Հայաստանի արտգործնախարարն ընդունել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին
Մայիսի 10-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին:
Նախարար Նալբանդյանը դեսպան Զալբերին ներկայացրեց Արցախի դեմ Ադրբեջանի լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի արդյունքում բանակցային գործընթացին հասցված վնասը, դրա հետևանքները հաղթահարելուն ուղղված ջանքերը:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը նշեց, որ հիմնահարցը ռազմական լուծում չունի, և Եվրոպական միությունը սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը՝ ուղղված հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը:
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին բանակցային գործընթացի վերսկսման հնարավորությունների շուրջ։ Այս առումով նախարար Նալբանդյանը շեշտեց, որ այս պահին հնարավոր հանդիպումները կարող են ուղղված լինել ապրիլի սկզբին Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի կրկնության բացառմանը, 1994-1995թթ. զինադադարի հաստատման և ամրապնդման վերաբերյալ եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի անվերապահ կատարմանը, զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ներդրմանը։ Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքերով այդ քայլերը համապատասխան պայմաններ կստեղծեն բանակցային գործընթացը շարունակելու համար:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից՝ Հայաստանի արտգործնախարարը և ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչն անդրադարձան ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, դրանց իրավական հիմքի շուրջ բանակցություններին:

• 10-05-2016 15:07:48   | Армения  |  Политика
10-го мая министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял специального представителя Европейского союза (ЕС) по Южному Кавказу и кризису в Грузии Герберта Зальбера.
Эдвард Налбандян представил послу Зальберу нанесенный переговорному процессу ущерб в результате широкомасштабной военной агрессии Азербайджана против Арцаха (Нагорного Карабаха).
Специальный представитель ЕС отметил, что проблема не имеет военного решения, и ЕС поддерживает усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ по исключительно мирному урегулированию проблемы.
Собеседники обменялись мнениями вокруг возможностей возобновления переговорного процесса. В этой связи министр Налбандян подчеркнул, что на данный момент возможные встречи могут быть направлены на исключение повторения агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха в начале апреля, безоговорочное выполнение трехсторонних бессрочных договоренностей от 1994-1995гг. об установлении и укреплении перемирия, создание механизма расследования нарушений перемирия. По словам Эдварда Налбандяна, эти шаги создадут соответствующие условия для продолжения переговорного процесса.
Министр иностранных дел Армении и специальный представитель ЕС коснулись отношений Республика Армения - ЕС, переговоров вокруг их правовой основы.