ԵՄ-ն դարձյալ հետաձգել է Ուկրաինային և Վրաստանին առանց վիզային ռեժիմ տրամադրելու հարցը
Եվրոպական միության երկրները հետաձգել են Ուկրաինայի, Վրաստանի և Կոսովոյի համար առանց վիզային ռեժիմ տրամադրելու որոշումը մինչև սեպտեմբեր: Interfax.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտնում է «Ուկրաինական պրավդա» ինտերնետ պորտալը:
Պարբերականի փոխանցմամբ` ԵՄ անդամ երկրների մշտական ներկայացուցիչների կոմիտեն հունիսի 8-ին համաձայունության չի եկել վերոնշյալ հարցի շուրջ: Աղբյուրների համաձայն` Ուկրաինային առանց վիզային ռեժիմի տրամադրմանը խոչընդոտում է Գերմանիան: Միևնույն ժամանակ Իտալիան և Ֆրանսիան կոչ են արել սպասել առանց վիզային ռեժիմիտրամադրման ընդհանուր մեխանիզմների հաստատմանը:
Դիվանագետների խոսքերով` կան երկրներ, որոնք չեն ցանակնում ընդունել Ուկրաինային, Վրաստանին և Կոսովոյին առանց վիզային ռեժիմ տրամադրելու որոշում, քանի դեռ չի վերանայվի Թուրքիային առանց վիզային ռեժիմ տրամադրելու հարցը:

ЕС снова перенес решение о безвизовом режиме для Украины
Страны Европейского Союза отложили принятие решения о предоставлении безвизового режима для Украины, Грузии и Косово до сентября, сообщает в пятницу интернет-издание "Украинская правда" со ссылкой на западные СМИ.
Как отмечает издание, комитет постоянных представителей стран ЕС на 8 июня не смог прийти к согласию по этому вопросу. Согласно источникам, предоставление безвизового режима Украине тормозит Германия. В то же время Италия и Франция призывают дождаться одобрения общего механизма приостановления безвизового режима.
По словам дипломатов, есть страны, которые не хотят принимать решение о безвизовом режиме для Украины, Грузии и Косово до того, пока не будет рассмотрено введение безвизового режима для Турции.