ՌԴ զինվորականները 1,5 տոննա հումանիտար օգնություն են տրամադրել սիրիական Հոմսի բնակիչներին
Շուրջ 1,5 տոննա հումանիտար օգնություն են ռուս զինվորականները հասցրել սիրիական Հոմս նահանգ: Interfax.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտնել է Սիրիայում պատերազմող կողմերի հաշտեցման ռուսական կենտրոնի ներկայացուցիչ, գնդապետ Ռուսլան Տոկարևը:
Քաֆր ալ-Տոն գյուղի բնակիչներին բաժանվել են պահածոյացված ձկնային և մսային փաթեթներ, ալյուր, հացահատիկային շիլաներ, շաքարավազ և թեյ: Բացի այդ, ռուս ռազմական բժիշկները վերազինել են բջջային բժշկական կենտրոնը և անհրաժեշտ բժշկական օգնություն ցուցաբերել բոլոր կարիքավորներին:
Տոկարևն ավելացրել է, որ Քաֆր ալ-Տոնում բնակվում է 3,5 հազար մարդ: Միևնույն ժամանակ պատերազմի ժամանակ ահաբեկիչների հետ կռիվներում զոհվել է գյուղի 100-ից ավելի բնակիչ, ևս 450-ը ներկա պահին ծառայում են սիրիական բանակում: Այդպիսով` բնակավայրում մնացել են հիմնականում կանայք, երեխաները և փախստականները:
Գյուղապետ Մուհամեդ Հակեդը պատմել է, որ տեղացիները Սիրիայում ծագած կոնֆլիկտի սկզբից ստեղծել են ազգային աշխարհազոր և կռվում են կառավարական բանակի կազմում` ընդդեմ ահաբեկչների: Նա նաև նշել է, որ Քաֆր ալ-Տոնում հիմնականում բնակվում են քրիստոնյաներ, որոնցից շատերը զրկվել են պատերազմի պատճառով իրենց հողերը մշակելու հնարավորությունից:

Военные РФ доставили 1,5 тонны гумпомощи жителям провинции Хама в Сирии
Около 1,5 тонн гуманитарной помощи доставили российские военные в сирийскую провинцию Хама, сообщил журналистам представитель российского Центра по примирению враждующих сторон в Сирии полковник Руслан Токарев.
Жителям села Кафр Аль-Тон выдали пакеты с рыбными и мясными консервами, мукой, крупами, сахаром и чаем. Кроме того, российские военные медики развернули мобильный медицинский пункт и оказали необходимую помощь всем нуждающимся.
Токарев добавил, что в Кафр Аль-Тоне проживает порядка 3,5 тысяч человек. При этом за время войны в боях с террористами погибло более 100 жителей села, ещё порядка 450 человек в настоящее время служат в сирийской армии. Таким образом, в населенном пункте остались в основном женщины, дети и беженцы.
Старейшина села Мухаммад Халед рассказал, что местные жители после начала конфликта в Сирии организовали народное ополчение и сражаются с террористами на стороне правительственной армии. Он также отметил, что в Кафр Аль-Тоне, в основном, проживают крестьяне, многие из которых лишились возможности обрабатывать свои земли из-за войны.