Ucom-ի աջակցությամբ Կողբ գյուղում 600 ուսանողի համար նախատեսված նոր «Թումո» կենտրոն կկառուցվի
Սեպտեմբերի 24-ին Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի հատուկ միջոցառումների սրահում տեղի ունեցավ «Կողբ» կրթության, մշակույթի և սպորտի զարգացման հիմնադրամի կողմից կազմակերպված շնորհանդես-միջոցառումը, որով տրվեց «Կողբ-Թումո» նախագծի մեկնարկը և որի ժամանակ փոխըմբռման հուշագրեր ստորագրվեցին «Կողբ» հիմնադրամի, Տավուշի մարզպետարանի, «Ucom» ընկերության և «Առաքելություն Մանկություն» բարեգործական կազմակերպության միջև։
Միջոցառման ընթացքում «Կողբ» հիմնադրամի տնօրեն՝ Արթուր Աբովյանը և «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի տնօրեն՝ Մարի Լու Փափազյանը ներկայացրեցին «Թումո-Կողբ» նախագծի մանրամասները։ Ըստ բանախոսների՝ Տավուշի մարզի Կողբ գյուղում առնվազն 600 ուսանողի համար նախատեսված նոր «Թումո» կենտրոն կկառուցվի, որը կծառայի նաև սահմանամերձ Նոյեմբերյան, Բերդավան և այլ համայնքների պատանիներին և երիտասարդներին: Կենտրոնի շինարարությունը կմեկնարկի նոյեմբերին, իսկ ուսումնական գործընթացը կսկսի 2018 թվականին: Կրթական ծրագիրը չի տարբերվելու Երևանի, Դիլիջանի, Գյումրիի և Ստեփանակերտի Թումոներում իրականացվող ծրագրից, իսկ դասավանդող անձնակազմն ու միջազգային մասնագետները կշարունակեն կիսվել իրենց գիտելիքներով ու փորձով նաև այստեղ:
«Վերջին տարիներին Ucom-ը հետևողականորեն իրականացնում է կրթական համալիր ծրագրեր դպրոցական տարիքի երեխաների համար: Քաջ գիտակցելով տարբեր բնակավայրերում նրանց անհամաչափ հնարավորությունները, մենք ուշադիր ենք հատկապես բարձր տեխնոլոգիաների սահմանափակ հասանելիությամբ  բնակավայրերի նկատմամբ: Որպես հայկական ընկերություն, Ucom-ն այսօր բոլոր ջանքերն ուղղում է հայրենիքի, հայ մարդու և, մասնավորապես՝ հայ պատանիների զարգացմանը», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն՝ Հայկ Եսայանը։
«Կողբ» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ` Արման Բարսեղյանը ամփոփեց. «Օրեր առաջ նշեցինք Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակը։ Այս նախաձեռնությունը ևս մեկ քայլ է մեր պետության անկախության ամրապնդման ուղղությամբ»:

При поддержке компании Ucom в деревне Кохб будет построен новый центр «Тумо»
24 сентября в зале для проведения специальных мероприятий центра Гафесчян прошла презентация, организованная фондом по развитию образования, культуры и спорта “Кохб”, в ходе которой было положено начало проекта “Тумо-Кохб” и был подписан меморандум о взаимопонимании между фондом “Кохб”, региональным управлением Тавушской области, компанией “Ucom” и благотворительной организацией “Миссия Детство”.
В ходе мероприятия директор фонда «Кохб” Артур Абовян и директор центра креативных технологий “Тумо” Мари Лу Папазян представили подробности проекта “Тумо-Кохб”. Согласно докладчикам, в деревне Кохб Тавушской области будет построен центр “Тумо”, рассчитанный минимум на 600 учащихся и подразумевающий вовлечение молодого поколения из приграничных сел Ноемберяна, Бердавана и других общин. Строительство центра начнется в ноябре, а учебный процесс стартует в 2018 году. Учебная программа не будет отличаться от программы, реализуемой центрами “Тумо” в Ереване, Дилиджане, Гюмри и Степанакерте, а преподавательский состав и международные эксперты продолжат делиться своим опытом и знаниями и здесь тоже.
“В последние годы компания Ucom последовательно реализует комплексные образовательные программы для детей школьного возраста. Прекрасно осознавая их непропорциональные возможности в разных  населенных пунктах страны, мы уделяем особое внимание именно тем населенным пунктам, где доступ к высоким технологиям ограничен. Будучи армянской компанией, Ucom прилагает все усилия для развития родины, армянского человека, а в частности, армянской молодежи”, - отметил генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
Президент совета попечителей фонда “Кохб” Арман Барсегян подытожил: “Несколько дней назад мы отметили 25-летие независимой Республики Армения. Данная инициатива является еще одним шагом на пути к укреплению нашего государства”.