Հիլարի Քլինթոնը հաղթել է նախագահական ընտրությունների առաջին քվեարկությունում
ԱՄՆ-ի նախագահի թեկնածու, դեմոկրատական Հիլարի Քլինթոնը հաղթել է ընտրությունների առաջին քվեարկությունում, որն ավանդաբար սկսվում է Դիսկվիլ-Նոտչ նահանգի Նյու-Գեմպշիր քաղաքից՝ կեսգիշերին:
Interfax-ի փոխանցմամբ, ընդհանուր 8 քվեարկողներից, Քլինթոնը ստացել է 5, իսկ նրա մրցակից Տրամպը՝ 2 ձայն: Եվս մեկ անձ քվեարկել է Ազատական կուսակցության ներկայացուցիչ Գարի Ջոնսոնի օգտին:
Ըստ աղբյուրի տվյալների, Դիսկվիլ-Նոտչի բնակչությունը 2010 թվականի վիճակագրությամբ, կազմում է ընդամենը 12 մարդ:
Կեսգիշերից հետո քվեարկություններ են սկսվել նաև Հարթս-Լոքշեյն և Միլֆիլդ քաղաքներում:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 8-ին ԱՄՆ-ում մեկնարկել են նախագահական ընտրությունները: Ըստ Fox News հեռուստաալիքի անցկացրած հարցման, ամերիկացիների 48%-ը հավակնում է Քլինթոնի հաղթանակին, իսկ 44%-ը Տրամպի:

Хиллари Клинтон выиграла первое голосование на президентских выборах
Кандидат на пост президента США от демократов Хиллари Клинтон выиграла первое голосование, которое по традиции проходит в полночь в городе Диксвилл-Нотч в штате Нью-Гэмпшир. Об этом сообщает CNN.
Так, Клинтон получила четыре голоса из восьми, Трамп - два. Еще один голос был отдан за кандидата от Либертарианской партии Гэри Джонсона, на последнем бюллетене было написано "Митт Ромни" (кандидат в президенты США от Республиканской партии на выборах 2012 года).
Население Диксвилл-Нотч, по данным переписи 2010 года, составляет 12 человек.
После полуночи также проголосовали городки Хартс-Локейшн и Миллфилд в Нью-Гэмпшире.
8 ноября в США пройдут всенародные президентские выборы. По результатам опроса общественного мнения телеканала Fox news, оглашенным накануне, Клинтон с 48% голосов имела преимущество над Трампом (44% голосов).