• 16-11-2016 13:04:03   | Թուրքիա  |  Միջազգային
«Սիրիական ազատ բանակ»-ի ուժերը թուրքական զորքերի աջակցությամբ վճռականորեն շարժվում են դեպի սիրիական Էլ Բաբ քաղաք, որը գրավված է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման կողմից:
tass.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թաիբ Էրդողանը Պակիստան թռչելուց առաջ: Նա այնտեղ է ուղևորվում պաշտոնական այցով:
««Սիրական ազատ բանակի» ուժերը գտնվում են Էլ Բաբից 2 կիլոմետր հեռավորության վրա: Նրանք գործում են մեր աջակցությամբ: Այս պահին քաղաքի կողմից դիմադրություն է ցուցաբերվում` ի դեմս ԻՊ ահաբեկիչների, սակայն մենք հույս ունենք շատ ժամանակ չծախսելով, այնուամենայնիվ, ավարտել գործողությունը»,- ասել է նա:
Նշվում է, որ օգոստոսի 24-ից Թուրքիան «Սիրաիական ազատ բանակ»-ի հետ համատեղ իրականացնում է «Եփրատի վահան» գործողությունը, որի նպատակն է մաքրել Թուրքիայի Սիրիայի հետ սահմանին գտնվող շրջաններն ԻՊ ահաբեկիչներից և այդ վայրում անվտանգության գոտի ստեղծել:

16-11-2016 13:04:03 | | Международные новости
Силы "Сирийской свободной армии" (ССА) при поддержке турецких войск решительно продвигаются к городу Эль-Баб (Сирия), захваченному террористической группировкой "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ).
Об этом заявил президент Турции Тайип Эрдоган перед вылетом в Пакистан, куда он направляется с визитом.
"Силы ССА находятся в двух километрах от Эль-Баба. Они действуют с нашей поддержкой и действуют решительно. Сейчас со стороны города (боевиков ИГ) оказывается сопротивление. Но мы рассчитываем, не сильно тратя время, все же завершить эту операцию", - сказал Эрдоган.
С 24 августа Турция проводит вместе с ССА операцию "Щит Евфрата". Ее целью является зачистка граничащих с Турцией регионов Сирии от боевиков ИГ и создание в этом регионе безопасной зоны.