Թուրքական տնտեսությունը հեղաշրջման փորձի պատճառով կորցրել է 300 մլրդ թուրքական լիրա
Թուրքական տնտեսությունը ռազմական հեղաշրջման փորձի պատճառով կորցրել է 300 մլրդ թուրքական լիրա: gazeta.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հաղորդել է Թուրքիայի առևտրի և մաքսային ծառայության նախարար Բյուլենթ Թյուֆենկչին:
«Եթե մենք գնահատենք այդ բոլոր ռազմական ինքնաթիռները, ուղղաթիռները, զենքերը, ռումբերն ու շինությունները, ապա նախնական հաշվարկներով դրանց արժեքը նվազագույնը կազմելու է 300 մլրդ լիրա»,- հայտարարել է նա` հավելելով, որ այդ թիվը կարող է աճել` հաշվի առնելով զբոսաշրջային ոլորտում եղած կորուստը:
Թյուֆենկչին նշել է, որ երկրի շուկաները հաջողությամբ են հանձնել այդ «դժվար քննությունը». Ապստամբությունը տեղի էր ունեցել ուրբաթ, սակայն բոլոր բանկերը և բորսաները բացվել են երկուշաբթի:
Ավելի վաղ, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թաիբ Էրդողանը հայտարարել էր, որ իշխանությունները պահպանելու են բյուջետային կարգապահություն, իսկ ներդրողներին կոչ էր արել շարունակել ֆինանսական ներդրումներ անել երկրում:

• 02-08-2016 13:04:28   |   |  Международные новости
Турецкая экономика потеряла 300 млрд турецких лир ($100 млрд) из-за попытки военного переворота в стране, сообщил министр торговли и таможни Турции Бюлент Тюфенкчи журналистам Hurriyet Daily News.
«Если мы оценим все эти военные самолеты, вертолеты, оружие, бомбы и здания, то стоимость их составляет как минимум 300 миллиардов лир, по предварительным подсчетам», — заявил министр.
По его словам, эта цифра еще может возрасти из-за потерь в туристическом бизнесе.
Тюфенкчи отметил, что рынки страны успешно прошли этот «трудный экзамен»: путч произошел в пятницу, но все банки и биржи открылись в понедельник, показатели главной фондовой биржи снизились в ограниченном объеме, пересмотра прогноза по росту экспорта не предвидится.
Ранее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что власти будут поддерживать дисциплину бюджета, а также призвал инвесторов продолжать вкладывать финансовые средства в страну.