Շավարշ Քոչարյանի պատասխանը «Արմենպրես» լրատվական գործակալության հարցին
Հարց. Պարոն Քոչարյան, ինչպես կմեկնաբանեք այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանի նախագահը պարգեւատրել է եւ լուսանկարվել ադրբեջանական զինծառայողի հետ, որը, ըստ ադրբեջանական լրատվական կայքերի, օրեր առաջ ցուցադրաբար պատկերված էր ԼՂ Պաշտպանության բանակի զինծառայող Քյարամ Սլոյանի անդամահատված գլուխը ցուցադրող լուսանկարներում:
Շավարշ Քոչարյան. Նման հանցագործության խրախուսումն ամենաբարձր պետական մակարդակով Ադրբեջանի համար նորություն չէ. Բուդապեշտում քնած վիճակում հային կացնահարելու համար հունգարական դատարանի կողմից ցմահ դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովը, 2012թ.-ին Բաքու արտահանձնվելուն պես, Ադրբեջանի նախագահի կողմից անմիջապես ազատվեց պատիժը կրելուց, պարգևատրվեց և հերոսացվեց:
Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ս.թ. ապրիլին սանձազերծված ագրեսիայի ընթացքում դպրոցների նպատակային հրետանակոծումը, ինչի արդյունքում զոհվել և վիրավորվել են երեխաներ, տարեց անձանց կտտանքների և խոշտանգումների միջոցով տանջամահ անելը, ԼՂ գերեվարված զինծառայողների դիակների խեղումը վկայում է այն մասին, որ Ադրբեջանը որդեգրել է պետական մակարդակով խրախուսվող և ուղղորդվող ահաբեկչության և մարդկության դեմ հանցագործություններ իրականացնելու քաղաքականություն:
Այն ժամանակ, երբ միջազգային հանրությունը պայքարում է ահաբեկչական կազմավորումների բարբարոսական գործողությունների դեմ, այդ նույն անմարդկային ձեռագրով գործում է միջազգային իրավունքի սուբյեկտ հանդիսացող պետությունը՝ Ադրբեջանը:

Ответ заместителя министра иностранных дел Шаварша Кочаряна информационному агенству “Арменпресс”
Вопрос: Г-н Кочарян, как прокомментируете то обстоятельство, что президент Азербайджана наградил и сфотографировался с азербайджанским военнослужащим, который, согласно азербайджанским СМИ, несколько дней назад демонстративно позировал на фотографиях с отрезанной головой военнослужащего Армии обороны Нагорного Карабаха Кярама Слояна?
Ответ: Поощрение подобного преступления на высшем государственном уровне для Азербайджана не ново: пожизненно осужденный венгерским судом за убийство в Будапеште топором спящего армянина Рамиль Сафаров, сразу же после экстрадиции в 2012 году в Баку, президентом Азербайджана был немедленно освобожден от отбывания наказания, награжден и героизирован.
Гибель и ранение детей в результате целенаправленных артиллерийских обстрелов школ, доведение до смерти пытками и истязаниями пожилых людей, надругательство над трупами плененных военнослужащих Армии обороны Нагорного Карабаха в процессе развязанной Азербайджаном в апреле с.г. агрессии против Нагорного Карабаха свидетельствуют о том, что Азербайджан избрал политику поощряемого и направляемого на государственном уровне терроризма и преступлений против человечества
В то время, как международное сообщество борется против варварских действий террористических формирований, именно таким же бесчеловечным почерком действует являющееся субъектом международного права государство – Азербайджан.