Էստոնիայի խորհրդարանը չի կարողացել երկրի նախագահ ընտրել
Էստոնիայի խորհրդարանը չի կարողացել ընտրությունների առաջին փուլով երկրի նախագահ ընտրել: tass.ru-ի փոխանցմամբ՝ հերթականկայացած նիստի ընթացքում երեք գրանցված թեկնածուներից և ոչ մեկինչի հաջողվել արժանանալ պատգամավորների  երկու-երրորդի աջակցությանը:
Խորհրդարանի խոսնակ Էյկի Նեստորայի օգտին քվեարկել է 40 պատգամավոր:Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ընտրությունների ընթացքում Նեստորային աջակցել էին իշխող կոալիցիայի անդամներ Սոցիալ-դեմոկրատական և Հեղափոխական  կուսակցությունները:
Խոշորագույն ընդդիմադիր կուսակցություններից մեկի՝  կենտրոնամետի թեկնածու Մայլիս Ռեպսը ստացել է 26  պատգամավորների ձայները, իսկ Ալան Յոքսի օգտին են արտահայտվել 25 պատգամավորներ: Եվս ութ պատգամավորներ ձեռնպահ են մնացել: Ընդհանուր առմամբ քվեարկությանը մասնակցել է 101 պատգամավորներից 99-ը:

Парламент Эстонии не смог избрать президента страны в первом туре
На состоявшемся внеочередном заседании ни одному из трех зарегистрированных кандидатов не удалось заручиться поддержкой хотя бы двух третей депутатов.
За спикера парламента Эйки Нестора отдали голоса 40 депутатов. Ранее сообщалось, что Нестора на выборах поддержали входящие в правящую коалицию Социал-демократическая партия (СДП) и Партия реформ (ПР). Кандидат от центристов, крупнейшей оппозиционной партии, Майлис Репс получила голоса 26 депутатов. За Аллара Йыкса, которого выдвинули входящий в правящую коалицию Союз Отечества и Республики вместе с оппозиционной Свободной партией Эстонии, высказались 25 парламентариев.
Еще восемь депутатов воздержались. В общей сложности в голосовании приняли участие 99 парламентариев из 101.