Բանգլադեշում կացնահարվել է իսլամիստների սև ցուցակում հայտնված գեյ ակտիվիստը
Բանգլադեշի մայրաքաղաք Դաքքայում կացնահարվել է հայտնի գեյ ակտիվիստ Կսուլխազ Մանանը, ով 2013 թվականից հայտնվել է իսլամիստ ահաբեկիչների պոտենցիալ զոհերի սև ցուցակում: korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` տեղի ոստիկանության տվյալներով ակտիվիստին սպանողները հագնված են եղել շուրջօրյա ծառայություն մատուցող աշխատակիցների պես և կարողացել են ներթափանցել զոհի բնակարան, որտեղ և սրի միջոցով սպանել են ակտիվիստին և նրա ընկերոջը:
Ականատեսները պատմել են, որ հանցագործները ոճրագործությունից հետո բղավել են «Ալլահ աքբար» և դատարկ փամփուշտներ կրակել` փորձելով վախեցնել դեպքի վայրում հայտնվածներին:
Ոստիկանության ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ դեռևս հայտնի չէ հանցագործությունը կատարողների ինքնությունը, սակայն ենթադրվում է, որ դրանք իսլամիստ ծայրահեղականներ են:
Հայտնի է, որ Բանգլադեշում իսլամիստները հրապարակել են 84 պոտենցիալ զոհերի ցուցակ, որը ներառում է իսլամական արմատականության դեմ հրապարակայնորեն արտահայտված մարդկանց անունները: Վերջին նմանատիպ սպանությունը Բանգլադեշում կատարվել էր ապրիլի 23-ին, երբ հենց փողոցում սպանվել էր անգլերեն լեզվի դասախոսը:
Նշենք, որ իսլամիստների սև ցուցակում հայտնված Մանանը հանդիսանում էր երկրի միակ ԼԳԲՏ Roopbaan ամսագրի գլխավոր խմբագիրը:

В Бангладеш зарублен мачете известный гей-активист
В столице Бангладеш Дакке убит известный гей-активист Ксульхаз Маннан. По данным полиции, переодетые работниками курьерской службы преступники смогли проникнуть в квартиру, где зарезали Маннана и его друга при помощи мачете, сообщает dpa.
Как сообщает местный телеканал Jamuna TV со ссылкой на свидетельства очевидцев, совершив убийство, преступники выкрикивали "Аллах акбар!" и стреляли холостыми патронами, стараясь напугать оказавшихся рядом жителей.
Представители полиции заявили, что хотя на данный момент неясно, кем были нападавшие, вероятно, речь вновь идет об исламских экстремистах. Кроме того, в результате инцидента еще один человек был ранен.
В 2013 году воинствующие исламисты в Бангладеш опубликовали список из 84-х потенциальных жертв, известных публичными выступлениями против исламского фундаментализма. Всего за последние два года в Бангладеш были убиты пять блогеров, один издатель и четыре университетских профессора.
Последнее убийство произошло 23 апреля на северо-западе страны в штате Раджшахи, где прямо на улице был убит профессор английского языка. Все они входили в "черный список" исламистов.
Числилось там и имя Маннана, бывшего главным редактором единственного в стране ЛГБТ-журнала под названием Roopbaan, выходившего с 2014 года.
Однополые половые связи в Бангладеш преследуются уголовно сроком до 10 лет, представители сексуальных меньшинств часто подвергаются дискриминации. Многие из тех, кто попал в список исламистов, покинули страну.