Իրաքյան ուժերը վերսկսել են հարձակումները Մոսուլի վրա
Իրաքյան ուժերը վերսկսել են հարձակումները Մոսուլ քաղաքի արևելյան ճակատում: tass.ru-ի փոխանցմամբ` կառավարական զորքերն ակնկալու են հասնել մինչև Տիգրիս գետի արևելյան ափերը:
Իրաքից հետո մեծությամբ երկրորդը համարվող Մոսուլ քաղաքը «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումից ազատագրելուն ուղղված ցամաքային գործողությունները սկսվել են հոկտեմբերի 17-ից: Բացի իրաքյան կառավարական ուժերի, ազատագրական գործողություններում մասնակցում են քրդական խմբավորումներ, ինչպես նաև միջազգային հակաահաբեկչական կոալիցիան` ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ:
Հոկտեմբերի 28-ին միջազգային կոալիցիայի ներկայացուցիչը հայտարարել էր, որ իրաքյան ուժերը երկօրյա դադար են վերցրել հարձակումներում, որպեսզի վերախմբավորեն ուժերը մի շարք հարձակումների համար:

Иракские силы возобновили наступление на Мосул
Иракские силы возобновили наступление на восточном фронте в районе города Мосул. Об этом со ссылкой на заявление военных сообщило агентство Reuters. По его данным, правительственные войска рассчитывают достичь восточного берега реки Тигр.
Наземная операция по освобождению Мосула - второго по величине города Ирака - от боевиков террористической группировки "Исламское государство" (запрещена в РФ) началась 17 октября. Помимо иракских правительственных сил, в ней участвуют курдские формирования, а также международная антитеррористическая коалиция во главе с США.
28 октября представитель международной коалиции заявил, что иракские силы взяли двухдневную паузу в наступлении для перегруппировки сил на ряде направлений. В Минобороны Ирака и контртеррористических подразделениях страны в свою очередь проинформировали, что не получали приказов о временной приостановке операции. 29 октября сообщения о приостановке наступления на Мосул опроверг премьер-министр Ирака Хейдар аль-Абади.