Իրաքյան անվտանգության ուժերն ԻՊ գրոհայիններից ազատագրել են Էլ Քայար քաղաքը
Իրաքյան անվտանգության ուժերը հինգշաբթի «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալներից ազատագրել են ռազմավարական նշանակություն ունեցող Էլ Քայար քաղաքը, որը տեղակայված է Մոսուլից հարավ ընկած հատվածում ԻՊ-ի հիմնական հենարանի մոտակայքում:
tass.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հաղորդել է Associated Press գործակալությունը:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ` կառավարության ղեկավարը Էլ Քայարի ազատագրումը «կարևոր քայլ է Մոսուլի ճանապարհին»:
Նշվում է, որ իրաքյան անվտանգության ուժերն Էլ Քայարի ազատագրման գործողությունը սկսել էին այս շաբաթ: Քաղաքի կողքին է գտնվում ռազմաօդային բազան, որը բռնազավթվել էր ԻՊ ահաբեկիչների կողմից մեկ ամիս առաջ:
Իրաքյան իշխանությունները երկրի հասարակությանը խոստանում են ընթացիկ տարվա ընթացքում ազատագրել նաև Մոսուլը:

СМИ: иракские силы безопасности освободили от ИГ город Эль-Кайяра
Иракские силы безопасности освободили в четверг от боевиков террористической группировки "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ) стратегически важный город Эль-Кайяра, расположенный к югу от Мосула - главного оплота ИГ в Ираке.
Об этом сообщило агентство Associated Press. Оно ссылается на официальное заявление канцелярии иракского премьера Хейдара аль-Абади.
Глава правительства назвал освобождение Эль-Кайяры "важным шагом на пути к Мосулу".
Иракские силы безопасности начали операцию по освобождению Эль-Кайяры на этой неделе. Рядом с городом расположена военно-воздушная база, которая была отбита у ИГ месяц назад. Иракские власти обещают народу страны освободить Мосул от ИГ уже в нынешнем году.