ՆԱՍԱ-ն լուսնի ուղեծրի վրա բազա կկառուցի
Korrespondent-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացրել է Russia SpaceWeb գոծակալության սեփականտեր Անատոլի Զակը, ում խոսքերով բազան հիմնելու վերաբերյալ փակ հանդիպում է կազմակերպվել ՆԱՍԱ-ի ռուսաստանյան, ճապոնական, կանադական և եվրոպական կազմակերպությունների փորձագետների ու ներկայացուցիչների միջև:
Աղբյուրի տվյալներով, ներկայիս տարբերակի նախագիծը ներառում է ռազմաբազայի շինարարության ըստ էության փոքր պատճենը, որը պետք է պտտվի ոչ թե ամբողջ երկրի, այլ լուսնի շուրջը:
Զակի խոսքերով, կայանը կառուցելու համար կօգտագործվեն իոնային շարժիչներ և ինքնակառավարվող համակարգեր, ինչը թույլ կտա բազան դարձնել առաջին միջմոլորակային կայանը: Այն թույլ կտա տեղաշարժել բազան մեկ մոլորակից մյուսը՝ այդ կերպ ուսումնասիրելու մի շարք երկնաքերեր և նույնիսկ մինչև Մարս հասնել հետազոտություններ իրականացնելու համար:

NASA построит базу на орбите Луны
Как сообщил владелец портала Russia SpaceWeb Анатолий Зак, вопрос создания международной базы обсуждалась на закрытой встрече, в которой приняли участие специалисты NASA и представители космических агентств России, Европы, Японии и Канады.
"Текущая версия проекта подразумевает постройку многомодульной станции, по сути, уменьшенной копии МКС, которая будет вращаться вокруг Луны, а не вокруг Земли", - говорится в статье Зака на портале The Planetary Society.
При создании станции, говорит он, будут использоваться такие технологии, как полностью автономные системы жизнеобеспечения и ионные двигатели: "Это позволило бы станции стать первым межпланетным космическим кораблем, который отправился бы в дальний космос, чтобы исследовать астероиды или даже достичь Марса".