Հայաստանի ներկայացուցիչ Բեթթին ընդգրկվել է «Կրթության մեջ լավագույնը» միջազգային հանրագիտարանում
«Մանկական Եվրատեսիլ 2014» երգի միջազգային մրցույթի մրցանակակիր, մեդիադեմք Բեթթիի (Էլիզաբեթ Դանիելյան) անունն ընդգրկվել է «Կրթության մեջ լավագույնը» միջազգային հանրագիտարանի 2016 թվականի հատորում: Նմանատիպ հանրագիտարանում հայտնվելը Բեթթիի համար միջազգային կարգի ձեռքբերում է, իսկ Հայաստանի համար` ևս մեկ հաղթանակ: Ի դեմս Բեթթիի` նախաձեռնության հեղինակները տեսնում են անհատականության, ում պատկանում է ապագան. ահա թե ինչու հանրագիտարանում Բեթթիի մասին հոդվածները հրապարակվել են «Նրանց է պատկանում ապագան» են բաժնում:
Ռուսաստանի Դաշնության նախաձեռնությամբ, միջպետական խմբագրական խորհրդի նախագահության որոշմամբ և ՀՀ մշակույթի, ՀՀ կրթության և գիտության նախարարարությունների, ինչպես նաև Երևանի Ալ. Պուշկինի անվան թիվ 8 հիմնական դպրոցի առաջարկությամբ` Բեթթին, շնորհիվ իր արժանիքների և ձեռքբերումների, դարձել է այս աննախադեպ հանրագիտարանի հայ հերոսուհին: Տեղեկացնենք, որ «Լավագույն մարդիկ» և «Շնորհալի երեխաներ» միջազգային հանրագիտարանների խմբագրությունն Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի օրհնությամբ և ՀՀ մշակույթի ու Կրթության և գիտության նախարարությունների հետ համագործակցությամբ իրականացնում է «Հայաստանի շնորհալի երեխաները» նախագիծը: Նախաձեռնության շրջանակում մեր երկրի համար ստեղծված առաջին միջազգային գիրքը 2015 թ. լույս է տեսել «Կրթության մեջ լավագույնը» ամենամյա մեծ միջազգային հանրագիտարանի 5-րդ հրատարակության հետ և ներկայացրել է Հայաստանի, Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Բելառուսի տաղանդավոր մանկավարժներին և շնորհալի երեխաներին: «Կրթության մեջ լավագույնը» միջազգային հանրագիտարանի 2016 թվականի հատորը լույս կտեսնի հաջորդ տարվա հունվարին: Հատուկ ձեռքբերումների հասնելու շնորհիվ Բեթթին կարժանանա «Շնորհալի երեխա» մեդալի` անվանական վկայականով, և առաջին կարգի միջազգային դիպլոմի: Հավելենք, որ միջազգային հանրագիտարանը 1999 թվականից լույս է տեսնում Ռուսաստանում, Բելառուսում, Ղազախստանում, Ուկրաինայում, իսկ 2015-ից` նաև Հայաստանում: Հրատարակության հերոսներին առաջադրում է փորձագիտական խորհուրդը, որի կազմում են գործադիր և օրենսդիր մարմինների ղեկավարներ, գիտական և փորձագիտական համայնքների անդամներ: Տարեկան ավելի քան 10 միլիոն ընթերցողներ են հետաքրքրվում այս նախագծով: Տեղեկացնենք նաև, որ Բեթթին առաջիկայում հանդես կգա այլ նախագծերով.հոկտեմբերի 23-ին Արամ Խաչատրյան մեծ համերգասրահում տեղի կունենա պատանեկան համերգ, որը կվարի Էլիզաբեթ Դանիելյանը:

Armenia's Betty (Junior Eurovision 2014) became part of an international encyclopedia
The editorial of the international encyclopedia ''Best People'' and ''Gifted Children'' under the patronage of His Holiness Catholicos of All Armenians Karekin 2nd and Ministry of Culture and Education started a project called ''Gifted Children of Armenia''. The first international book for Armenia was published last year with the publication of annual international big encyclopedia ''Best in Education'', which included success stories about talented teachers and gifted children from Armenia, Kazakhstan, Russia, Belarus. Betty (Elizabeth Danielyan), the singer who finished third for Armenia in the 2014 Junior Eurovision Song Contest, is included in a new international big encyclopedia called ''Best in Education 2016''. In Betty the authors see a person who belongs to the future. That's why articles about Betty will be published in "The future belongs to them" rubric.
We are glad to inform that the book will be released in January 2017. For her special achievements Betty will get a medal with nominal certificate called ''Gifted Child'' and International Diploma. Back in 2014, Betty represented Armenia at the Junior Eurovision Song Contest, finishing third with “People of the Sun”.
Big international encyclopedia is released from 1999 in Russia, Belarus and Kazakhstan. The heroes of the edition are recomended by the expert council members; including heads of the executive and legislative powers, members of the scientific and expert communities. Every year more than ten million people read the articles and the encyclopedia.