ՄԱԿ-ն ավարտել է իր 13-ամյա խաղաղապահ առաքելությունը Լիբիայում
ՄԱԿ-ը դուրս է բերում իր խաղաղապահներին Լիբերիայից, քանի որ երկրում հաջողվել է ամարապնդել պետական իշխանությունը և մեխանիզմները, որոնք թույլ կտան Լիբերիայի քաղաքացիներին ինքնուրույն կերպով երկրում պահպանել խաղաղությունը և կայունությունը:
korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` այդ մասին ասված է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունի հայտարարության մեջ:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարն իր հարգանքն է հայտնում Լիբերիայի ժողովրդին և կառավարությանը երկրում կոնֆլիկտներից հետո խաղաղության հասնելու համար, կոնֆլիկտները դարձել էին պատճառ, որպեսզի ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելությունը տեղակայվի Լիբերիայում 2003 թվականի հոկտեմբերից»,- ասված է հայտարարության մեջ:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ Լիբերիայում անվտանգության և կայունության հաստատումը թույլ է տալիս ՄԱԿ-ին ավարտել իր խաղապահ գործունեությունն այդ երկրում: Նա ընդգծել է, որ 13տարիների ընթացքում առաջին անգամ Լիբերիայի ճակատագրի պատասխանատվությունը և քաղաքացիների անվտանգությունն ամբողջությամբ ստանձնել է այդ երկրի ազգային իշխանությունները, հետևաբար ՄԱԿ-ի առաքելությունը բոլոր լիազորություններն անվտանգության պահպանման ոլորտում հանձնել է Լիբերիայի կառավարությանը:

ОНН завершила 13-летнюю операцию в Либерии
ООН выводит миротворцев из Либерии, поскольку в стране удалось укрепить государственную власть и механизмы, которые позволят либерийцам самостоятельно поддерживать в стране мир и стабильность. Об этом говорится в заявлении генсека организации Пан Ги Муна.
"Генеральный секретарь ООН отдает должное готовности народа и правительства Либерии добиваться прочного мира после окончания конфликта, ставшего причиной развертывания Миссии ООН в Либерии в октябре 2003 года", - говорится в заявлении.
Генсек ООН отметил, что укрепление безопасности и стабильности в Либерии позволило ООН завершить свою миротворческую деятельность в стране.
Он подчеркнул, что впервые за 13 лет ответственность за судьбу Либерии и защиту ее граждан полностью возьмут на себя национальные власти - миротворческая миссия ООН передала все полномочия в сфере обеспечения безопасности либерийскому правительству.