«ՌՈՒՍԱՏՈՄ ՍԵՐՎԻՍ» ընկերությունը հայկական ԱԷԿ-ում նախագծականխարգելիչ վերանորոգում է իրականացնում
Հայկական ԱԷԿ-ում սեպտեմբերին սկսված նախագծականխարգելիչ վերանորոգումը կավարտվի 2016 թվականի նոյեմբերին:
Վերանորոգման շրջանակներում իրականացվելու է ռեակտորային սարքավորումների և խողովակաշարերի շահագործական ստուգում, որին կմասնակցեն ՀԱԷԿ շահագործման ժամկետի երկարացման նախագծում ներգրավված 4 կազմակերպություններ ներկայացնող մոտ 50 մասնագետներ: Հարկ է նշել, որ նախատեսվում է հսկայական ծավալի աշխատանք իրականացնել, որը ռուսական կայաններում սովորաբար իրականացվում է 4 նախագծականխարգելիչ վերանորոգումների ընթացքում:
Բացի այդ հայկական և ռուսական կողմերն անցել են ՀԱԷԿ երկրորդ էներգաբլոկի համակարգերի, կառույցների և բաղադրիչների գործիքային զննմանը, որն իրականացվելու է առաջիկա երեք տարիների ընթացքում: Ներկա պահին ռուսական կողմն արդեն մշակել է զննման և հսկողության ավելի քան 30 ծրագիր:
Գործիքային զննման շրջանակներում առաջնահերթ խնդիր է հանդիսանում անվտանգության համար կարևոր նշանակություն ունեցող սարքավորումների շահագործման ժամկետների երկարացումը: Այս տարի նախատեսվում է իրականացնել գլխավոր ցիրկուլյացիոն պոմպերի, գլխավոր փականների, բեռնաբարձման մեխանիզմների և  ռադիացիոն թափոնների կառավարման համակարգի զննումը:
Ընդհանուր առմամբ գործիքային զննման շրջանակներում սարքավորումների չափման և հաշվարկների համակարգի հիման վրա անհրաժեշտ է լինելու հիմնավորել ՀԱԷԿ-ի 2000 միավորների շահագործման ժամկետի երկարացումը:
Տեղեկանք
2014 թվականի դեկտեմբերին Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունների միջև ստորագրվեց Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի  № 2 էներգաբլոկի ժամկետի երկարացման հարցում համագործակցության մասին համաձայնագիրը: 2015 թվականի փետրվարին ստորագրվեց ՀԱԷԿ շահագործման ժամկետի երկարացման աշխատանքների ֆինանսավորման համար արտահանման վարկի տրամադրման մասին համաձայնագիրը:
2015 թվականի հունիսին «Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ և «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ միջև ստորագրվեց Հայկական ԱԷԿ № 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման համար աշխատանքներ, մատակարարումներ և ծառայություններ կատարելու մասին պայմանագիր:
«Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ-ն «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի էլեկտրաէներգետիկ բաժանմունքի մասն է: Ընկերությունը ՋՋԷՌ-ով աշխատող օտարերկրյա ԱԷԿ-երին մատուցում է շահագործման և վերանորոգման հետ կապված ծառայություններ և մատակարարումներ: Ընկերությունը ներկայացված է Ռուսաստանից դուրս ՋՋԷՌ-ներով աշխատող ԱԷԿ ունեցող գրեթե բոլոր երկրներում:
Չինաստանի, Իրանի, Բուլղարիայի և Հայաստանի շուկաներում «Ռուսատոմ սերվիս» ԲԸ-ն առաջատար դիրքեր է զբաղեցնում՝ հանդիսանալով շահագործման ժամկետների երկարացման, նախազգուշական վերանորոգումների իրականացման և սարքավորումների արդիականացման հետ կապված աշխատանքների գլխավոր կապալառու: Ընկերության պատվերների ծավալը օտարերկրյա շուկաներում կազմում է 500 մլն դոլար:

АО «РУСАТОМ СЕРВИС» ПРОВОДИТ ПЛАНОВО-ПРЕДУПРЕДИТЕЛЬНЫЙ РЕМОНТ НА АРМЯНСКОЙ АЭС
Планово-предупредительный ремонт (ППР) на Армянской АЭС, начавшийся в сентябре, продлится до конца ноября 2016г.
В рамках ППР будет проведен эксплуатационный контроль оборудования и трубопроводов реакторной установки, для которого будут привлечены более 50 специалистов от 4 организаций, задействованных в реализации проекта по продлению срока эксплуатации (ПСЭ) ААЭС. Нужно отметить, что объем планируемых работ очень большой, и обычно на российских станциях выполняется в течение 4 планово-предупредительных ремонтов.
Кроме того, российская и армянская стороны приступили к инструментальному обследованию систем, конструкций и компонентов (СКК) энергоблока №2 ААЭС, обследование будет осуществляться в течение ближайших трех лет. В настоящий момент российской стороной уже подготовлено более 30 программ обследования и схем контроля.
В рамках инструментального обследования первостепенной задачей является оценка возможности продления срока эксплуатации оборудования, важного для безопасности. В текущем году планируется обследование главных циркуляционных насосов, главных запорных задвижек, всего объема грузоподъемных механизмов и комплекс обращения с радиационными отходами ААЭС.
В целом в рамках инструментального обследования на основе измеренных фактических характеристик оборудования и комплекса расчетов должно быть выполнено обоснование возможности продления срока эксплуатации порядка 2000 единиц оборудования ААЭС.
Справочно:
В декабре 2014 года было подписано Соглашение между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Армения о сотрудничестве в продлении срока эксплуатации энергоблока № 2 Армянской атомной электростанции. В феврале 2015 года подписано Соглашение о предоставлении экспортного кредита для финансирования работ по продлению срока эксплуатации ААЭС.
В июне 2015 года между АО «Русатом Сервис» и ЗАО «ААЭК» был подписан Контракт на выполнение работ, поставок и услуг для продления срока эксплуатации энергоблока №2 Армянской АЭС.
АО «Русатом Сервис» входит в электроэнергетический дивизион Госкорпорации «Росатом». Компания предоставляет зарубежным АЭС с ВВЭР полный спектр услуг и поставок, необходимых для обеспечения эксплуатации и ремонта. Компания присутствует практически во всех странах с действующими АЭС с ВВЭР за пределами России.
На рынках Китая, Ирана, Болгарии и Армении АО «Русатом Сервис» занимает лидирующие позиции, являясь генподрядчиком работ по продлению сроков эксплуатации, выполнению планово-предупредительных ремонтов и модернизации оборудования АЭС ВВЭР. На зарубежных рынках АО «Русатом Сервис» сформировало портфель заказов на сумму около 500 млн. долларов США.