ՀՀ ոստիկանության օտարեկրյա գրանտներով ստացած գույքը
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» շարունակում է ներկայացնել ՀՀ պետական մարմինների կողմից ստացված օտարերկրյա դրամաշնորհների մասին շարքը: Այս անգամ կանդրադառնանք ՀՀ ոստիկանության  կողմից 2005-2015թթ.-ին ստացված դրամաշնորհներին:
«Գրանտակեր չենք»
Նախևառաջ նշենք, որ ոստիկանությունը բոլոր հնարավոր միջոցներով հետաձգում էր տեղեկատվության տրամադրումը: Այսպես, եթե տարբեր նախարարություններից դրամաշնորհների մասին տեղեկատվությունը կարողանում էինք ստանալ ամենաշատը մեկ ամիս ժամկետում, ապա ոստիկանության դեպքում նույնաբովանդակ տեղեկատվության ստացումը տևեց մի տարի:
Այսպես, ոստիկանությունից դեռևս 2015թ.-ի մարտ ամսին ստացել ենք հստակ պատասխան, որ ՀՀ ոստիկանությունը 2005-2014թթ.-ին օտարեկրյա «դրամաշնորհ չի ստացել»: Դրամաշնորհ գումարի տեսքով չի ստացել, բայց խորհրդատվական, ուսումնական բնույթի աջակցություններ ստացել է, իսկ դրանց իրականացման հետ կապված գումարի չափի մասին ՀՀ ոստիկանությունը «տեղեկություններ չունի»: Անհատույց ստացված գույքի մասով էլ ոստիկանությունից տեղեկացանք, որ առանձնացված հաշվառում չի իրականացվում, ուստի մեր կողմից հայցվող տեղեկատվությունը «հնարավոր չէ» տրամադրել:
Այնուամենայնիվ, մեզ հաջողվեց ստանալ ոստիկանության ստացած գույքի հանձնման-ընդունման ակտերի պատճենները և իմի բերել ընդհանուր պատկերը:
Այսպես, Ընտրական համակարգերի միջազգային հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղի կողմից 2007-2008թթ.-ին ոստիկանությունը ստացել է 60 օդորակիչ սարք, 70 տպիչ (պրինտեր) և 45 անխափան սնուցման սարք (UPS):
2010թ.-ին ԵԱՀԿ-ի կողմից ոստիկանությանը տրամադրվել է 15 համակարգիչ, ինչը, մոտավոր հաշվարկով, արժեցել է 7.500 ԱՄՆ դոլար: Սակայն ոստիկանությունը ԵԱՀԿ-ից և ՄԱԿ-ից ստացել է շատ ավելի մեծ ծավալների աջակցություն կապված կադրերի վերապատրաստման հետ:
5,5 միլիոն դոլար ԱՄՆ-ից
ՀՀ ոստիկանության հիմնական դոնորն է հանդիսացել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները:  2001թ.-ին ԱՄՆ և ՀՀ կառավարությունների միջև ստորագրվել է նամակ-համաձայնագիր, որի ներքո ԱՄՆ Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության բյուրոյի կողմից ՀՀ ոստիկանությունը անհատույց ստացել է տարբեր սարքավորումներ:
Օրինակ՝ 2005թ.-ին ԱՄՆ պետքարտուղարությունը մոտավորապես 20.000 դոլար արժողությամբ իրեղեն ապացույցների հավաքման սարքավորումներ է տրամադրել Հայաստանի ոստիկանությանը: 2006թ.-ին կնքվել է 699.000 ԱՄՆ դոլար արժեքով ՀՀ ոստիկանության համապետական համակարգչային ցանցի ստեղծման պայմանագիրը: Նույն թվականին ԱՄՆ պետքարտուղարությունը ՀՀ ոստիկանության է տրամադրել շուրջ 40.000 դոլար արժողությամբ մարզական գույք` Ոստիկանության ակադեմիայում և Ոստիկանության ուսումնական կենտրոնում հայ ոստիկանների ուսուցումը կազմակերպելու համար: ԱՄՆ Միացյալ հայկական հիմնադրամի կողմից էլ 2006թ.-ին ոստիկանությունը ստացել է մոտ 307.300 դոլար արժողությամբ 3 ավտոմեքենա, իսկ 2007թ.-ին՝ 6 ավտոմեքենա 303.000 ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժողությամբ:
2007թ.-ին ԱՄՆ-ից տրամադրվել է 818.000 ԱՄՆ դոլար ՀՀ ոստիկանության տարածքային համակարգչային ցանցի ձևավորման համար: Մասնավորապես, ոստիկանությանը տրամադրվել է 18 սերվեր, 120 համակարգիչ և 94-ական պրիտեր ու սկաներ:  Նույն թվականին ԱՄՆ-ից ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությանը տրվել է մոտավորապես 20.000 դոլարի գրասենյակային և համակարգչային սարքավորումներ, իսկ  Ոստիկանության ակադեմիային տրամադրվել է շուրջ 33.000 դոլարի արժողությամբ համակարգիչներ և դասասենյակային սարքավորումներ:
ԱՄՆ կառավարությունը ՀՀ ոստիկանության նոր 50 մետրանոց հրաձգարանի կառուցման և ոստիկանության տարածքային համակարգչային ցանցի ստեղծման համար 168.700 ԱՄՆ դոլարի լրացուցիչ օժանդակություն է տրամադրել ՀՀ կառավարությանը: ԱՄՆ դեսպանության կողմից Ոստիկանության ուսումնական կենտրոնում ու ՀՀ Ոստիկանության ակադեմիայում տեղակայվել են կրակային պատրաստության Laser Shot տեսակի 4 հատ սիմուլյացիոն համակարգեր (հրաձգարաններ), ավելի քան 95.000 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ:
ԱՄՆ կառավարությունը 2008թ.-ին 2.709.600 ԱՄՆ դոլարի լրացուցիչ օժանդակություն է տրամադրում ՀՀ կառավարությանը մի շարք աջակցության ծրագրերի իրականացման համար: Այս ֆինանսավորումը ուղղվել է ՀՀ ԳԱԱ փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի քրեափորձագիտական լաբորատորիայի զարգացմանը, ՀՀ իրավապահ մարմինների համար հրաձգարանի կառուցմանը (ՀՀ ոստիկանություն 747.500 դոլար), թրաֆիկինգի զոհերի օժանդակությանը և ՀՀ անձնագրերի տպագրման համակարգի պաշտպանվածության հզորացմանը:
2009թ.-ին ԱՄՆ կառավարությունը Հայաստանի ոստիկանության է տրամադրել 110.000 դոլար արժողությամբ 3 ավտոմեքենա:  2011թ.-ին ԱՄՆ-ից ՀՀ ոստիկանությանը հատկացվել է 150.000 դոլար արժողությամբ գրասենյակային և համակարգչային սարքավորումներ: 2012թ.-ին ԱՄՆ-ից ոստիկանությունը ստացել է մոտ 50.000, իսկ 2013-ին՝ ևս 22.000 դոլար արժողությամբ համակարգչային տեխնիկա:
Ըստ այն տվյալների, որոնք մեզ հաջողվել է հավաքել, ՀՀ ոստիկանությունը վերջին տասը տարիների ընթացքում ԱՄՆ-ից ստացել է շուրջ 5,5 միլիոն դոլար արժողությամբ գույք և սարքավորումներ (տարեկան շուրջ կես միլիարդ դրամի):
Ռուսաց լեզվի գրքեր ՌԴ-ից
Հավելենք, որ Երևանում ԱՄՆ դեսպանատան կայքում նշվում է, որ ԱՄՆ կառավարությունը տարեկան մոտավորապես 3 միլիոն ԱՄՆ դոլարի աջակցություն է տրամադրում Հայաստանի իրավապահ ոլորտին:
Սակայն, ի տարբերություն ամերիկյան կողմի՝ ռուսական կողմի հետ ՀՀ ոստիկանության համագործակցությունը կայանում է, տարբեր միջոցառումների մասնակցության և ՌԴ դեսպանի ղեկավարած պատվիրակության կողմից ոստիկանության կրթահամալիրին ռուսաց լեզվի դասագրքերի նվիրելու մեջ: Ռուսական կողմից այլ գույք ոստիկանությունը 2005-ից 2015 թվականներին չի ստացել:

Полученное на иностранные гранты имущество полиции РА
«Союз информированных граждан» продолжает серию статей о иностранных грантах, полученных государственными органами РА. На этот раз представим статью о грантах, полученных полицией РА в период с 2005-2015․
«Мы не наживаемся на грантах»
Прежде всего отметим, что полиция всеми возможными средствами оттягивает предоставление информации. Таким образом, если от различных министерств нам удавалось получить информацию о грантах самое большое в течении месяца, то в случае с полицией, для получения подобной информации понадобился год.
Итак, еще в марте 2015 года мы получили от полиции четкий ответ о том, что в период с 2005-2014 полиция РА иностранных грантов "не получала." Не получала грант в виде суммы, а консультационную и образовательную помощь, но о размере суммы предоставляемой для их реализации у полиции РА нет "никакой информации". Что касается полученного имущества без компенсации, от полиции мы получили ответ, что отдельная регистрация не проводится, поэтому запрашиваемую нами информацию «невозможно» предоставить․
Тем не менее, нам удалось получить от полиции копии счет-фактур приобретенного имущества и подытожить общую картину․
Таким образом, от армянского филиала Международного фонда избирательных систем в 2007-2008, полиция получила 60 кондиционеров, 70 принтеров и 45 источников бесперебойного питания (ИБП):
В 2010 году ОБСЕ предоставила полиции РА 15 компьютеров, по приблизительным расчетам стоимостью в $ 7.500 США. Хотя в связи с переподготовкой кадров, полиция получала от ОБСЕ и ООН помощь в гораздо большем объеме․
5,5 миллионов долларов из США
Основным донором полиции РА являлись США. В 2001 году между правительствами США и Армении было подписано письмо-соглашение, в рамках которого от Бюро по борьбе с наркотиками и Бюро правоохранительного сотрудничества, полиция бесплатно получила различное оборудование.
Например, в 2005 Гоcдепартамент США выделил полиции РА оборудование для сбора вещдоков на сумму около $ 20.000. В 2006 году был подписан договор на сумму $ 699.000, для создания общенациональной компьютерной сети полиции РА. В том же году Госдепартамент США предоставил полиции РА спортивный инвентарь на сумму около $ 40 000, чтобы организовать обучение сотрудников полиции в Полицейской академии и Полицейском образовательном центре. В 2006 году от Объединенного армянского фонда США, полиция РА получила 3 автомобиля стоимостью около $ 307.300, а в 2007- 6 автомобилей общей стоимостью в $ 303 000․
В 2007 году США выделили полиции РА $ 818.000 для формирования местной компьютерной сети. В частности, полиции было предоставлено- 18 серверов, 120 компьютеров и по 94 принтеров и сканеров. В том же году, США выделили Госдепартаменту РА по борьбе с организованной преступностью, офисную и компьютерную технику на $ 20.000, а Полицейская академия получила компьютеры и классное оборудование на сумму около $ 33.000.
Правительство США оказало дополнительную помощь правительству РА суммой $ 168.700, на постройку нового 50-метрового тира для здания полиции, а также на создание компьютерной сети. Полицейский учебный центр и Полицейская академия РА, получили от посольства США 4 симуляционные установки модели Laser Shot для боевой подготовки, на сумму более чем $ 95.000.
В 2008 году правительство США предоставило дополнительную помощь правительству РА в размере $ 2.709.600 для реализации ряда государственных программ. Это финансирование было направлено на развитие лаборатории судебной экспертизы НБЭ, строительство учебного полигона для правоохранительных органов ($ 747.500 полиции), для оказания помощи жертвам траффикинга и в целях усиления защиты печатной системы паспортов РА.
В 2009 году правительство США выделило полиции РА- 3 автомобиля на сумму $ 110.000. В 2011 году компьютерное и офисное оборудование на сумму $ 150.000. В 2012 году армянская полиция получила из США почти $ 50.000, а в 2013- компьютерную технику еще на сумму около $ 22.000.
По данным, которые нам удалось собрать, полиция РА за последние 10 лет получила имущество и оборудования из США на сумму около $ 5,5 млн․ (в год около пол млрд․ драм).
Учебники по русскому языку из РФ
Дополним, на сайте посольства США говорится, что правительство США предоставляет около $ 3 млн в год в помощь правоохранительным органам Армении.
Хотя, в отличие от американской стороны, сотрудничество полиции РА с российской стороной заключается в участии в различных мероприятиях и в подарках, в виде учебников по русскому языку от делегации посла РФ полицейскому образовательному центру. Другого имущество c 2005-2015 полиция РА от российской стороны не получала․