ԱՎՐՈՐԱ նախաձեռնության երկրորդ դրամաշնորհը Մատենադարանին
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության եւ Մատենադարանի համագործակցության արդյունքում տասը գիդ-էքսկուրսավարներ կվերապատրաստվեն Գերմանիայում:
«Ավրորա» նախաձեռնությունը Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտին 20 հազար դոլարի դրամաշնորհը որոշել է տրամադրել հոկտեմբերի 8-ին` Սուրբ Թարգմանչաց տոնին՝ միանալով Հայաստանի մշակութային արժեքներն օտարերկրացիներին լավագույնս ներկայացնելու ջանքերին:
Դրամաշնորհի միջոցով ֆինանսավորվելու է Մատենադարանի տասը գիդ-էքսկուրսավարների դասընթացը Գերմանիայում: Դասընթացի շրջանակում նրանք կայցելեն թանգարաններ և մշակութային կենտրոններ՝ ծանոթանալու թանգարանային կառավարման և ներկայացման նորագույն սկզբունքներին, ինչպես նաև զարգացնելու օտար լեզուներով աշխատող գիդ-էքսկուրսավարների անհրաժեշտ հմտությունները:
«Մատենադարանը, լինելով գիտական կառույց, կարևորում է տեղեկատվության մատուցման որակը և ճշգրտությունը: Մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձնում գիդերի մասնագիտական պատրաստվածությանը: Այս համագործակցությունը մեզ համար չափազանց կարեւոր է, և մենք ուրախ ենք, որ այն աստիճանաբար ստանում է ռազմավարական բնույթ»,- նշել է թանգարանային կառավարման գծով Մատենադարանի տնօրենի խորհրդական Արա Խզմալյանը։
Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտը՝ Մատենադարանը, որպես գիտական և մշակութային կենտրոն ունի օտարերկրյա զբոսաշրջիկների ամենամեծ հոսքը։
«Դրամաշնորհի տրամադրման որոշումը Սուրբ Թարգմանչաց տոնին կայացնելն ավելին, քան խորհրդանշական է: Այս դրամաշնորհով մենք հպարտությամբ շարունակում ենք 5-րդ դարի թարգմանիչների ավանդույթները` ամրապնդելով հայերի և Հայաստանի տեղը համաշխարհային մշակույթի մեջ:  Հայաստանի մշակութային ժառանգությունը լավագույնս ներկայացնելը որակավորված գիդ-էքսկուրսավարների միջոցով շատ կարևոր է, և այն համընկնում է մեր նախաձեռնության որդեգրած սկզբունքների հետ», - ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը և Մատենադարանն առաջին անգամը չէ, որ համագործակցում են: Հիշողության պահպանման «Armenian Memory Act» նախագծի շրջանակում 2015 թվականին ինստիտուտը, ստանալով 25 հազար դոլարի դրամաշնորհ, ձեռք է բերել ձեռագրերի թվայնացման հատուկ սարքավորում՝ դրանք դարձնելով առավել հասանելի հետազոտողների ու հանրության համար: Արդեն շուրջ 700 ձեռագիր մատյան և հազվագյուտ արխիվային փաստաթղթեր են թվայնացվել ծրագրի օգնությամբ. թվայնացման գործընթացը շարունակվում է: «Ավրորա» նախաձեռնության Հիշողության պահպանման «Armenian Memory Act» ծրագիրն ուղղված է պահպանելու հայկական ժառանգության մասին փաստող արխիվների և փաստաթղթերի պահպանմանն ու գործածմանը:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն ստեղծում, ներառում եւ օժանդակում է նախագծեր, որոնց նպատակն է բարձրացնել հանրային իրազեկվածությունն աշխարհի առավել հրատապ մարդասիրական հիմնախնդիրներից շատերի վերաբերյալ եւ քայլեր ձեռնարկել դրանց լուծման ուղղությամբ։ Այդ նախագծերից են «Ավրորա» մրցանակը, Aurora Dialogues քննարկումները, «Ավրորա» մարդասիրության ցուցիչը, Երախտագիտության նախագծերը եւ 100 LIVES նախաձեռնությունը։ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը IDeA (Հայաստանի Զարգացման Նախաձեռնություններ) բարեգործական հիմնադրամի ձեռնարկումն է։

Второй грант Aurora Humanitarian Initiative для Матенадарана
10 гидов отправятся на обучение в Германию благодаря сотрудничеству Института древних рукописей и международного проекта Aurora Humanitarian Initiative.
8 октября, в День Святых Переводчиков, проект Aurora Humanitarian Initiative принял решение вручить Институту древних рукописей Матенадаран имени св. Месропа Маштоца грант в размере 20 000 долларов США. Полученные средства будут направлены на то, чтобы сделать армянскую культуру более доступной для иностранных посетителей.
Грант будет использован для оплаты обучения десяти гидов – сотрудников Матенадарана. Они отправятся в Германию и посетят местные музеи и культурные центры, где ознакомятся с новейшими принципами музейного дела. Благодаря этому они получат возможность развить навыки, необходимые работающим с иностранными гостями гидам.
«Матенадаран всегда высоко ценил важность обмена знаниями. Мы крайне внимательно относимся к профессионализму наших гидов. Этот проект очень важен, и мы счастливы, что наше сотрудничество ширится и становится поистине стратегическим», – отметил Ара Хзмалян, советник директора Матенадарана.
Институт древних рукописей Матенадаран имени св. Месропа Маштоца – самое популярное среди иностранных посетителей исследовательское и культурное учреждение Армении.
«Тот факт, что мы приняли решение о гранте в День Святых Переводчиков, не просто символичен. С помощью этого гранта мы с гордостью продолжаем традицию переводчиков V века, благодаря которым Армения и армяне стали полноценной частью мировой культуры. Гиды, прошедшие специальное обучение, смогут лучше представлять армянскую культуру, что в полной мере согласуется с задачами и ценностями международного проекта Aurora Humanitarian Initiative», – заявил Рубен Варданян, соучредитель Aurora Humanitarian Initiative.
Это второй этап сотрудничества Aurora Humanitarian Initiative и Матенадарана в рамках проекта Armenian Memory Act. В 2015 году Матенадаран получил грант в размере 25 000 долларов США на приобретение специализированного сканера для перевода манускриптов в цифровой формат, что позволило сделать их более доступными как для исследователей, так и для представителей широкой общественности. С момента запуска проекта было оцифровано уже 700 манускриптов и редких архивных документов, и это не предел. Проект Armenian Memory Act, одна из инициатив Aurora Humanitarian Initiative, направлен на сохранение и обработку архивов и бумаг, посвященных армянской истории.
Международный проект Aurora Humanitarian Initiative стремится создать глобальное гуманитарное движение. Это масштабный проект, у истоков которого стоят трагические события Геноцида 1915 года, когда погибли полтора миллиона армян. Те немногие, кому удалось уцелеть, обязаны своей жизнью героизму неравнодушных людей и гуманитарных организаций. Истории спасения армян – это истории отваги и мужества. Столетие спустя международный проект Aurora Humanitarian Initiative стремится поделиться с миром удивительными историями выживших и их спасителей, выразить им благодарность и воздать должное силе человеческого духа.
Международный проект Aurora Humanitarian Initiative инициирует, реализует и поддерживает проекты, призванные повысить осведомленность публики о самых неотложных гуманитарных проблемах, стоящих перед мировым сообществом, а также найти их решения. Эти проекты включают в себя премию Aurora Prize for Awakening Humanity, серию дискуссий Aurora Dialogues, ежегодное исследование Aurora Humanitarian Index, инициативу 100 LIVES и проекты стипендиальных программ благодарности. Международный проект Aurora Humanitarian Initiative – одно из начинаний благотворительного фонда IDeA («Инициативы развития Армении»).