ԻՊ-ը ստանձնել է Եմենում կատարված ահաբեկչության պատասխանատվությունը
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը ստանձնել է Եմենի հարավում տեղակայված Ադեն քաղաքում հնչած հզոր պայթյունի պատասխանատվությունը: tass.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտնել է Sky News Arabia հեռուստաալիքը:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ` հարձակման զոհ է դարձել 60 մարդ, իսկ ողբերգությունը տեղի է ունեցել հյուսիսային շրջանի բնակելի հատվածում: Հարձակման համար, որի նպատակը եղել է իշխանամետ ազգային աշխարհազորայինների խումբը, մահապարտ-ահաբեկիչն օգտագործել է ականապատ ավտոմեքենա:
Տեղեկացվում է, որ տուժածները հոսպիտալացվել են երեք հիվանդանոցներում, որոնցից մեկը վերահսկվում է «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության կողմից: Վերջինիս պատասխանատուների փոխանցմամբ` իրենց բժշկական հաստատություններ են տեղափոխել 60 վիրավորներ, ինչպես նաև 45 զոհվածների դիակներ:

СМИ: группировка ИГ взяла ответственность за нападение в Йемене
Террористическая группировка "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ) взяла на себя ответственность за мощный взрыв, прогремевший в городе Аден на юге Йемена. Об этом сообщил спутниковый телеканал Sky News Arabia.
По информации телеканала жертвами нападения стали 60 человек. Трагедия произошла на северной окраине населенного пункта. Для нападения, целью которого была группа бойцов народного проправительственного ополчения, террорист-смертник использовал начиненный взрывчаткой автомобиль. По данным канала Al Arabiya, взрыв произошел у призывного пункта.
По его сведениям пострадавших принимали три больницы, в том числе одна, контролируемая организацией "Врачи без границ" (Medecins Sans Frontieres, MSF). В MSF заявили, что в ее медучреждение были доставлены порядка 60 раненых, а также тела 45 погибших.