«Հանրապետականներ»-ի նախընտրական խոստումները
«Հանրապետականներ» քաղաքական կուսակցությունն ընտրություններում մասնակից կուսակցությունների այն սակավաթիվ խմբին է պատկանում, որոնք ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ առկա մարտահրավերների կարգավորման տեսանկյունից քիչ թե շատ դասակարգված տեսություն-քաղաքականություն ունեն: Չնայած «փոքրամասնությունների մասին» առողջամիտ և հստակ քաղաքականության առկայությանը, պետք է նշվի նաև այն, որ «Հանրապետականներ»-ի կոմից հրապարակված 137 հոգանոց թեկնածուների նախընտրական ցուցակում ազգային փոքրամասնություններից ընդամենը 4 թեկնածու է ընդգրկված: 1 մեծամասնական թեկնածու Ախալքալաք-Նինոծմինդայից (Աշոտ Սահարյան) և 3 ադրբեջանցի թեկնածու:
Միանշանակ կարելի է ասել, որ այն պարագայում, եթե «Հանրապետականներ» կուսակցության ներկայացուցիչները կարողանան հայտնվել Խորհրդարանում և միևնույն ժամանակ հավատարիմ մնան հենց իրենց նախընտրական ծրագրի դրույթների նկատմամբ և լինեն հետևողական, երկրի ժողովրդավարական զարգացման տեսանկյունից սա կլինի դրական փորձ:
Այստեղ պետք է նշվի նաև, որ անցնող 4 տարիների ընթացքում (2012-2016թթ.), իշխող կոալիցիայի կազմում աշխատելու ժամանակ, չնայած այս քաղաքական ուժի հայտնի գաղափարախոսությանը, «Հանրապետականներ» կուսակցությունը խորհրդարանում ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանման ու իրացման գծով որևէ լուրջ աշխատանք չի իրականացրել: Ամեն դեպքում այս «աշխատանքը» ոչ՛ պլենար նիստում, ոչ՛ էլ հանձնաժողովների լսումների ժամանակ չի հայտնվել...
Հարգելի ընթերցողի ուշադրության ենք առաջարկում «ազգային փոքրամասնությունների մասին»  «Հանրապետականներ» կուսակցության նախընրական ծրագրից քաղվածք՝
«...Հանրապետականներ կուսակցության կարևոր խնդիրներից մեկը կլինի էթնիկ և կրոնական փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների ինտեգրման աջակցության համար անհրաժեշտ միջոցների կիրառում և իրացում, որպեսզի նրանք հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտներում լինեն ակտիվ ներգրավված: Այս ուղղությամբ իրականացվող գործունեության մեջ ներգրավված կլինեն ինչպե՛ս ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ, այնպե՛ս էլ այս հարցերով զբաղվող հասարակական կազմակերպությունները:
«Հանրապետականներ» կուսակցության գլախվոր նպատակներից է, որ ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների համար մատչելի լինի որակով կրթությունը, աճի պետական լեզվի իմացությունը: Այս նպատակներին հասնելու համար կուսակցությունը հետապնդում է աշխատանք ինչպե՛ս ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների հետ, այնպե՛ս էլ մեծամասնության հետ, քանի որ ինտեգրման գործընթացը պիտի երկկողմանի դարձնենք: Նաև պետք է հաշվի առնվի ո՛չ միայն մեծ ազգային կամ կրոնական խմբեր, այլև համեմատաբար ավելի փոքր խմբերի ինտեգրման աջակցության միջոցները:
«Հանրապետականներ» կուսակցությունն ամբողջ պատասխանատվությամբ է ըմբռնում, որ ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների ինտեգրման ճանապարհի կարևոր խնդիրներից է հանդիսանում Մայրենի լեզվով մատչելի ու որակով կրթությունը: Կուսակցությունն ունի լավ փորձ և տեսություն, թե ինչպես իրականացնել կրթության բարեփոխում Վրաստանի ամբողջ տարածքում: Համապատասխանաբար, եզրակացնում ենք, որ կրթության ոլորտում լայնամաշտաբ բարեփոխումների շրջանակներում, ելնելով ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների շահերից, պետությունը կրթության բարեփոխումներում առավելագույնս պիտի ներգրավի փոքրամասնությունների դպրոցներն ու ուսուցիչներին:
Պետք է հնարավորություն տրվի ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներին Մայրենի լեզվի և գրականության որակավորված ուսուցմանը: Մայրենի և պետական լեզուների ուսուցման հետ մեկտեղ պետք չէ մի կողմ թողնել Մայրենի լեզվով գրականության ընդլայնման աջակցությունը: Պետական լեզվի արդյունավետ տիրապետման ուղղությամբ պետք է բացվեն երկլեզվանի մանկապարտեզներ ազգային փոքրամասնություններով բնակեցված գյուղերում և քաղաքներում:
Վրաստանի «Հանրապետականներ» կուսակցությունը կարծում է, որ հաջորդ խորհրդարանում հատուկ ուշադրություն պիտի դարձվի «Շրջանային և փոքրամասնությունների լեզուների մասին» Եվրոոպական Խարտիաի ստորագրմանն ու վավերացմանը: Նշված Խարտիայի ստորագրմանն ու վավերացման պարտականությունը Վրասատանը Եվրոպայի Խորհրդի առջև ստանձնել է դեռ 1999 թվակակին: Սակայն այս հարցն այսօր էլ բաց է մնում:
Ուստի «Հանրապետականներ» կուսակցությունը հաջորդ խորհրդարանում կիրագործի համապատասխան միջոցներ, որպեսզի Վրաստանի իշխանությունը Եվրոպայի Խորհրդի առջև ստանձնած պարտականությունը հավատարմորեն կատարի: Մենք լավ ենք հասկանում որ այս հարցը քաղաքականորեն զգացմնունքային է: Հասարակության մի մասն այն կապում է անիրատեսական և չափազանցված սպասումների հետ, իսկ երկրորդ մասն ավելորդ վտանգներ է տեսնում: Այդ իսկ պատճառով, բացի պարտականության կատարումից, կուսակցության համար կարևոր է Խարտիայի իրական էության ու բովանդակության մասին խորհրդարանի ամբիոնից արդյունավետ զեկուցում անցկացնել:
Ինտեգրման ուղղությամբ ավելի մեծ ուշադրություն պիտի դարձվի կրոնական փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների իրավունքների և շահերի պաշտպանմանը: «Վրացական երազանք» կոալիցիայի շրջանակներում, հենց մեր կուսակցության ներկայացուցիչների նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ Խորհրդային տոտալիտար ռեժիմի կողմից բռնադատված կրոնական կազմակերպություններին կորստի խորհրդանշանակ փոխհատուցման որոշումն ու իրագործումը: Համապատասխանաբար, «Հանրապետականներ» կուսակցությունը հաջորդ խորհրդարանում էլ կշարունակի կրոնական փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների համար հավասարության պայմանների հաստատումը...»:

• 19-09-2016 18:44:49   | Армения  |  Пресс-релизы
Политическая партия «Республиканцы» относится к той немногочисленной группе партий, которые имеют более ни менее комплексное виденье-политику по решению вызовов, стоящих перед национальными меньшинствами страны. Несмотря на то, что у партии «Республиканцы» есть сформированная, внятная политика «о национальных меньшинствах», в самом опубликованном списке кандидатов в депутаты (всего 137 кандидатов от партии), значится всего 4 представителя тех самых национальных меньшинств. Один кандидат-армянин в мажоритарии от Ахалкалаки/Ниноцмины (Ашот Саарян) и 3 кандидата с азербайджанской фамилией.
Можно с уверенностью сказать, что в том случае, если представители партии «Республиканцы» смогут попасть в законодательный орган и при этом если они останутся привержены своим программным подходам, то с точки зрения развития демократии в стране, это будет положительной практикой.
Однако, тут же важно отметить, что несмотря на известную идеологию партии, в 2012-16гг (во время работы в составе правящей коалиции), представители «Республиканцев» не проводили какой либо серьезной работы для защите и реализации прав национальных меньшинств страны. Во всяком случае, подобная работа-активность партии «Республиканцев» не была видна ни на пленарных заседаниях Парламента, ни во время комитетских слушаний…
Вниманию уважаемого читателя представляем фрагмент из предвыборной программы партии «Республиканцы», касающийся политики по вопросы национальных меньшинств:
«…Одной из важнейших задач партии «Республиканцы», станет планирование и осуществление мероприятий, необходимых для содействия интеграции национальных и религиозных меньшинств. Это необходимо для того, чтобы они были бы активно подключены во все сферы общественной жизни. К нашей деятельности в данном направлении, будут подключены как сами представители национальных меньшинств, так и неправительственные организации работающие в этой сфере.
Одной из важнейших задач партии «Республиканцы» является обеспечение национальных меньшинств качественным образованием, повышение уровня владения государственным языком. Для достижения этих целей партия работает как с представителями национальных меньшинств, так и с большинством. Мы должны сделать процесс интеграции двухсторонним. Так же необходимо учесть, что надо проводить мероприятия по содействию интеграции не только крупных групп национальных и религиозных меньшинств, но и для относительно более малочисленных групп.
Партия «Республиканцы» с полной ответственностью осознает, что основной проблемой, стоящей на пути интеграции национальных меньшинств является доступность и качество образования на Родном языке. У партии есть хороший опыт и хорошее виденье –как должна быть проведена реформа системы образования по всей территории страны. Соответственно, мы считаем, что в рамках всеобщей реформы системы образования, исходя из интересов представителей национальных меньшинств, государство должно максимально подключить школы меньшинств и педагогов к образовательной реформе.
Необходимо содействовать представителям национальных меньшинств, для квалифицированного изучения Родного языка и литературы. Во время обучения Родному и государственному языку не должен остаться в стороне вопрос содействия углубления распространенности просвещения на Родном языке. Необходимо обратить внимание на вопрос обучения фундаментальным предметам на Родном языке. Для эффективного укоренения государственного языка необходимо что бы в городах и селах, населенных национальными меньшинствами, открывались бы двуязычные детские сады.
Партия «Республиканцы» считает, что парламент следующего созыва (2016-2020гг.) должен уделить особенное внимание подписанию и ратификации Европейской Хартии «о Региональных и языках меньшинств». Обязательство по подписанию и ратификации данной Хартии Грузия взяла на себя перед Советом Европы еще в 1999 году. Однако, данный вопрос и сегодня остается открытым.
В следующем парламенте партия «Республиканцы» осуществит соответствующие мероприятия, что бы правительство Грузии добросовестно бы выполнило обязательства, взятые перед Советом Европы. Мы хорошо понимаем, что данный вопрос является политически чувствительным. Одна часть общества связывает с ним нереалистические, превышенные ожидания, а другая часть общества, так же видит превышенные опасения. Именно поэтому, кроме выполнения обязательства, для партии важно проведение с парламентской трибуны информационной компании по реальному объяснению содержания вопроса.
По направлению интеграции необходимо больше внимания уделять защите прав и интересов представителей религиозных меньшинств. В рамках коалиции «Грузинская мечта» именно по инициативе нашей партии было принято и реализовано решение о символическом возмещении религиозным организациям меньшинств урона, связанного с репрессиями в период советского тоталитарного режима. Соответственно, в следующем парламенте партия «Республиканцы» продолжит утверждение условий равенства для представителей религиозных меньшинств…»