ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի նիստի օրակարգում էին ահաբեկչության, ծայրահեղականության դեմ պայքարին առնչվող հարցեր. ԱԳ նախարար
• 04-07-2016 17:43:11   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի մամլո հայտարարությունը ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի նիստի արդյունքներով.
Մեզ համար մեծ պատիվ է հյուրընկալել Երևանում Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արտգործնախարարների խորհրդի նիստը, որին մասնակցում են կառույցի անդամ երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները։
Ինչպես գիտեք, անցյալ սեպտեմբերից Հայաստանը ստանձնել է ՀԱՊԿ նախագահությունը, այս տարվա աշնանը, առավել հստակ՝ հոկտեմբերին, Հայաստանում կայանալու է Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստը, ուստի մեր այսօրվա հանդիպմանը քննարկեցինք պետությունների ղեկավարների գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները, նրանց հավանությանը ներկայացվելիք փաստաթղթերի նախագծերը։ Առաջին հերթին, մեր ուշադրության կենտրոնում էր ՀԱՊԿ 2025թ. հավաքական անվտանգության ռազմավարությունը, որը ներկայացվելու է Հավաքական անվտանգության խորհրդի առաջիկա նիստի հաստատմանը:
Այսօրվա նախարարական խորհրդի նիստը մեզ հնարավորություն ընձեռեց՝ քննարկելու նախագահների մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը, 2015թ. սեպտեմբերին և հոկտմբերին կայացած Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշումների իրագործումը, ինչպես նաև հայաստանյան նախագահության առաջնահերթությունների իրականացումը։
Հայաստանը մշտապես ակտիվ և նախաձեռնող է եղել կազմակերպության շրջանակներում փոխգործակցության կատարելագործման, միջազգային ասպարեզում նրա դերակատարության ակտիվացման, անդամ երկրների միջև համագործակցության սերտացման, արտաքին քաղաքականության համադրման մեխանիզմների զարգացման առումով։ Կազմակերպության նախագահության շրջանակներում մենք շարունակեցինք ակտիվ քայլերը վերոհիշյալ ուղղություններով։ Մենք բոլորս համակարծիք էինք, որ կառույցի փոխգործակցության մեխանիզմների կատարելագործումը կախված է առաջին հերթին կազմակերպության անդամ երկրների՝ իրենց անդամակցությունից բխող պարտավորությունների լիակատար իրականացման հետ:
Մեր նիստի օրակարգում էին միջազգային հանրության առջև ծառացած հիմնական մարտահրավերներից մեկի՝ ահաբեկչության, ծայրահեղականության դեմ պայքարին առնչվող հարցեր։
Հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց նաև կազմակերպության կանոնադրական մարմինների աշխատանքներին, քննարկվեցին ՀԱՊԿ անդամ երկրների միջև միջազգային տարբեր ձևաչափերում համագործակցության ակտիվացումը, արտերկրում և միջազգային կազմակերպություններում մեր երկրների դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներին հավաքական հանձնարարականների պարբերական թարմացումը, 2016-2017թթ. քաղաքական, պաշտպանական և անվտանգության հարցերով խորհրդակցությունների անցկացման ժամանակացույցը:
Նախարարական խորհրդին հավանություն տրվեց մի շարք փաստաթղթերի նախագծերի, ընդունվեցին ղաղաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման և սիրիական ճգնաժամի վերաբերյալ հայտարարություններ։

Заявление министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна для прессы по результатам заседания Совета министров иностранных дел ОДКБ
• 04-07-2016 17:43:11   | Армения  |  Политика
Уважаемые коллеги,
Для нас является большой честью проведение у себя в Ереване заседания Совета министров иностранных дел Организации Договора о коллективной безопасности, в котором приняли участие главы внешнеполитических ведомств стран-членов структуры.
Как Вы знаете, в сентябре прошлого года Армения приняла председательство в ОДКБ, осенью этого года, точнее, в октябре, в Армении состоится заседание Совета коллективной безопасности, следовательно, в ходе нашей сегодняшней встречи мы обсудили подготовительные работы Саммита глав государств, проекты документов, которые будут представлены на их одобрение. В первую очередь, в центре нашего внимания была стратегия коллективной безопасности ОДКБ 2025г., которая будет представлена на подтверждение в ходе предстоящего заседания Совета коллективной безопасности.
Сегодняшнее заседание совета министров предоставило нам возможность обсудить ход выполнения достигнутых на уровне президентов договоренностей, процесс реализации решений прошедшего в сентябре и октябре 2015г. Совета коллективной безопасности, а также осуществление приоритетов армянского председательства.
Армения всегда была активной и инициативной в деле усовершенствования взаимодействия в рамках организации, активизации ее роли на международной арене, укрепления сотрудничества между странами-членами, развитии механизмов координации внешней политики. В рамках председательства в организации мы продолжили активные шаги по вышеупомянутым направлениям. Все мы едины во мнении, что усовершенствование механизмов взаимодействия структуры зависит, в первую очередь, от полноценного осуществления обязательств стран-членов Организации, исходящих из их членства.
На повестке дня заседания были вопросы, касающиеся одного из основных вызовов, стоящих перед международным сообществом, - борьбы против терроризма, экстремизма.
В ходе встречи мы коснулись также деятельности уставных органов Организации, обсудили активизацию сотрудничества стран-членов ОДКБ в различных международных форматах, периодического обновления коллективных указаний руководителям дипломатических представительств наших стран за рубежом и в международных организациях, графика проведения консультаций по политическим, оборонным вопросам и вопросам безопасности на 2016-2017гг.
Советом министров был одобрен ряд проектов документов, приняты заявления по нагорно-карабахскому урегулированию и сирийскому кризису.