Ժողովդրավար պետական համակարգի անցումը կարող էր իրականում լուծել ԼՂՀ արտաքին խնդիրների մի մասը՝ ավելացնելով ճնշումը Ադրբեջանի վրա. Փորձագետ
• 06-10-2016 16:42:06   | Արցախ (ԼՂՀ)  |  Վերլուծություն
Թեև ժամանակակից միջազգային համակարգը չունի չճանաչված հանրապետությունների ճանաչման կոնկրետ օրենսդրական մոդել, այդուհանդերձ դե-ֆակտո ժողովրդավար պետությունները կոնկրետ նախապայմանների համապատասխանելու և ձևավորված պետականություն հանդիսանալու դեպքում կարող են հավակնել միջազգային ճանաչման: Արցախի դեպքում, առավելագույնս ժողովրդավար լինելը միջազգային հանրության առաջ ևս մի բանակցային խաղաքարտ է հայկական կողմի ձեռքում՝ ընդդեմ քաղաքական ազատություններից բացարձակապես զուրկ Ադրբեջանի: Այդ նախապայմաններից մեկը ժողովդրավարության ստանդարտներին հետևելն է: Արդ, եկեք քննարկենք, թե որքանո՞վ է Լեռնային Ղարաբաղը համապատասխանում է այդ ստանդարտներին:
Ըստ ԼՂՀ Սահմանադրության առաջին հոդվածի՝ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ինքնիշխան, ժողովրդավարական, իրավական, սոցիալական պետություն է»: Այդուհանդերձ, իրական պատկերն այսօր՝ ԼՂՀ անկախացումից քառորդ դար անց, դեռ տարբերվում է սահմանադրությամբ հռչակվածից:
Միջազգային «Ֆրիդոմ Հաուս» (Freedom House) կազմակրպությունը, դիտարկելով ԼՂՀ-ն քաղաքական ազատության տեսանկյունից, Լեռնային Ղարաբաղը բնութագրում է որպես մասնակիորեն ազատ պետություն: Ավելին՝ 7 բալանոց համակարգով (որտեղ 1-ը լավագույն ցուցանիշն է, իսկ 7-ը՝ վատագույնը) ԼՂՀ-ն, ըստ «Ֆրիդոմ Հաուսի», 2016-ին ստացել էր 5 միավոր: 7 միավորանոց համակարգում 5 միավոր ստանալը վկայում է քաղաքական ազատությունների և ժողովրդավարական սկզբունքների զգալի խախտումների մասին: Ուշագրավ է, որ 2010 թվականի մայիսին ԼՂՀ պարլամենտական ընտրությունների ժամանակ ընդդիմության ներկայացուցիչների մասնակցության բացակայության պատճաով «Ֆրիդոմ Հաուս»-ը ԼՂՀ-ն համարում էր ոչ ազատ (6 միավոր), սակայն 2010-ի հուլիսին նախագահական ընտրություններին ընդդիմության մասնակցության թույլատրման շնորհիվ կրկին դարձավ մասնակիորեն ազատ: Փաստացի Լեռնային Ղարաբաղը անցյալ 5 տարիներին ոչ միայն որևէ դրական զարգացում չի ապրել քաղաքական ազատությունների տեսանկյունից, այլ նաև հաջողացրել է որոշակի ժամանակահատվածով ժողովրդավարական հետաճ գրանցել:
ԼՂՀ-ն այսօր ունի մի շարք խնդիրներ ժողովրդավարության ոլորտում: Առաջնային խնդիրներից է մամուլի ազատությունը: Հեռարձակվող միակ հեռուստաալիքը ունի հստակ իշխանամետ կողմնորոշում, իսկ թերթերը բացառապես պատկանում են իշխող քաղաքական ուժերին:
Հասարակական կազմակերպությունների գործունեությունն Արցախում զգալիորեն ավելի բարդ է, քան Հայաստանում: Պատճառը ֆինանսավորման բացակայությունն է՝ գրեթե ոչ մի միջազգային կազմակերպություն չի ֆինանսավորում ժողովրդավարության զարգացմանն ուղղված որևէ ծրագիր ԼՂՀ-ում, ինչը էլ ավելի է բարդացնում առողջ ընդդիմադիր մտածելակերպի ստեղծումը:
Թեև մի շարք միջազգային կազմակերպություններ, այդ թվում վերոհիշյալ «Ֆրիդոմ Հաուսը», 2015 թ. մայիսին կայացած ԼՂ խորհրդարանական ընտրությունները համարում են զգալիորեն ավելի ժողովրդավար, քան նախկին ընտրությունները, այդուհանդերձ ընդդիմությունը ԱԺ-ում լիարժեք ներկայացված չէ: Ավելին՝ այս տարվա հունիսին ԼՂՀ ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավոր Հայկ Խանումյանի վրա հարձակումն ու մեղավորիների պատասխանատվության չկանչումը վկայում են, որ ընդդիմության ներկայացուցիչները ոչ միայն չունեն հավասար պայմաններ ԼՂՀ պատգամավոր դառնալու համար, այլև՝ դառնալուց հետո կարող են ենթարկվել ճնշումների:
ԼՂՀ քաղաքական ղեկավարության համար բռնի մեթոդներին նախապատվության տալու ևս մի օրինակ էր 2015 թվականի ձմռանը Նախախորհդրարանի ներկայացուցիչներին Հայաստան-Ղարաբաղ սահմանին ԼՂՀ ոստիկանության կողմից հարձակման և ծեծի ենթարկելը: Փաստորեն՝ Արցախ այցելող անձանց քաղաքական հայացքները չհավանելու դեպքում, ԼՂՀ կառավարությունը նորմալ է համարում այդ մարդկանց դաժան ծեծի ենթարկելը:
Այսպիսով՝ թեև պաշտոկանական քարոզչությունը ԼՂՀ-ում պարբերաբար շեշտում է, որ անսահմանափակ քաղաքական ազատությունները կարող են թուլացնել Արցախի անվտանգությունն ու արտաքին վտանգն էլ ավելի զգալի դարձնել, այդուհանդերձ, իրականում ժողովդրավար պետական համակարգի անցումը կարող էր իրականում լուծել ԼՂՀ արտաքին խնդիրների մի մասը, քանի որ կավելացներ միջազգային հանրության շրջանակներում ԼՂՀ-ի բարեկամների թիվը՝ ավելացնելով ճնշումը Ադրբեջանի վրա:

Democracy Index of the Republic of Nagorno Karabakh
Though the current international system does not have a specific legislative model of recognizing unrecognized republics, the de-facto democratic republics can aspire to international recognition in case they have a formulated statehood and conform to specific preconditions. In case of Nagorno Karabakh (Artsakh), being maximally democratic is yet another negotiating card in the hands of the Armenian side against Azerbaijan, where the people are completely deprived of political freedoms. One of the aforementioned preconditions is following the standards of democracy. Hence, let us see to what extent Nagorno Karabakh conforms to those standards.
According to Article 1 of the NKR Constitution, “The Republic of Nagorno Karabakh is a sovereign, democratic state, based on social justice and the rule of law”. However, the real picture today, a quarter of a century after declaration of independence, differs from the principles declared by the Constitution.
The international Freedom House organization characterizes Nagorno Karabakh as a partially free state from the viewpoint of political freedoms. Moreover, Freedom House gave Nagorno Karabakh 5 points on the 7-point scale (where 1 is the best score and 7 is the worst). Getting such a score is an evidence of considerable violations of political freedoms and democratic principles. It is worth noting that Freedom House used to regard Nagorno Karabakh as “not free” (6 points) because opposition representatives did not participate in the parliamentary elections of May 2010. However, after allowing the opposition to participate in the presidential elections of July 2010, Nagorno Karabakh again began to be regarded as “partially free”. In fact, Nagorno Karabakh not only has not had any positive development from the viewpoint of political freedoms during the last five years, but also managed to register democratic regress for some period of time.
Today NKR has a number of issues related to democracy. One of the primary issues is the freedom of press. The only broadcast channel has a clearly pro-government orientation and the newspapers belong only to ruling parties.
The activity of non-governmental organizations in Nagorno Karabakh is considerably more challenging than in Armenia. The reason is absence of funding. Almost no international organization funds any programs aimed at development of democracy in Nagorno Karabakh, which makes the formation of a healthy political system even more difficult.
Although a number of international organizations, including the aforementioned Freedom House, consider the NKR parliamentary elections of 2015 considerably more democratic than the previous elections, nonetheless, the opposition is not duly represented in parliament. Moreover, the attack on NKR oppositionist deputy Hayk Khanumyan in June and the authorities’ failure to bring those guilty of the attack to justice serve as evidence that opposition representatives not only do not enjoy equal conditions for becoming NKR deputies, but also may be subjected to pressures.
Another example of NKR authorities favoring violent methods was the attack and brutal beating of the members of the “Pre-Parliament” group by the NKR police on the Armenia-Karabakh border. It results that the NKR Government can easily decide to use brutal violence against those visitors of their country who have different political views.
Hence, though the official propaganda in NKR keeps on stating that unlimited political freedoms can weaken the country’s safety and enhance the external danger, in reality, adopting a democratic state system could solve a part of the country’s problems because it would increase the number of NKR’s friends among the international community, thereby increasing the pressure on Azerbaijan.