Դաղստանի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի տեղաբնիկները կապ ունեն Ստամբուլի ահաբեկչության հետ. Ռ. Էրդողան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թաիբ Էրդողանը հայտարարել է, որ Ստամբուլի օդանավակայանում կատարված ահաբեկչության հետ հնարավոր առնչություն ունեցողների թվում կան ռուսական Դաղստանի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի բնիկներ:
tass.ru-ի փոխանցմամբ` Էրդողանը նշել է. «Վերջին ձերբակալությունների շրջանակներում կալանքի տակ գտնվում է 30 մարդ և այդ ձերբակալությունները կարող են լույս սփռել շատ բաների վրա: Դուք տեսնում եք, որ ձերբակալվածների թվում կան Դաղստանի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի բնկիկներ»:
Թուրքիայի նախագահը նաև ավելացրել է, որ հետաքննությունն առաջվա պես վստահ է, որ ահաբեկչությունն իրականացրել է ծայրահեղական «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը. «Ամբողջը կատարվել է նրանց մեթոդներով»,- ասել է նա:
Թուրքիայի իշխանությունները երկուշաբթի գիշերվանից մինչև երեքշաբթի մեղադրանք են առաջադրել 17 անձանց նկատմամբ Ստամբուլի օդանավակայանի ահաբեկչության հետաքննության շրջանակներում: Նրանց թվում կա 11 Ռուսաստանի քաղաքացի:

Эрдоган: выходцы из Дагестана, Киргизии и Таджикистана причастны к теракту в Стамбуле
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что среди возможных причастных к теракту в аэропорту Стамбула есть выходцы из российского Дагестана, Киргизии и Таджикистана.
"С последними арестами число взятых под стражу лиц составило 30 человек. И эти аресты могут пролить свет на многое. Вы видите, что среди арестованных есть выходцы из Дагестана, Киргизии и Таджикистана", - приводит телеканал NTV слова Эрдогана.
Президент Турции добавил, что следствие по-прежнему уверено, что теракт был устроен экстремистской группировкой "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ). "Все было сделано их методами", - сказал он.
Власти Турции в ночь с понедельника на вторник предъявили обвинения 17 лицам в рамках расследования теракта в аэропорту Стамбула, в их числе 11 граждан России. Об этом сообщило агентство AFP.