Իրանի իշխանությունները միջոցներ են ձեռք առնում Ուրմիա լիճը ցամաքելուց փրկելու համար
Իրանի իշխանությունները միջոցառումներ են մշակել Ուրմիա լիճը ցամաքելուց փրկելու համար: tass.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հաղորդել է Mehr գործակալությունը:
Ենթադրվում է, որ այս տարվա վերջին ամիսների ընթացքում կհաջողվի գործը տեղի շարժել և վերակենդանացնել բնության եզակի այդ օբյեկտը:
Ուրմիա լճի փրկման շտաբի պետի տեղակալ Ֆարհադ Սարհոշը էկոլոգիական  աղետի վայր կատարած այցվի ընթացքում հայտարարել է, որ որոշում է կայացվել լիճը լցնել Թավրիզ և Ուրմիա քաղաքների ֆիլտրացում անցած կոյուղաջրերով, ինչպես նաև ստորգետնյա ջրերի ինքնակամ օգտագործման արգելքի և գետերի հուների մաքրման հաշվին:
Նրա խոսքերով` դա թույլ կտա լճում բարձրացնել ջրի մակարդակը 50 մլն խորանարդ մետրով. «2021 թվականի ջրի մակարդակը պետք է գերազանցի 300մլն խորանարդ մետրը»:
Սարհոշի փոխանցմամբ` լճի փրկման ուղղությամբ նախատեսված աշխատանքների հիմնական մասը պետք է սկսվի այս տարվա հոկտեմբերին, ինչը հնարավորություն կտա բարձրացնելու ջրի մակարդակը:
«Որոշումը պետք է բարերար ազդեցություն ունենա և գյուղատնտեսական հողերի ոռոգման նոր և ավելի տնտեսող եղանակներին անցումը կարող է հանգեցնել թանկարժեք ջրի պաշարների ծախսերի կրճատման»,- ընդգծել է նա:

Власти Ирана разработали меры по спасению озера Урмия от высыхания
Власти Ирана разработали меры по спасению озера Урмия от высыхания. Как сообщило агентство Mehr, предполагается, что уже за оставшиеся месяцы этого года удастся сдвинуть с места положение дел и оживить погибающий уникальный объект природы.
Замглавы штаба по спасению озера Урмия Фархад Сархош во время своего визита на место экологической катастрофы заявил, что решено пополнить озеро за счет прошедших очистку сточных вод крупных городов Тебриз и Урмия, а также за счет введения запрета на самовольное использование подземных вод и расчистки русел рек. По его словам, это позволит увеличить приток воды в озеро на 50 млн кубометров: "К 2021 году общий приток воды должен превысить 300 млн куб. м".
"Основную часть предстоящих работ предполагается начать в октябре этого года, что, как мы надеемся, позволит поднять уровень воды в озере, - отметил Сархош. - Должен оказать благотворное воздействие и переход на новые, более экономные виды орошения сельскохозяйственных земель, что повлечет за собой сокращение расхода драгоценной влаги".