ԵԱՆՀԿ դիտարկման ընթացքում խախտումներ չեն արձանագրվել
Հոկտեմբերի 5-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել  Շահումյանի շրջանի Գյուլիստան գյուղի հարավային ուղղությամբ։
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են  ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնական Գենադիե Պետրիկան  /Մոլդովա/, ԳՆԱՆ անձնական օգնական Սայմոն Թիլլերը /Մեծ Բրիտանիա/ և ԵԱՀԿ նախագահության ներկայացուցիչ, Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության աշխատակից Կլաուս Քելլերը:
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են  ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը, նրա դաշտային օգնական Խրիստո Խրիստովը /Բուլղարիա/ և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը /Շվեդիա/։
ԼՂՀ ԱԳն-ից հայտնում են՝ դիտարկման առաքելությանը ղարաբաղյան կողմից ուղեկցել են ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարության և պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները:

• 05-10-2016 14:30:34   |   |  Politics
On October 5, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Nagorno Karabakh Republic, the OSCE Mission conducted a planned monitoring of the Line of Contact between the armed forces of Nagorno Karabakh and Azerbaijan to the south of Gulistan settlement of the Shahumyan region.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring was conducted by Field Assistant of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Ghenadie Petrica (Moldova), Personal Assistant to the Personal Representative of the CiO Simon Tiller (Great Britain) and representative of the OSCE Chairmanship, staff member of the German Foreign Ministry Klaus Keller.
From the opposite side of the Line of Contact, the monitoring was conducted by Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Ambassador Andrzej Kasprzyk, his Field Assistant Khristo Khristov (Bulgaria) and staff member of the Office Peter Svedberg (Sweden).