Ուզում ես ճշմարտությունն ասել՝ վճարի´ր
Վրաստանի Կենտրոնական Ընտրական Հանձնաժողովը որոշում է ընդունել, որի համաձայն՝ «Հայրենասերների Միություն» կուսակցության նախընտրական ծրագրի մի հատվածը Վրաստանի Ընտրական Կոդեքսի 47-րդ կետի խախտում է հանդիսանում»։
«Քաղաքական կուսակցությունները, ընտրական սուբյեկտների թեկնածուները և նրանց կողմնակիցները իրավունք չունեն հայտարարելու իրենց գործունեության հետագա ծրագրերի մասին։ Նախընտրական ծրագիրը չպետք է ներառի պատերազմի և բռնության քարոզչությունը։ Չպետք է կոչ անի գոյություն ունեցող հասարակական կարգի բռնականորեն հերթափոխությանը։ Չպետք է երկրի տարածքային ամբողջականության խախտման կոչ անի։ Չպետք է բովանդակի ազգային և կրոնական հենքի վրա դիմակայության և թշնամանքի կոչեր», -ասված է Վրաստանի Ընտրական Կոդեքսի 47-րդ կետում։
Հիշեցնենք, որ մի քանի օր առաջ, դատելով ամեն ինչից, թուրքական իշխանությունների կողմից իրագործված ճնշման հետևանքով Վրաստանի Արտաքին Գործերի նախարարը կոչ է արել երկրի Կենտրոնական Ընտրական Հանձնաժողովին ուսումնասիրել Հայրենասերների Միություն» կուսակցության նախընտրական ծրագիրը և վրացական օրենսդրության խախտման առկայության դեպքում համապատասխան արձագանք դրսևորել։
«Հայրենասերների Միություն» կուսակցության նախընտրական ծրագիրը բացահայտ հակաթուրքական բնույթ է կրում, ատելություն է բորբոքում ժողովուրդների միջև և քսենոֆոբիա է քարոզում», -հայտարարում են «Ռուսաթավի 2» հեռուստաալիքում, որը հրաժարվել էր «Հայրենասերների Միություն» կուսակցությանը գովազդային ժամանակ տրամադրել իր եթերում։
Վրաստանի Կենտրոնական Ընտրական Հանձնաժողովի որոշման համաձայն՝ «Հայրենասերների Միություն» կուսակցությունը կտուգանվի 2 000 լարիով։

Хочешь говорить правду –плати
Центральная Избирательная Комиссия Грузия приняла решение, согласно которому «фрагмент предвыборной программы партии «Альянс Патриотов» является нарушением 47-ого пункта Избирательного Кодекса Грузии».
«Политические партии, кандидаты избирательных субъектов и их сторонники, не имеют право объявлять о дальнейшей программе их деятельности. Предвыборная программа не должна содержать пропаганду войны и насилия. Не должна призывать к насильственной смене существующего общественного строя. Не должна призывать к нарушению территориальной целостности страны. Не должна содержать призывы к вражде, противостоянию на национальной и религиозной почве», -сказано в 47-ом пункте Избирательного Кодекса Грузии.
Напомним, что несколько дней назад, судя всего после давления со стороны турецких властей, министр Иностранных Дел Грузии призвал ЦИК страны изучить предвыборную программу партии «Альянс Патриотов» и в случае наличия нарушения грузинского законодательства, осуществить соответствующее реагирование.
«Предвыборная программа партии «Альянс Патриотов» носит явно анти турецкий характер, разжигает ненависть между народами и является пропагандой ксенофобии», -заявляют в телекомпании «Рустави 2», которая отказалась предоставить партии «Альянс Патриотов» время в своем эфире.
Согласно решению Центральной Избирательной Комиссии Грузии, партия «Альянс Патриотов» будет оштрафована на 2 000 лари.