Բակո Սահակյանն ստորագրել է հրամանագրեր պետական պարգեւներով պարգեւատրելու եւ պատվավոր կոչումներ շնորհելու մասին
• 01-09-2016 16:39:45   | Արցախ (ԼՂՀ)  |  Մամլո հաղորդագրություն
Արցախի Հանրապետության հռչակման 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Նախագահ Բակո Սահակյանն ստորագրել է հրամանագրեր պետական պարգեւներով պարգեւատրելու եւ պատվավոր կոչումներ շնորհելու մասին:
Համաձայն հրամանագրերի՝ ԼՂՀ պետական սահմանը պաշտպանելիս եւ Հայրենիքի պաշտպանության համար մղված մարտերում ցուցաբերած արիության ու խիզախության համար <<Մարտական խաչ>> 1-ին աստիճանի շքանշանով պարգեւատրվել է 7 հոգի, <<Մարտական խաչ>> 2-րդ աստիճանի շքանշանով` 1 հոգի, <<Արիության համար>> մեդալով` 9 հոգի, <<Մարտական ծառայություն>> մեդալով` 267 հոգի, որից 1-ը` հետմահու:
Արցախի, Հայաստանի եւ արտերկրի մի խումբ պետական, հասարակական եւ քաղաքական գործիչներ, Արցախյան ազգային-ազատագրական պայքարի ակտիվ մասնակիցներ, ազատամարտիկներ,  դիվանագետներ եւ բարերարներ պարգեւատրվել են` <<Գրիգոր Լուսավորիչ>> շքանշանով` 8 հոգի, որից 1-ը` հետմահու,  <<Մեսրոպ Մաշտոց>> շքանշանով` 18 հոգի, <<Մխիթար Գոշ>> մեդալով` 11 հոգի, <<Վաչագան Բարեպաշտ>> մեդալով` 16 հոգի, <<Անանիա Շիրակացի>> մեդալով` 12 հոգի, <<Երախտագիտություն>>  մեդալով` 78 հոգի եւ 4 կազմակերպություն:
Գիտության, մշակույթի, արվեստի, առողջապահության եւ տնտեսության զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար մի խումբ անձանց շնորհվել են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պատվավոր կոչումներ:

• 01-09-2016 16:39:45   |   |  Пресс-релизы
В связи с 25-ой годовщиной провозглашения Республики Арцах Президент Бако Саакян подписал указы о награждении государственными наградами и присвоении почетных званий.
Согласно указам, за отвагу и смелость, проявленные при защите государственной границы НКР и в боях по защите Родины, орденом «Боевой крест» 1-ой степени награждены 7 человек, орденом «Боевой крест» 2-ой степени – 1 человек, медалью «За отвагу» - 9 человек, медалью «За боевые заслуги» - 267 человек, из коих 1– посмертно.
Группа государственных, общественных и политических деятелей Арцаха, Армении и зарубежных стран, активные участники Арцахской национально – освободительной борьбы, воины – освободители, дипломаты и благотворители награждены: орденом «Григор Лусаворич» - 8 человек, из коих 1 – посмертно, орденом «Месроп Маштоц» - 18 человек, медалью «Мхитар Гош» - 11 человек, медалью «Вачаган Барепашт» - 16 человек, медалью «Ананиа Ширакаци» - 12 человек, медалью «Благодарность»  - 78 человек и 4 организации.
За значительный вклад в развитие науки, культуры, искусства, здравоохранения и экономики группе лиц присвоены почетные звания Нагорно – Карабахской Республики.