Սահակաշվիլին կձերբակալվի, եթե մոտենա վրացական սահմանին. Վրաստանի Արդարադատության նախարար
Վրաստանի իշխանությունները կձերբակալեն նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին այն բանից հետո, երբ նա վերադառնա երկրի տարածք: gazeta.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտնել է Վրաստանի Արդարադատության նախարար Թեյա Ցուլկիանին:
«Միախաիլ Սահակաշվիլին ենթակա է քրեական պատասխանատվության և եթե նա փորձի մոտենալ վրացական սահմանին, ապա անմիջապես կձերբակալվի»,- հայտարարել է նա:
Վրաստանի Գլխավոր դատախազությունը մի քանի մեղադրանքներ է առաջադրել Սահակաշվիլիի նկատմամբ, մասնավորապես, նա մեղադրվում է անձնական կարիքների համար 5 մլն դոլար ծախսելու մեջ, որի պատճառով նա հայտարարված է եղել ներպետական հետախուզման մեջ:
2016 թվականի մայիսին Սահակաշվիլին հայտարարել է Վրաստան վերադառնալու մտադրության մասին և ակտիվորեն ներգրավվել է քաղաքական գործընթացների մեջ:

Минюст Грузии: Саакашвили будет задержан при приближении к границе
Власти Грузии задержат бывшего президента Михаила Саакашвили сразу после того, как он вернется на территорию страны, сообщила министр юстиции Грузии Тея Цулукиани, передает РИА «Новости».
«Михаил Саакашвили привлечен к уголовной ответственности, и как только он приблизится к грузинской границе, он будет задержан», — заявила она.
Саакашвили заочно предъявлено обвинение генеральной прокуратурой Грузии по нескольким уголовным делам, в частности о растрате $5 млн на личные нужды, в связи с чем он был объявлен во внутригосударственный розыск.
В мае 2016 года Саакашвили заявил о планах вернуться в Грузию и активно включиться в политический процесс.