Ադրբեջանի նման գործողություններն արդարացում չունեն.ԼՂՀ ԱԳՆ
Ապրիլի 2-ի գիշերը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ սանձազերծած Ադրբեջանի ագրեսիան ուղեկցվել է ռազմական հանցագործություններով, պատերազմի օրենքների ու սովորույթների, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի կոպիտ խախտումներով։
Խաղաղ բնակչության դիտավորյալ հրետակոծության հետևանքով ապրիլի 2-ին ԼՂՀ Մարտունու շրջանում՝ դպրոցի բակում, զոհվել է 12-ամյա Վաղարշակ Գրիգորյանը, ևս երկու երեխա վիրավորվել է։ ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղում ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի կողմից դաժանաբար սպանվել և անարգանքի են ենթարկվել Խալափյան ընտանիքի երեք տարեց անդամներ, որոնցից ամենաավագը 92 տարեկան էր։ Խոշտանգումների ու անարգանքի հետքեր են հայտնաբերվել նաև Ադրբեջանի կողմից ապրիլի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը հանձնված ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի զոհված զինծառայողների մարմինների վրա։
Սա ԼՂՀ դեմ զինված ագրեսիայի ընթացքում ադրբեջանական բանակի կողմից իրականացված ռազմական հանցագործությունների ոչ լրիվ ցանկն է։ Կոպտորեն ոտնահարելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը՝ Ադրբեջանն իրեն հակադրեց ողջ քաղաքակիրթ աշխարհին՝ բացահայտ մարտահրավեր նետելով վերջինիս։ Համաձայն միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի, մասնավորապես բոլոր Ժնևյան կոնվեցիաների 1-ին հոդվածի, բոլոր երկրները պարտավորվում են ոչ միայն ցանկացած հանգամանքներում պահպանել, այլև ստիպել պահպանելու կոնվենցիաների նորմերը։
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը քայլեր է ձեռնարկում ուղղված միջազգային հանրությանը, այդ թվում՝ մասնագիտացված կառույցներին իրազեկելու Ադրբեջանի զինված ուժերի անմարդկային արարքների այս աղաղակող փաստերը և հետամուտ է լինելու, որպեսզի այս հանցագործությունների մեղավորները ոչ միայն խստագույնս դատապարտվեն, այլև ենթարկվեն պատասխանատվության։ Ադրբեջանի նման գործողություններն արդարացում չունեն։

Comment by Spokesperson of the NKR Foreign Ministry Ani Sargsyan
The military aggression against the Nagorno Karabakh Republic, unleashed by Azerbaijan in the early hours of April 2, was accompanied by war crimes, flagrant violations of the laws and customs of war, as well as norms of international humanitarian law.
On April 2, as a result of the deliberate artillery shelling of civilian settlements, a 12-year-old boy, Vagharshak Grigoryan, was killed, and two other kids were wounded near the secondary school in the NKR Martuni region. In the village of Talish of the NKR Martakert region, three elderly members of the Khalapyan family, the eldest of whom was 92 years old, were brutally killed and mutilated by an Azerbaijani subversive group. Traces of torture and mutilation were also registered on the bodies of the deceased servicemen of the NKR Defense Army, transferred to the Nagorno Karabakh Republic by Azerbaijan on April 10.
This is not the complete list of the war crimes committed by the Azerbaijani army during the military aggression against the Nagorno Karabakh Republic. Grossly violating the norms of international humanitarian law, Azerbaijan poses itself against the entire civilized world by openly challenging it.
In accordance with the norms of international humanitarian law, in particular, Article 1 of all Geneva Conventions, the High Contracting Parties undertook the obligation not only “to respect” the norms of the Conventions, but also “to ensure respect” in all circumstances.
The Nagorno Karabakh Republic is taking steps to provide the international community, including the specialized agencies, with  these egregious facts of inhuman acts committed by the Azerbaijani armed forces and will consistently seek to ensure not only the strongest condemnation of these crimes, but also holding the perpetrators accountable. There can be no justification for such acts committed by Azerbaijan.