Հայոց Ցեղասպանություն.Փողը խոսում է և այս պահին այն խոսում է միայն կեղտի մասին.Քիմ Քարդաշյան
Ամերիկահայ հեռուստաաստղ Քիմ Քարդաշյանն անդրադարձել է վերջերս Wall Street Journal-ում Հայոց ցեղասպանությունը ժխտող գովազդին: Հեռուստաաստղն իր կայքէջում հոդված է հրապարակել` վերնագրելով. «Փողը խոսում է, եւ այս պահին խոսում է կեղտի մասին»։
«Մեր ընտանիքը սովոր է ամեն տեսակ անհեթեթության, որ մեր մասին գրում են մամուլում։ Մենք սովորել ենք ուշադրություն չդարձնել դրանց: Լավ վերնագրերը ստի միջոցով են գրվում, լավ վերնագրերը դրվում են, որ վաճառվեն ամսագրերը։ Սովորաբար մենք ուշադրություն չենք դարձնում, աբցյ երբ լսեցի Wall Street Journal-ում Հայոց ցեղասպանությունը ժխտող գովազդի մասին, չէի կարող հանդուրժել։
Գովազդը վճարել է  թուրքական հարթակը:Չեմ ցանկանում նշել դրա անունը՝ նրանց դիտումները չավելացնելու նպատակով։ Նրանք այդ հարթակում սովորաբար հայտարարում են, թե պատմաբանները ուռճացնում են զոհված հայերի թիվը, սովորաբար տեղի ունեցածի մեջ մեղադրում հայերին։ Այն, ինչ հրապարակել է Wall Street Journal-ը, վտանգավոր է, հիասթափեցնող, անհեթեթ։ Եթե դա աներ որեւէ էժանագին տաբլոիդ, հասկանալի կլիներ, բայց երբ անում է նման հեղինակավոր պարբերականը, ինչպիսին  Wall Street Journal-ն է, գումար է վաստակում Հայոց ցեղասպանության վրա, ամոթալի եւ անթույլատրելի է։
Մեր հարցումներին պարբերականը պատասխանել է, թե «մենք գովազդի ընդունման լայն շրջանակ ունենք, որում կարող են ներառվել նաեւ սադրիչ թեմաներ։ Թեև մենք ուսումնասիրում ենք առաջարկված գովազդը, այնուամենայնիվ վերջնական տարբերակը գովազդատուին է պատկանում»։
Ցեղասպանության համար պատասխանատվություն կրող երկրի տեսակետը քարոզելով, ոչ թե սադրում եք այլ կեղծիք եք տարածում։ Դա բարոյապես անմտություն է եւ ավելին` վտանգավոր։ Եթե դա լիներ գովազդ Հոլոքոսթի կամ 9/11-ի դավադրության մասին, կտպեի՞ք։
Բազում պատմաբաններ կարծում են, որ եթե Թուրքիան ընդուներ իր պատասխանատվությունը Ցեղասպանության համար, Հոլոքոսթը չէր լինի։ 1939թ.՝ Լեհաստան ներխուժելուց մեկ շաբաթ առաջ Հիտլերն ասում էր. «Այսօր ո՞վ է հիշում հայերի մասին»։
Մենք ենք հիշում։ Մենք պետք է այնքան ժամանակ խոսենք դրա մասին, միչ այն չճանաչվի սենատի կողմից, քանի որ հերքելով անցյալը կասկածի տակ ենք դնում ապագան:Փողի, վախի,իշխանության դիմաց լռելով  մենք սովորեցնում ենք մեր երեխաներին, որ ճշմարտությունն այդքան էլ կարեւոր չէ։ Մենք պետք  է պատասխանատու լինենք այն ամենի համար, ինչ փոխանցում ենք մեր երեխաներին։ Մենք պետք է հոգանք ճշմարտության համար, որ պահպանենք մեր ապագան, մենք ավելին պետք է անենք»,- ամփոփել է Քարդաշյանը։
Տեղեկացնենք, որ The Wall Street Journal-ը հրապարակել էր հակահայկական «Fact Check Armenia» խմբի գովազդը։ Այդ խումբը ժխտում է Հայոց ցեղասպանության փաստը։ Գովազդում ակնարկներ էին արվել, թե հայերն ունեն մեղքի իրենց բաժինը տեղի ունեցածի մեջ։

• 28-04-2016 02:08:49   | Algeria  |  Politics
"My family and I are no strangers to BS in the press. We've learned to brush it off. Lies make good headlines, good headlines make great covers, great covers sell magazines. But when I heard about this full-page ad that ran in the Wall Street Journal denying the Armenian genocide, I couldn't just brush it off.
The ad was paid for by Turkic Platform. I won't list the group's website, as I don't want to give them the traffic, but basically they say that not as many people died as historians say, and that the Armenians were to blame.
For the Wall Street Journal to publish something like this is reckless, upsetting and dangerous. It's one thing when a shitty tabloid profits from a made-up scandal, but for a trusted publication like WSJ to profit from genocide—it's shameful and unacceptable. Why is it that every time we take one step forward, we take two steps back?
Gawker asked the Wall Street Journal why they would run an ad like this. Their response was: "We accept a wide range of advertisements, including those with provocative viewpoints. While we review ad copy for issues of taste, the varied and divergent views expressed belong to the advertisers."
Advocating the denial of a genocide by the country responsible for it—that's not publishing a "provocative viewpoint," that's spreading lies. It's totally morally irresponsible and, most of all, it's dangerous. If this had been an ad denying the Holocaust, or pushing some 9/11 conspiracy theory, would it have made it to print?
Many historians believe that if Turkey had been held responsible for the Armenian genocide, and reprimanded for what they did, the Holocaust may not have happened. In 1939, a week before the Nazi invasion of Poland, Hitler said, "Who, after all, speaks today of the annihilation of the Armenians?" We do. We must. We must talk about it until it is recognized by our government because when we deny our past, we endanger our future. When we allow ourselves to be silenced by money, by fear and by power, we teach our children that truth is irrelevant. We have to be responsible for the message we pass on to our children. We have to honor the TRUTH in our history so that we protect their future. We have to do better than this."