоты в 4 км от Эль-Карьятейна. Боевики оказывают сопротивление, в бою используют крупнокалиберные пулеметы и тяжелую технику. Огневые позиции боевиков находятся на окраинах города.
По словам командира штурмового отряда сирийской армии, с начала штурма были ликвидированы около 30 террористов. Отмечается, что в самом городе мирных граждан нет. Наступление затруднено в связи большим количеством мин и взрывных устройств, заложенных террористами вокруг города.