Գերմանիան փախստականներին կրթություն կառաջարկի այն պայմանով, որպեսզի վերջիններս վերադառնան իրենց հայրենիք
• 17-09-2016 15:20:14   | Գերմանիա  |  Հասարակություն
Գերմանիայի կառավարությունը փախստականներին առաջարկել է կրթական մի շարք ծրագրեր այն պայմանով, եթե հետո նրանք վերադառնան այն երկրներ, որտեղից որ եկել են Գերմանիա: tass.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին շաբաթ օրը հայտարարել է Գերմանիայում տնտեսական համագործակցության և զարգացման հարցերով նախարար Գերդ Մյուլերը:
Վերջինս հայտարարել է, որ ծրագրի խնդիրն է անել ամեն հնարավորը փախստականների կամավոր վերադարձն այն երկրներ ապահովելը, որտեղից որ եկել են:
Նախարարը նշել է, որ շատ փախստականներ հույս չունեն, որ Գերմանիայում կարգավիճակ կստանան, քանի որ այդ գործընթացը տևում է երկու տարուց ավելի:
Նրա խոսքերով` կարգավիճակ ստանալու ընթացքում փախստականներին չի թույլատրվում աշխատել, ուստի վերջիններս անգործ նստում են տանը և ընկնում դեպրեսիայի մեջ: Այդ մարդկանց առաջարկվելու է կամավոր վերադառնալ հայրենիք, Գերմանիայում անցնելով մասնագիտական պատրաստվածություն փականագործի, սանտեխնիկի, էլեկտրիկի կամ շինարարի գծով:
«Ծրագրի առաջին փուլի համար անհրաժեշտ կլինի 100 մլն եվրո: Ծրագիրը վերաբերելու է մի շարք պետությունների, որոնց թվում են Մարոկոն, Թունիսը, Սենեգալը»,- հայտարարել է Մյուլերը:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ` ծրագրի համար արդեն իսկ հատկացվել է 25 մլն եվրո: Նախարարը նաև նշել է, որ անգամ  արտաքսված փախստականները ևս օգնություն կստանան:
«Մենք պետք է հոգ տանենք այն երկրներում տիրող իրավիճակով, որտեղից ժամանել են փախստականները: Մարոկոյում կամ Պակիստանում. Ամենուրեք մենք ներդնում ենք կրթական և զբաղվածության ծրագրեր: Մենք ոչ ոքի առանց օգնության չենք թողնի» հայտարարել է նա` հավելելով, որ դա կնվազեցնի Գերմանիա ձգտող փախստականների թիվը:

• 17-09-2016 15:20:14   | Германия  |  Общество
Правительство ФРГ предложит беженцам образовательные программы при условии того, что они затем вернутся в страны, откуда приехали. Об этом заявил в субботу в интервью газете Welt министр по вопросам экономического сотрудничества и развития Германии Герд Мюллер.
"Задачей программы является сделать возможным возвращение беженцев в страны, откуда они прибыли, на добровольной основе", - заявил Мюллер. Министр отметил, что "многие мигранты не имеют надежды на признание в Германии, так как процесс получения статуса беженца длится до двух лет и более". По его словам, в это время им не разрешено работать, поэтому они сидят без дела и впадают в депрессию. Таким людям будет предложено добровольно вернуться на родину, пройдя в Германии профессиональную подготовку по специальностям слесарь, сантехник, электрик или каменщик.
"Для первого этапа программы потребуется €100 млн евро. Программа будет касаться целого ряда стран, в числе которых Марокко, Тунис, Сенегал", - заявил Мюллер. Welt отмечает, что на программу уже выделено €25 млн.
Министр отметил, что даже депортированные беженцы получат помощь. "Мы должны озаботиться положением в тех странах, откуда прибывают беженцы. В Марокко или Пакистане: повсюду мы вводим в действие образовательные программы и программы по трудоустройству. Мы никого не оставим без поддержки", - заявил он. Мюллер считает, что это снизит число беженцев, стремящихся в Германию.