Գերմանիան քաղաքացիական պաշտպանության նոր հայեցակարգ է ընդունել
Գերմանիայի կառավարությունը չորեքշաբթի ընդունել է քաղաքացիական պաշտպանության ծրագիր, որն ընդգրկում է պետական գործունեության
մի շարք միջոցառումներ, ինչպես նաև ճգնաժամի պայմաններում բնակչությանը սնունդով և դեղամիջոցներով ապահովելու հարցը:
Interfax.ru-ի փոխանցմամբ`  քաղաքացիական պաշտպանության նոր հայեցակարգն առաջին անգամ 20 տարիների ընթացքում  ներկայացվել և ընդունվել է Գերմանիայի կառավարության կողմից: Ծրագիրն իրենից ներկայացնում է 69 էջանոց մի փաստաթուղթ և բաղկացած է 10 կետերից: Այն սահմանում է բնակչության պաշտպանության համար անհրաժեշտ միջոցառումներն ահաբեկչությունների, զինված հարձակման, կիբերհարձակումների և արտակարգ իրավիճակների պարագայում:
Մասնավորապես, փաստաթուղթը պարունակում է որոշակի խորհուրդներ ուղղված Գերմանիայի բնակչությանը, օրինակ, թե ինչպես մեկ մարդու համար հինգ օրվա ընթացքում պահեստավորել 10 լիտր ջուր և սնունդ: Հայեցակարգը նաև հրահանգում է քաղաքներում կառուցել հատուկ ջրհորներ, որոնք ունակ կլինեն առնվազն երկու շաբաթվա կտրվածքով բնակչությանն ապահովել խմելու ջրով:
«Գերմանիայի տարածքում հարձակումները, որոնք կպահանջեին անհրաժեշտ միջոցառումներ, քիչ հավանական են, սակայն երկիրը պետք է բավարար չափով պատրաստված լինել հնարավոր սպառնալիքներին»,- ասված է գերմանական կառավարության կոմյունիկեյում:

В Германии принят новый план гражданской обороны
Правительство Германии приняло в среду план гражданской обороны, который включает ряд мер по функционированию государства, а также по обеспечению населения продовольствием и необходимыми медикаментами в условиях кризиса, сообщают европейские СМИ.
Новая концепция гражданской обороны представлена и принята правительством Германии впервые за более чем двадцать лет. План представляет собой 69-страничный документ и состоит из десяти пунктов,уточняет Deutsche Welle. Он предписывает необходимые меры защиты населения в случае терактов, вооруженного нападения, кибератак, чрезвычайных ситуаций.
В частности документ содержит рекомендации жителям Германии "запастись 10 литрами воды на человека на период в пять дней и продовольствием на 10 дней". То есть воду нужно запасать в расчете два литра на человека в день. Концепция, кроме того, предписывает строительство в городах специальных колодцев, способных обеспечить население питьевой водой по меньшей мере на две недели.
"Нападения на территории Германии, которые потребовали бы принятых мер, маловероятны. Однако страна должна быть достаточно подготовлена к возможным угрозам", - говорится в коммюнике германского правительства.