«Իսլամական պետություն»-ը Ռուսաստանի դեմ ջիհադի կոչ է արել
Ռուսաստանում արգելված «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման կողմակիցները նոր տեսանյութ են հրապարակել, որում սպառնացել են Ռուսաստանին և այնտեղ ջիհադ սկսելու կոչով են հանդես եկել:
Interfax.ru-ի փոխանցմամբ` տեսանյութի կեղծ լինելն առայժմ չի հաստատվել, սակայն 9 րոպեանոց YouTube հոլովակը ենթագրերով հրապարալվել է ահաբեկիչների կողմից օգտագործվող Telegram հեռուստաալիքում:
Տեսանյութում դիմակավորված տղամարդը, ով ղեկին մեքենա է վարում անապատում, դիմում է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և սպառնում սպանել ռուսներին:
Ինչպես նշում է Reuters-ը, վերոնշյալ տեսանյութը հայտնվել է Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի կողմից Սիրիայում ԻՊ-ի և Ալ Քաիդայի դեմ պայքարում համագործակցելու ֆոնին:

• 01-08-2016 17:19:19   |   |  Общество
Сторонники запрещенной в РФ террористической группировки "Исламское государство" записали видео с угрозами и призывами начать джихад против России,сообщает Reuters.
По данным агентства, подлинность видео пока не подтверждена, но ссылка на девятиминутный YouTube-ролик с субтитрами была опубликована в канале Telegram, который использует группировка.
На видео мужчина в маске, который ведет машину в пустыне, обращается к президенту РФ Владимиру Путину и угрожает убийством россиян.
Как отмечает Reuters, это видео появилось на фоне обсуждения РФ и США усиления сотрудничества в борьбе с ИГ и "Аль-Каидой" в Сирии.