Բելգիայում իրականացված հակաահաբեկչական գործողությունների արդյունքում երկու մարդ է ձերբակալվել
Բելգիայի դաշնային ոստիկանության հակաահաբեկչական ծառայությունը խուզարկություններ է անցկացրել որոշ անձանց բնակարաններում, որոնք կասկածվում են ջիհադիստական շրջանակների հետ կապ ունենալու մեջ: Interfax.ru-ի փոխանցմամբ` նախօրեին խուզարկություններն անցկացվել են Բրյուսելում և Լյեժում:
Ինչպես հաստատել է դաշնային դատախազությունը, ոստիկանական գործողությունների արդյունքում ձերբակալվել է երկու մարդ, որոնցից մեկը կասկածվում է ահաբեկչական կազմակերպության հետ կապ ունենալու մեջ:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ` վերջինս համացանցի միջոցով ակտիվ նամակագրություն է վարել, որում հաղորդել է ահաբեկչություն նախապատրաստելու իր ծրագրի մասին: Իրավապահ մարմիներն այդ սպառնալիքը համարել են բավականին լուրջ, որպեսզի համապատասխան գործողություններ իրականացնեն:
Նշվում է, որ կասկածյալն արդեն իսկ հայտնի է եղել ոստիկանությանը, սակայն ոչ ահաբեկչության հետ կապված գործերով:  ԶԼՄ-ները տեղեկացնում են, որ մյուս ձերբակալվածը կասկածյալի մերձավորներից է:

• 16-09-2016 18:41:34   | Бельгия  |  Общество
Антитеррористическая служба бельгийской федеральной полиции провела обыски по месту жительства людей, подозреваемых в причастности к джихадистским кругам, сообщил в пятницу телеканал RTBF.
Обыски прошли накануне в Брюсселе и Льеже.
Как подтвердила федеральная прокуратура, в итоге полицейской операции задержаны два человека, одного из которых подозревают в участии в террористической организации.
По данным канала, он вел через интернет-мессенджер активную переписку, в которой сообщал о своей подготовке к теракту. Правоохранители сочли эту угрозу достаточно серьезной, чтобы провести операцию.
RTBF отмечает, что подозреваемый уже был известен полиции, но не по делам, связанным с терроризмом. До конца дня он должен предстать перед судебным следователем.